Marzysz o zielonym zakątku pośród miejskiego gwaru? Nawet jeśli nie posiadasz domu z działką, możesz cieszyć się własnym ogrodem na balkonie. Mała przestrzeń nie jest żadną przeszkodą – najważniejszą rolę odgrywa odpowiedni dobór roślin (w zależności od nasłonecznienia balkonu) oraz ich pielęgnacja.

Co powinno znaleźć się na małym balkonie, żeby był funkcjonalny? Ważny jest niewielki stoliczek i składane krzesła, które łatwo schować, albo siedziska. Pamiętaj też o roślinach. To w ich towarzystwie odpoczniesz po długim dniu w pracy i, co równie ważne, będziesz cieszyć się naturalnie pięknymi dekoracjami balkonu.

Zobacz 5 ogrodowych inspiracji od Ziemovita prosto na niewielki balkon.

Balkonowa zielarnia w wersji mini, czyli postaw na zioła w doniczkach

Przydomowy – i to dosłownie – zielnik to nie tylko komfort, ze względu na obecność świeżych ziół pod ręką, lecz także aromatyczna ozdoba balkonu. Zioła są niezbyt wymagające do uprawy i wymagają przede wszystkim:

  • regularnego podlewania,
  • podłoża wzbogaconego torfem ogrodniczym odkwaszonym Ziemovit, który spulchni i napowietrzy glebę,
  • odpowiedniego nasłonecznienia balkonu – na słońcu będzie dobrze rosła bazylia, tymianek, melisa, estragon, szałwia, cząber, oregano oraz rozmaryn. W półcieniu – lubczyk grodowy, mięta, ogórecznik i trybula.

 Jak postawić rośliny do pionu, czyli załóż ogród wertykalny

Ogród wertykalny to propozycja dla osób, które chcą mieć w mieszkaniu rośliny, ale nie lubią poświęcać im dużo czasu. Takie ogrodowe rozwiązanie sprawdzi się też na niewielkim balkonie – nie będzie zabierać miejsca na posadzce. Do wyboru masz gotowe systemy. Możesz również spróbować własnych sił i stworzyć ogród wertykalny na jednej z balkonowych ścian. Pamiętaj, żeby koniecznie sprawdzić wagę stelażu wraz z roślinami, ponieważ przeciążenie konstrukcji balkonu mogłoby być niebezpieczne. Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym? Warto wybierać te, które lubią duże nasłonecznienie i nie rozwijają obszernych systemów korzeniowych.

Jak łąka pełna kwiatów, czyli posadź rośliny doniczkowe

Nawet jeśli masz nieduży balkon, możesz ozdobić go kwiatami w doniczkach. Jednak zamiast stawiać je na płytkach, umieść pojemniki z roślinami na balustradzie. Jeśli Twój balkon jest zacieniony, posadź: begonie bulwiaste, niecierpki waleriana, hortensje, bakopy, kropliki czy lobelie przylądkowe. Na słoneczne stanowiska wybierz petunie, surfinie, pelargonie, werbeny, bratki oraz aksamitki. Żeby Twoje kwiaty bujnie kwitły i zdrowo rosły, dodaj im sił za pomocą nawozu płynnego do roślin kwitnących Ziemovit.

 W leśnych gęstwinach, czyli wybierz iglaki na balkon

Chcesz przez cały rok, nawet zimą, mieć na balkonie zielone rośliny, a przy tym osłonić się przed wzrokiem sąsiadów? Zadbaj o naturalne ogrodzenie i posadź iglaki karłowate np. cyprysiki, sosny karłowe, świerki białe, tuje lub jałowce płożące. Najważniejsza w pielęgnacji roślin iglastych jest ziemia o kwaśnym pH oraz nawóz granulowany, który wspomaga wzrost i podnosi odporność na choroby i suszę.

Sposób na owoce, czyli hoduj drzewka owocowe na balkonie

Mały balkon może okazać się idealny nie tylko dla kolorowych kwiatów, lecz także dla miniaturowych drzewek owocowych. Wśród małych odmian znajdziesz chociażby jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie i morele. Jeżeli chcesz mieć własny sad, uzbrój się w cierpliwość. Drzewka owocowe uprawiane w pojemnikach nie będą wydawać plonów każdego roku.

Dodatki do ogrodu na balkonie

Pomyśl też o kilku akcesoriach, które zamienią balkon w przytulny zakątek. Poduszki, kilka świec lub lampionów – i Twoje małe zielone królestwo jest gotowe, żeby zrobić wielkie wrażenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