Gdzie szukać inspiracji, trendów wnętrzarskich?

0
urządzanie łazienki

Urządzanie wnętrz to dla wielu nie lada wyzwanie. Kupić dekoracje to prosty krok, jednak zanim to zrobimy, musimy mieć jakiś pomysł na umeblowanie i udekorowanie pomieszczenia. Często jednak brakuje nam weny i wówczas musimy szukać inspiracji. Skąd brać pomysły i gdzie szukać najnowszych trendów wnętrzarskich?

Strony wnętrzarskie jako źródło inspiracji

Internet jest pełen serwisów specjalizujących się w dekoracji wnętrz. Na stronach tego typu możemy znaleźć mnóstwo artykułów poradnikowych, np. urządzanie łazienki z pomocą salonu łazienek opisuje Madrex, czyli jedna z popularniejszych stron wnętrzarskich. Korzystając z pomocy serwisów internetowych, możemy znaleźć porady nie tylko dotyczące dekoracji wnętrz, ale także przeczytać sporo na temat remontowania mieszkania/domu, a także wyboru odpowiednich mebli. Często strony wnętrzarskie prowadzone są przez profesjonalnych designerów, toteż mamy pewność, że rady w nich zawarte są potwierdzone doświadczeniem.

Katalogi o trendach wnętrzarskich

Chociaż w dzisiejszych czasach mało kto czyta dzienniki w formie papierowej, tak katalogi i gazety tematyczne nadal znajdują swoich odbiorców. Przy urządzaniu mieszkania szczególnie przydatne mogą się okazać katalogi o trendach wnętrzarskich. Często mają one mnóstwo stron przepełnionych zdjęciami pomieszczeń, którymi z powodzeniem możemy się inspirować. Katalogi wnętrzarskie mają też ten plus, że często przy zdjęciach wnętrz podawane są również sklepy, w których możemy kupić poszczególne elementy dekoracji. Wówczas oszczędzamy także trochę czasu na poszukiwanie wymarzonej lampy czy dywanika.

Internetowe blogi o dekoracji wnętrz

Innym równie skutecznym miejscem na szukanie inspiracji są wnętrzarskie blogi internetowe. Jest to źródło podobne do serwisów wnętrzarskich, jednak prowadzone są w bardziej lifestylowy sposób. Artykuły na takie blogi są bowiem często pisane przez amatorów, pasjonatów dekoracji wnętrz, jednak nie umniejsza to w żadnym wypadku wartościom merytorycznym takich treści. Być może właśnie bloga będzie nam się łatwiej czytało i zostaniemy stałymi bywalcami. Najlepsze blogi wnętrzarskie codziennie publikują wpisy z inspiracjami dotyczącymi remontów, dekoracji wnętrz i umeblowania.

Stacjonarne sklepy dekoratorskie

Jeśli internetowe źródła inspiracji nas z jakiegoś powodu nie przekonują, możemy zajrzeć do stacjonarnych sklepów z dekoracjami wnętrz. Często oprócz półek wypełnionych produktami, możemy spotkać różne ciekawe ekspozycje z propozycjami na wykorzystanie dekoracji we wnętrzach. Z wystaw w takich sklepach również można czerpać wiele inspiracji, a oprócz tego, jeśli jakieś elementy nam się spodobają, możemy od razu zakupić je na miejscu.

Inspiracyjne profile wnętrzarskie w social mediach

I na koniec wracamy do źródeł internetowych, gdyż te ze wszystkich są najbardziej dostępne i wygodne, gdyż możemy przeglądać inspiracje kiedy i gdzie chcemy. Social media stały się dla wielu ludzi pasją, hobby, a dla innych nawet pracą i źródłem zarobku. Nic więc dziwnego, że stały się tak popularne i że profile w social mediach mogą być prowadzone dosłownie w każdej tematyce. Na Facebooku czy Instagramie możemy znaleźć mnóstwo profili, które codziennie udostępniają dawki inspiracji dotyczących dekoracji wnętrz. Warto przejrzeć takie profile i znaleźć takie, których styl najbardziej przypadnie nam do gustu.

Gdzie zamontować domową stację ładowania samochodów?

0
Gdzie zamontować domową stację ładowania samochodów

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze. Ogólnodostępne stacje ładowania możemy znaleźć w każdym mieście, dzięki czemu dłuższe wycieczki nie stanowią już problemu. Jednak czy da się uniknąć ładowania samochodu na mieście? Okazuje się, że tak. W dzisiejszym artykule przedstawimy wam, jak wyglądają domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego na mieście?

W każdym mieście możemy znaleźć ogólnodostępne ładowarki do samochodów elektrycznych. Ich ceny za 1 kWh mogą się wahać od złotówki aż do pięciu złotych, w zależności od rodzaju ładowania, firmy i stacji. Stacje, które zasilane są prądem przemiennym, są tańsze, te z prądem stałym droższe. Koszt pełnego naładowania samochodu o pojemności akumulatora 50 kWh może wynosić ł około 70 złotych, w przypadku ładowania prądem stałym, może to już kosztować nawet 120 złotych, a w dodatku ceny stale rosną. Nie jest to więc tanie rozwiązanie. Dobrą alternatywą dla ładowania elektryka na mieście jest domowa stacja ładowania samochodów do zamontowania w garażu (sigmapolska.pl).

