Dom pod Warszawą – które osiedle rezydencji wybrać?

0
Dom pod Warszawą – które osiedle rezydencji wybrać?

Nadal przeglądają Państwo oferty domów, które nie do końca spełniają oczekiwania? Czekają Państwo na okazję życia, która sprawi, że dom stanie się naszym królestwem? Pośród wielu ofert jest ta jedna, jedyna i niepowtarzalna, do której może jeszcze Państwo nie dotarli.

Najwyższy czas na podjęcie decyzji o domu marzeń. Właśnie taki znajduje się w Walendowie pod Warszawą. Elegancki, inteligentny dom, który przyniesie spokój, ciszę i co najważniejsze-zatrzyma tak szybko uciekający czas. Sprawdźcie Państwo sami ofertę domów na http://www.ventana.pl.

Dlaczego domy w Walendowie są tak wyjątkowe?

Jednym z atutów, które znajdziemy na tym strzeżonym osiedlu, jest pokaźna ilość atrakcji na spędzanie wolnego czasu z rodziną. Nigdzie w Polsce nie ma tak dogodnych warunków do życia dla dorosłych i dzieci. Nowoczesne, dokładnie wykonane i eleganckie budynki znajdują się między zielenią drzew i trawników. Wolna przestrzeń do wykorzystania na każdym podwórzu posłuży do zorganizowania plenerowych imprez, ognisk czy przydomowego ogródka. Inteligentny dom sterowany za pomocą urządzeń mobilnych staje się ostoją bezpieczeństwa. Za ich pomocą otworzymy bramę, zasłonimy żaluzje, włączymy oświetlenie i wykonamy inne ważne dla nas czynności. Gdy jednak znudzi nam się przebywanie jedynie w otoczeniu własnej posiadłości, mogą wybrać się Państwo na poszukiwanie i zdobywanie sąsiedzkich znajomości. Atrakcje najwyższej klasy nie tylko dla dorosłych Pośród całej infrastruktury stworzonej na osiedlu Ventana, znajdziemy okazje do spędzenia aktywnego czasu z rodziną i sąsiadami.

Każdy ma możliwość skorzystania z kortu tenisowego, wstąpienia do Club House oraz spędzenia radosnych chwil z dziećmi na placu zabaw. Bezpieczeństwo zapewnione dla całego osiedla sprawia, że pociechy mogą budować relacje z dziećmi sąsiadów i spędzać swobodnie czas bez naszej stałej opieki. Piknik nad rzeką, karmienie kaczek, podziwianie starych zabytków Parku Narodowego również należy do atrakcji, których w dzisiejszym świecie brakuje. Dom, który posiada tylko zalety W najśmielszych marzeniach nie wyobrażaliśmy sobie tak idealnego domu. Luksusowa ogromna przestrzeń gotowa do zamieszkania od zaraz. Bezpieczna i przyjazna wszystkim okolica. Atrakcje dla małych i dużych. Niepowtarzalny urok o każdej porze roku. Co więcej-osiedle Ventana znajduję się blisko miasta. Dzięki temu w kilka chwil pokonamy 10-kilometrową trasę i dotrzemy do pracy czy na zakupy. W drugą stronę daje możliwość odwiedzenia Chojnickiego Parku Narodowego lub spędzenia czasu nad brzegiem Utraty. Jest to jedyna i niepowtarzalna okazja na zdobycie domu marzeń. Domu, w którym zaczniemy żyć od nowa bez codziennego pędu.

Modne meble do łazienki

0
Modne meble do łazienki

Urządzenie strefy higieny to poszukiwanie stylu, kolorów, armatury oraz mebli do łazienki. Nie ulega wątpliwości, że to jedna z najbardziej wymagających powierzchni w mieszkaniu i dlatego właśnie trzeba jej poświęcić odpowiednią uwagę. Łazienka powinna odpowiadać na potrzeby domowników, być estetyczna i praktyczna oraz co najważniejsze zastosowane materiały muszą być odporne na działanie wody. Oprócz armatury, luster i oświetlenia elementem obowiązkowym są doskonałej jakości meble do łazienki. Nie tylko świetnie wyglądają, ale również stają się dopasowanym do potrzeb miejscem przechowywania niezbędnych kosmetyków i akcesoriów.

Modne meble łazienkowe drewnopodobne

Popularne trendy pozwalają nam dopasować meble do łazienki nie tylko do wielkości wnętrza, ale również do wybranej stylizacji. Dlatego właśnie w tej przestrzeni poza kolorowymi kaflami, nowoczesną lub tradycyjną armaturą pojawiają się szafki, komody oraz półki wykonane z różnych materiałów. Minimaliści chętnie sięgają po biel w wysokim połysku, a miłośnicy modernistycznych rozwiązań często wybierają meble do łazienki w bardzo intensywnych kolorach czerni czy czerwieni. Efekt nowoczesny podkreślają na przykład zamontowane listwy z oświetleniem LED oraz ciekawe kształty. Niezmiennie jednak w modzie są drewniane meble łazienkowe, które wpisują się w stylistykę klasyczną i tę współczesną, a nawet świetnie sobie radzą we wnętrzach utrzymanych w klimacie rustykalnym.

Jak urządzić modną łazienkę?

Wybór odpowiednich mebli łazienkowych powinien być podyktowany naszymi oczekiwaniami i wielkością przestrzeni, jaką dysponujemy. Przy aranżacji warto wziąć pod uwagę ciągi komunikacyjne oraz wykorzystać różnego rodzaju wnęki. Dzięki temu nawet nieustawne wnętrza możemy w sprytny sposób zaplanować. Modne i ergonomiczne meble do łazienki to propozycje wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na wilgoć i wysokie temperatury. Wtedy możemy być pewni, że płyty nie zaczną się z czasem rozwarstwiać. Coraz popularniejszym pomysłem są wytrzymałe blaty łazienkowe z dedykowanymi nowoczesnymi umywalkami. Takie rozwiązanie wprowadza bardzo ciekawy klimat oraz daje różne możliwości aranżacyjne nawet w pozornie nieustawnym wnętrzu.

W małych pomieszczeniach sprawdzają meble do łazienki podwieszane. Wprowadzają wrażenie lekkości i zdecydowanie łatwiej utrzymać jest czystość przy takim rozwiązaniu. Poza tym im więcej kosmetyków czy akcesoriów pochowamy w szafkach, tym bardziej optycznie powiększymy przestrzeń i zachowamy wrażenie porządku. Dodatkowo odpowiednie światło i lustra optycznie powiększą całe wnętrze.

Modne kaloryfery do mieszkania

0
Modne kaloryfery do mieszkania

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, kamienicy czy też jesteśmy dumnymi właścicielami wymarzonego domu od czasu do czasu myślimy o odnowieniu naszego gniazdka. warto też wtedy jest pomyśleć o wymianie starych kaloryferów na nowe i posiadające modny design np. https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/grzejniki/wodne-aluminiowe

By nasz nowy kaloryfer nie burzył klimatu mieszkania i pasował do stylu, w jakim urządzamy nasze mieszkanie lub dom warto poszukać modelu , który poza odpowiednią dla nas mocą cieplną będzie prezentował podobny styl. Może to być np. kaloryfer aluminiowy, który z wyglądu przypomina stare żeliwne grzejnik. Jeżeli nasze mieszkanie znajduje się np, w kamienicy a my staramy się nadać mu niepowtarzalny charakter.  Spójność wszystkich elementów wystroju mieszkania podniesie tylko jego estetyczność i wartość w oczach naszych gości.

Jeżeli nasze mieszkanie urządzamy w postindustrialnym, lekko zimnym stylu to także na rynku znajdziemy kaloryfer dla siebie. Mamy ogromny wybór grzejników wzorowanych na urządzeniach stosowanych w halach produkcyjnych lub w innych tego typu miejscach. Taki grzejnik będzie doskonale podkreślał charakter każdego loftu lub mieszkania, które ma się wyróżniać.