Ile kosztuje ładowanie domową stacją ładowania samochodów?

Koszty domowych stacji ładowania są ściśle związane z taryfami prądu. Przy najpopularniejszej taryfie G11, jedna kilowatogodzina może kosztować około 60 groszy. Pełne naładowanie akumulatora o pojemności 50 kWh w domowej stacji ładowania pojazdów może wynieść nas około 30 złotych.

Gdzie można zamontować stację ładowania samochodów?

Domowe stacje ładowania samochodów zwykle montuje się w garażu, można jednak taką stację postawić też przed domem. W przypadku bloków mieszkalnych instalacja stacji ładującej jest możliwe po uzyskaniu zgody zarządcy budynku. Żeby taką stację zainstalować, należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na instalację ładowarki, składa się go w spółdzielni mieszkaniowej lub u pełnomocnika wspólnoty. Miejsce, w którym będzie stała ładowarka, ma drugorzędne znaczenie, najważniejsze są parametry instalacji energetycznej w naszym domu.

Stan instalacji energetycznej należy omówić z fachowcem, powinien on sprawdzić, czy potrzebna będzie drobna korekta, która pozwoli na uzyskanie najwyższej mocy. Może się okazać, że instalacja nie pozwoli na zamontowanie najszybszej ładowarki.

Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych

Na rynku mamy obecnie dwa warianty ładowarek, takie z gniazdami lub z kablem, który jest zainstalowany na stałe. Stacje do ładowania pojazdów można podzielić ze względu na prąd, który wykorzystują, wyróżniamy ładowarki:

 • AC z prądem przemiennym,
 • DC z prądem stałym,
 • AC/DC ładowarki z możliwością wyboru trybu ładowania.

Ładowarki rozróżnia się także na podstawie mocy samochodu, są one zależne od konkretnych marek samochodów.

O czym warto wiedzieć przed instalacją ładowarki?

Maksymalną moc ładowania należy ustalić z zakładem energetycznym, może się okazać, że będzie potrzeba podwyższenia mocy umownej, która określona jest w umowie przyłączeniowej między zakładem energetycznym a budynkiem. Wartość mocy umownej powinna być podawana w rachunkach za prąd. Należy też pamiętać o tym, że według Ustawy o Prawie Budowlanym, budowa stacji musi zostać zgłoszona w urzędzie miasta, a po zakończonej budowie, inwentaryzacji musi dokonać geodeta.

Oryginalne pomysły na ozdobienie ściany

0
pomysły na ściany w pokoju młodzieżowym

Lubimy mieszkać w pięknych wnętrzach. Chcemy, by nasze mieszkania cieszyły oko. Zależy nam na tym, by czuć się dobrze we własnym domu, dlatego tak często spędzamy dużo czasu w sklepach z dekoracjami, ciągle chcemy umilić sobie naszą przestrzeń. Dziś chcemy przedstawić wam kilka pomysłów na ozdobienie ścian w pokoju.

Jak ozdobić ścianę?

Żeby ozdobić ścianę, nie potrzebujemy wiele, wystarczy, że zaopatrzymy się w kilka drobiazgów. Tak naprawdę, nawet jeden mały element może znacząco wpłynąć na odbiór danego pomieszczenia. Ponadto każdy pokój wymaga innego podejścia, musi zostać zaaranżowany w inny sposób, pokój poniekąd odzwierciedla charakter osoby, która w nim mieszka. W tym artykule przedstawimy wam ciekawe zamysły na ozdobienie ścian salonu bądź biura, z kolei nieszablonowe pomysły na ściany w pokoju młodzieżowym znajdziesz na www.gotme.pl. Pokoje nastolatków wymagają dużej dozy kreatywności, a pomieszczenia takie, jak salon potrzebują tylko subtelnych dodatków. Poniżej przedstawiamy kreatywne sposoby na ozdobienie ścian.

Ściana z korka

Korek robi ostatnio w internecie furorę. To świetna propozycja dla osób, które pracują zdalnie i posiadają własne biuro w mieszkaniu. Zamiast tablicy korkowej, można zrobić całą korkową ścianę, oświetli ona pokój, będzie wydawał się cieplejszy, a do ściany można łatwo przyczepić zdjęcia, notatki biznesowe czy rysunki swojej pociechy.

Łapacz snów

Jeśli zależy nam na delikatności, to w sypialni bądź salonie możemy powiesić łapacz snów. Wierzenia mówią, że powinien on znajdować się tuż nad łóżkiem lub przy oknie, tak, by mógł łapać sny, jeśli zatem chcesz pamiętać swoje sny, to zamieść łapacz niedaleko łózka. Jednak tak naprawdę swój łapacz snów możesz zawiesić wszędzie. Inną propozycją są makarmy, które również nadają charakteru i sielskości danemu pomieszczeniu.