Wiele dekoracyjnych grzejników przeznaczonych jest do łazienek. Pozwala na to na zainstalowanie dodatkowego źródła ciepła w dużych łazienkach lub zastąpienia starego, brzydkiego żeliwnego grzejnika z poprzedniej epoki czymś ładnym, praktycznym i stylowym. Dzięki bogatej ofercie na rynku jesteśmy w stanie znaleźć grzejnik idealny do naszej łazienki. Ilość materiałów i wzorów może przyprawić o ból głowy. Żeby nad wszystkim zapanować najlepiej jest zaplanować sobie wszystko już na etapie rozpoczynania remontu i ograniczyć wybór do kilku ulubionych wzorów. Pozwoli to dokonać racjonalnego wyboru i skupienie się na rzeczach najważniejszych.

Gdy decydujemy się na zakup nowego grzejnika, musimy poza kwestią estetyczną skupić się na walorach użytkowych. na tym, czy wzornictwo, jakie zostało zastosowane przy tworzeniu danego grzejniku ułatwia czy utrudnia sprzątanie, np, kurzu. Musimy także widzieć czy wybrany przez nas kaloryfer dysponuje odpowiednią mocą cieplną. Pamiętajmy, że pierwotną funkcją jest dostarczanie ciepła w zimne dni. CO z tego że nasz grzejnik będzie pięknie komponował się z naszym wnętrzem, jeżeli nie będzie potrafił go należycie ogrzać.

Wszystkie te czynniki musimy wziąć pod uwagę gdy dokonujemy wyboru nowego kaloryfera do naszego mieszkania. Całe szczęście współczesne modne kaloryfery do mieszkania są i ładne i praktyczne.

Jakie drzwi wejściowe będą lepsze? Drewniane czy aluminiowe?

0

Przy wyborze drzwi zewnętrznych zdecydowanie najważniejszymi parametrami, jakimi należy się kierować to:

Regulator temperatury – ustaw odpowiednie wartości

0

Biuro jest dla większości osób drugim domem, więc jeśli przygotowujemy miejsca pracy dla swoich pracowników, warto wyposażyć ich biuro do trudnych warunków – regulator temperatury jest jednym z elementów wyposażenia, który powinien znajdować się we wszystkich pomieszczeniach biurowca lub hali produkcyjnej i magazynowej.

Jest to również część, która powinna znajdować się we wszystkich pojazdach, maszynach i zaawansowanych narzędziach, ponieważ dzięki niej będziemy w stanie regulować wartości pracy.

Jak regulator temperatury może wpłynąć na komfort?

Zacznijmy od mieszkania i miejsca pracy, ponieważ w tych dwóch miejscach, zazwyczaj większość z nas spędza największą ilość swojego życia – a niektórzy nawet całe, jeśli znajdą zajęcie, którym chcą zajmować się stale.

Jest niezwykle gorący dzień i termometr na zewnątrz, wskazuje wartości przekraczające 30 stopni, natomiast słońce ustawia się w taki sposób, że wpada przez wszystkie szyby do naszego biura lub hali magazynowej, przez co również temperatura staje się o wiele wyższa (w końcu szyba działa jak lupa, gromadząc maksymalnie ilości ciepła i oddając je do wnętrza pomieszczenia) – klimatyzacja i regulator temperatury, pozwalają ustawić stałą wartość na poziomie 20-25 stopni, dzięki czemu czujemy się komfortowo i przyjemnie. Sytuacja przydatna jest również w przypadku zimy, gdy zaczyna być zbyt zimno, my możemy jedynie odkręcić kurek i cieszyć się szybką zmianą w pomieszczeniu, natomiast jeszcze nasi dziadkowie, musieli palić w piecach i kominkach, stale pilnując ognia i tego, czy nie jest on zbyt duży.

Regulator temperatury w narzędziach i wyposażeniu domowym

Posługując się takimi narzędziami jak lutownica lub spawarka, temperatura pracy jest niezwykle istotnym elementem, który nie tylko wpływa na komfort i wygodę wykonywanego zlecenia, ale również na jakość wykonanego produktu i bezpieczeństwo użytkowników. Regulator temperatury jest stosowany w takich wypadkach, nawet w podstawowych i mało zaawansowanych produktach, które dedykowane są w większości wypadków nawet amatorom.

Znajdując się nawet w pokoju hotelowym lub własnym mieszkaniu, wystarczy rozejrzeć się dookoła, by znaleźć asortyment i wyposażenie, które wykorzystuje w czasie działania regulatory temperatury – kolejnym doskonałym przykładem jest akwarium lub lodówko-zamrażalka. Modele chłodziarek, które nie dysponują takimi częściami, zazwyczaj są dedykowane jedynie celom turystycznym. Więc jak widać, jest to element bez którego ciężko będzie nam się obsługiwać podstawowym wyposażeniem.

Płot żaluzjowy – kilka informacji

0
płot żaluzjowy

Popularnością wśród klientów, cieszą się naprawdę różnego rodzaju ogrodzenia, ale można naprawdę bardzo łatwo zauważyć fakt, że w ostatnim czasie naprawdę niebywałą furorę, robi profesjonalny płot żaluzjowy. Niewątpliwie to dobrane oraz w pełni obrobione przesłony drewniane. Drewniany płot żaluzjowy to doskonały produkt dla osób, które cenią sobie elastyczne i praktyczne rozwiązania. Żaluzje można zamknąć, gdy ma się ochotę na odrobinę prywatności, lub też je otworzyć by wpuścić na taras więcej promyków słońca. Płoty żaluzjowe, zawsze mocowane są na specjalistycznej ramie, która występuje w różnych wersjach. Płot żaluzjowy, to produkt, który ma za zadanie się ruszać, przez co będzie on spełniał wszelkie funkcje, których oczekuje od niego klient.

płoty żaluzjowe stanowią ciekawą alternatywę

Charakterystyka płotu żaluzjowego

Drewniana żaluzja, to produkt dla ludzi ceniących sobie oryginalność i nowoczesny styl, z zachowaniem walorów użytkowych i funkcjonalności. Płot żaluzjowy to  zestaw starannie dobranych i obrobionych przesłon drewnianych, zamocowanych w ramie na stałe w wersji nieruchomej lub obrotowo w wersji regulowanej. Ruch przesłon odbywa się po ich osi, a elementem ruchowym jest tutaj okrągły profil aluminiowy. Zawsze płot żaluzjowy, wykonany jest z drewna, nie ma tutaj konkretnego rodzaju drewna, ponieważ zawsze zależy to od sezonu. Następnie, oczywiście drewno jest obrabiane, ponieważ drewno przechodzi etap strugania wyrównującego, strugania grubościowego, formatowania i finalnie – etap szlifowania dla wygładzenia i usunięcia niedoskonałości po struganiu. Elementy żaluzji nieruchomej przekazane zostają do złożenia, a dla wersji regulowanej, do frezowania otworów. Ostatnim z etapów jest rozmierzanie i składanie. Głównie jest tak, że płoty żaluzjowe są wypełnione specjalnymi listwami w kierunku poziomu. Cała jego konstrukcja jest bardzo solidna, trwała oraz niezwykle wytrzymała. Jako kolejnej zalety, nie można zapomnieć o wykończeniu, które zawsze naprawdę jest fantastyczne i doskonale zrobione, tak że nie można się do niczego kompletnie przyczepić. Zdecydowana większość osób, kojarzy płot żaluzjowy, właśnie z żaluzją, która montowana jest na okna i poniekąd jest to dobre myślenie, ponieważ tak wygląda płot żaluzjowy, zupełnie, jak żaluzje, którymi zasłaniamy okna, gdy idziemy spać.

 

Rodzaje płotu żaluzjowego

Wyróżniamy kilka rodzajów płotów żaluzjowych. Pierwsza, to nieruchoma, przy której każda z przesłon jest na stałe skręcona z ramą. Kolejna, to regulowana bez łącznika, czyli poszczególne przesłony zamontowane są ciasno za pośrednictwem bolca z aluminium. W tej wersji każda z przesłon wymaga indywidualnej regulacji. Plusem bez wątpienia jest możliwość częściowego zasłaniania/odsłaniania wybranego fragmentu panelu.

Natomiast ostatnia, to regulowana z łącznikiem, nie wątpliwie najbardziej ekskluzywna wersja, wyposażona w dodatkowy łącznik utrzymujący każdą z przesłon w jednakowym kącie. Niekwestionowanym plusem jest tutaj łatwość regulacji, ale i efektowność takiego ruchu. Do ustawienia żądanego kąta przesłon wystarczy jeden ruch ręki.

Panele ścienne w sypialni – 3 sposoby na unikalne wnętrze

0

Panele ścienne mają liczne zalety. Dodatkowo istnieje wiele różnych technik ozdabiania ścian z ich użyciem. Każda z nich nada wnętrzu innego charakteru. Przedstawiamy 3 oryginalne sposoby dekorowania ścian w sypialni za pomocą paneli.

Ogrodzenia kamienne – piękne i nowoczesne

0
ogrodzenia kamienne

Kiedyś ogrodzenia murami miały chronić miasta i zamki przez wrogami. Wiele osób na swojej posesji chce mieć spokój i zapewnić sobie trochę intymności. Chętnie zasłaniają oni swoje domy i ogrody właśnie ogrodzeniami kamiennymi. Faktem jest, że ogrodzenia kamienne dają nam komfort ale zarazem są eleganckie i dają nam też poczucie lepszości w sferze materialnej. Dzieje się tak głównie dlatego, że takie ogrodzenie nie należy do najtańszych.

Jakie ogrodzenia są najpopularniejsze?

Do budowy ogrodzeń nadają się wszystkie rodzaje kamieni. Ponieważ kamienne mury są neutralne i trwałe, pasują wszędzie. To właśnie one dają nam  poczucie izolacji od świata i bezpieczeństwa na własnym terenie. Do budowy ogrodzeń kamiennych możemy użyć kamienia ciosanego, łupanego, kamieni polnych lub otoczaków. Możemy tez dopasować kamień ogrodzenia do elewacji, ewentualnie użytego do chodów czy położenia tarasu. Na pewno będą się świetnie komponowały. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie są one wytrzymałe. Jeśli szukamy trwałych to najpopularniejszymi są: granit, sjenit, bazalt, porfir i kwarcyt. Nie są jednak one proste w obróbce co sprawia, że wyglądają one na zimne i surowe. Bardzo ładne natomiast w użyciu, ciepłe i łatwe do obróbki są piaskowiec i wapieniec. Warto jednak wiedzieć, że z czasem pod wpływem wody niszczeją. Coraz więcej osób decyduje się na kamień tak zwany polny- jest on różnokolorowy i bardzo ładnie się reprezentuje. Kamienie w murze warto układać na różne sposoby. Natomiast duże kamienie łupane układa się zwykle warstwowo, a z kamieni łupanych lub ciosanych o podobnych kształtach muruje się tak jak ze zwykłych cegieł. Kamienie w murach układa się na zaprawie cementowej.

kamienne ogrodzenia są bardzo popularne

Jaką formę mogą przyjąć nowoczesne ogrodzenia z kamienia?

Jeśli chodzi o nowoczesność ogrodzeń kamiennych to nie musimy przyjąć tylko formy elementów przypadkowo ze sobą pozlepianych. Pojawiła się natomiast nowa możliwość  posiadania kosza gabionowego o wybranej długości. Umieszcza się w nim kamień. Rodzaj oraz wielkość kamieni wybiera sam klient. Nie mogą być jednak drobne ponieważ będą zwyczajnie wypadały. Kamień dobrze się łączy z takimi  materiałami jak: metal, drewno czy cegła. Takie połączenia  zwykle dodają ogrodzeniu lekkości i sprawiają, że jego surowy wyraz łagodnieje. Dodatkowo tworzy bardzo nowoczesny i unikatowy styl. Ceny ogrodzeń kamiennych są bardzo zróżnicowane. Największy na to wpływ ma transport kamienia, a dokładnie jego koszt. Ponieważ do zbudowania ogrodzenia potrzeba dużej ilości kamieni, najlepiej zamówić je bezpośrednio w kamieniołomie ze zleceniem dostawy do domu. Na pewno pozwoli nam to zaoszczędzić jakąś sumę pieniędzy.

Działka inwestycyjna – czy to się opłaca?

0
działka inwestycyjna

Jak znaleźć odpowiednią działkę pod budowę domu?

Takie pytanie często można usłyszeć z ust inwestorów. Od wielu lat wiadomo, że nieruchomości to świetny sposób na ulokowanie swoich oszczędności. Działa tutaj jedna prosta i znana wszystkim w biznesie zasada. Mianowicie chodzi, aby wyda sporo pieniędzy, które po kilku latach będą zwracać się z nadwyżką. Jeśli chodzi o domy lub całe blokowiska, które budują inwestorzy, są to wspaniałe dowody tej teorii. Stawiane budynki przynoszę pasywny dochód właścicielom. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na taką formę zarobku. Powód jest bardzo prosty. Nie każdy, a raczej mało kto jest w stanie wyłożyć tak ogromne środki na samym starcie. Jeśli ktoś nie wie, jak właściwie te budynki osiągają dochody, to wyjaśnię. Nic prostszego, chodzi o zwyczajne wynajmowanie mieszkanie lub domów wybudowanych specjalnie w tym celu. Pierwszym wydatkiem inwestorów jest działka inwestycyjna. Jest to teren, który muszą wybrać pod budowę budynków. Mimo że z pozoru wygląda to na prostą sprawę, to wymaga niesłychanego przemyślenia i analizy. Od umiejscowienia budynków będą zależały między innymi dochody, które wynikają z ilości klientów.

inwestycyjna działka to dobry pomysł

Działki inwestycyjne muszą być zakupione w dogodnym miejscu, aby teren nie sprawiał problemów podczas budowy.

W tym przypadku najlepiej od samego początku korzystać z porad profesjonalistów. Nie trzeba jednak szukać specjalisty na własną rękę. Wystarczy skontaktować się z firmą budowlaną, która ma później zajmować się budowa budynku. Nie ma innej opcji, jak ta, że fachowcy pomogą w wybranie najlepszej inwestycyjnej działki. W końcu jest to także okazji dla nich, aby wybrać najdogodniejszy teren pracy. Oczywiście samo wybranie działki inwestycyjnej to nie wszystko. Teraz dopiero pojawiają się prawdziwe schody. I muszę teraz przedstawić, jak to wygląda od względów prawnych. Jak łatwo się domyślić, budowa domu to ogrom papierów, umów zezwoleń i wizyt w urzędach. Już na samym początku musimy się ubiegać o pozwolenie na budowę. Jest one wydawane w ciągu dwóch tygodni. Oczywiście musimy spełniać wszystkie wymagania, aby je otrzymać. Najpierw potrzebne będą wszelkie papiery związane z zakupem działki. W każdym razie nie sposób to wszystko opisać. Jeśli nie jesteś osobą obeznaną w prawie budowlanym, to uważam, że nie powinien się tym zajmować na własną rękę. Chodzi tutaj oczywiście o zachowanie jak największych korzyści. Lepiej będzie zapłacić księgowej, aby załatwiła wszelkie papiery i pozwolenie za nas. Fakt, są to dodatkowe koszty, ale w inwestycjach nie powinniśmy się nimi przejmować. Ważne jest za to, że oszczędzamy nasz bardzo cenny czas i możemy poświęcić się sprawom, które są naprawdę ważne. Jeśli już działka inwestycyjna i wszelkie formalności za nami, to przyszedł czas na wybór firmy i technologii budowy domu. Uważam, że stosowanie coraz mniej popularnej technologii budowy domu murowanego, mija się z celem. Budynki można obecne wybudować o wiele bardziej nowocześnie i innowacyjne. Przykładem może być technologia prefabrykowana. Nadal jednak powinniśmy opierać się na poradach specjalistów.

Owocowe drzewka – dlaczego warto je wybrać?

0
drzewka owocowe

Czy warto spróbować uprawy drzew i krzewów owocowych na własnej działce lub w przydomowym ogrodzie?  Oczywiście, że tak! Drzewa i krzewy ozdobne to element ogrodu, który nie tylko zdobi, ale również stanowi osłonę przed słońcem i integralną część przestrzeni przydomowej. Różnorodna roślinność ogrodowa nie będzie kompletna, jeśli nie uzupełnimy jej o drzewka ozdobne oraz krzewy. Warto dobrze przemyśleć, które z nich powinny znaleźć się w naszej przestrzeni przydomowej, aby stanowiły spójną kompozycję.

Jakie drzewka najlepiej się sprawdzą?

Drzewka ogrodowe to mimo wszystko, w większości przypadków, rozwiązanie do większych ogrodów. Niezależnie, czy jesteśmy posiadaczami dużego czy małego ogrodu będzie on niepełny bez krzewów. Krzewy dekoracyjne są inne w każdej porze roku. Jedynie zimą ogród do pewnego stopnia zamiera, ale nie do końca, bo dzięki krzewom iglastym i roślinom, które w zimie zachowują liście, wciąż prezentuje się wyjątkowo. Wybierając krzewy do swojego ogrodu, warto zdecydować się na te, które posiadają barwne liście lub piękne i oryginalne kwiaty. W takiej oprawie rośliny mniej reprezentacyjne również zyskają na uroku. Jedną z propozycji, którą warto rozważyć, jest zasadzenie pieris japońskiego. Posiada bardzo ozdobne, barwne liście. Jest to roślina zimozielona, dzięki której ogród będzie atrakcyjny również zimą. Pieris japoński kwitnie na wiosnę. Jego kwiaty są białe, różowe lub kremowe. Dodatkowym atutem tego krzewu jest fakt, że wczesną wiosną młode liście mają szkarłatne zabarwienie. Pieris japoński musi być często podlewany, lubi miejsca średnio zacienione. Bardzo oryginalnym krzewem jest perukowiec podolski. Dorasta do około 3 metrów wysokości. Każda część tej rośliny jest dekoracyjna. Posiada liście o ciekawym owalnym kształcie, kwitnie na żółto lub czerwono, a owoce przypominają wyglądem różowe wiechy bawełny. Perukowiec podolski nie jest krzewem wymagającym, może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Ze względu na to, że jest dość rozłożysty będzie najlepszym pomysłem do dużej i średniej wielkości ogrodów. Ciekawą propozycją są też drzewka owocowe.

drzewko owocowe lub krzew to świetny wybór

Drzewka owocowe – kiedy sadzić?

Najbardziej optymalnym terminem sadzenia drzewek owocowych i krzewów jest termin jesienny od października do pierwszych silniejszych przymrozków lub bardzo wczesną wiosną kiedy nie ruszy jeszcze wegetacja. Jedynie korzystając z sadzonek przechowywanych w chłodniach możemy sobie pozwolić na nieco późniejsze wiosenne nasadzenia.  Jeżeli temperatura gleby nie spadnie poniżej 4oC rośliny zdążą przed zimą zregenerować system korzeniowy, a wiosną będą one mogły od razu lepiej pobierać wodę i składniki mineralne. Wadą jesiennego terminu sadzenia drzewek owocowych jest ryzyko przemarznięcia nadziemnej części drzewek podczas surowej zimy. Może także dojść do przemarznięcia korzeni, gdy większym spadkom temperatury powietrza towarzyszy brak okrywy śnieżnej. Należy więc zadbać o zabezpieczenie drzewek i krzewów przed mrozem. Zaleca się także, aby gatunki bardziej wrażliwe na mróz – brzoskwinie, czereśnie, wiśnie – sadzić w terminie wiosennym.