Plakaty na  ścianach

Plakaty w pokoju to świetny pomysł dla nastolatków, ale nie tylko. Możemy znaleźć wiele różnych ciekawych plakatów do kupienia. Jeśli jesteś fanem kina, możesz oprawić w ramkę plakat ze swojego ulubionego filmu, jeśli zaś lubisz sztukę, na ścianie możesz powiesić replikę obrazu z Polskiej Szkoły Plakatu, te obrazy dodają charakteru.

Zdjęcia na ścianach

Zrób w domu własną galerię. Zawieś na ścianach zdjęcia swoje i swojej rodziny, możesz wybrać tylko te najładniejsze i oprawić je w ramki, tak, by było estetycznie. Możesz też zrobić to w duchu maksymalisty i ozdobić zdjęciami całą ścianę. Z pewnością będzie to ciekawy pomysł i będzie zwracał uwagę, każdego gościa, którego będziesz zapraszać na herbatę.

Lustra ścienne

Jeśli masz mało miejsca, możesz na ścianie powiesić lustra, ponieważ optycznie powiększają one przestrzeń. Możesz na jednej ścianie zawiesić kilka małych luster lub jedno duże, w którym będzie się odbijać cały pokój. Lustro będzie pięknie rozpraszać światło.

Tablicowa ściana

Ściana wykonana z farby tablicowej to świetna propozycja dla maluchów. W pokoju dziecięcym możesz przeznaczyć jedną ścianę właśnie na farbę tablicową. Dzięki niej twoje dzieci będą mogły spełnić swoje marzenia o mazaniu po ścianach bez wyrzutów sumienia! Kreda jest łatwo ścieralna, więc jak tylko dziecku znudzi się obrazek, może namalować następny. Taką ścianę możesz też umieścić w korytarzu, niech wpisują ci się do niej twoi goście, to będzie dla was miłe doświadczenie.

Lista niezbędnych akcesoriów do sprzątania domu

0
akcesoria do sprzątania

Sprzątanie domu nie dla każdego jest proste i przyjemne. Aby skutecznie utrzymywać czystość w mieszkaniu czy domu, należy wiedzieć jakich akcesoriów używać i w jaki sposób. W produktach dostępnych w sklepach można się nieco pogubić, dlatego przedstawiamy listę niezbędnych akcesoriów do sprzątania domu.

Gdzie kupować akcesoria do sprzątania domu?

Obecnie rynek oferuje nam niezliczone akcesoria i chemię do sprzątania różnych marek. Istotne jest to, abyś kupował takie, które mają dobry stosunek ceny do jakości. Sprzęt, chemię i akcesoria do sprzątania podejrzyj na SilcoPolska.pl, w sklepie, który specjalizuje się w produktach profesjonalnych, ale oferuje także takie do użytku domowego. Różnego rodzaju akcesoria niezbędne do sprzątania domu możesz znaleźć także w innych sklepach — stacjonarnych oraz online. Pamiętaj, aby szukać korzystnych dla siebie okazji. Akcesoria takie jak zmiotka czy ściereczki to rzeczy, za które nie chcemy przepłacać. Co innego gdy mowa o chemii domowej, bo tu już warto inwestować w produkty najwyższej jakości.

Jakie akcesoria są niezbędne do sprzątania domu?

W każdym domu powinny znaleźć się pewne przedmioty, które pomogą nam uporać się z codziennymi lub cotygodniowymi porządkami. Są to rzeczy, które wiele z nas ma w domu, a jednak nie spodziewalibyśmy się, że są aż tak istotne. Akcesoria, które są niezbędne przy sprzątaniu domu to przede wszystkim:

 • rękawice ochronne,
 • zmiotka z szufelką,
 • zestaw do zamiatania,
 • gąbki do zmywania,
 • druciaki do zmywania,
 • ściereczki jednorazowe,
 • ściereczki wielorazowego użytku,
 • mop do mycia podłóg,
 • ręczniki papierowe,
 • szczotka do wc,
 • szczotki różnej wielkości,
 • przepychaczki do rur i zlewu,
 • worki na śmieci.

To jednak tylko podstawowy niezbędnik akcesoriów do sprzątania. Każdy nauczony jest sprzątać w inny sposób, dlatego dla jednych osób powyższy zestaw będzie wystarczający, a inni będą musieli uzupełnić go o jeszcze kilka pozycji. Najważniejsze, aby dostosować taką listę pod siebie, aby nam sprzątało się komfortowo. W związku z akcesoriami do sprzątania istotne jest jeszcze kilka kwestii.

Jakie muszą być akcesoria do sprzątania domu?

Najważniejszym punktem na powyższej liście jest zaopatrzenie się w rękawice ochronne. Są one bardzo uniwersalne, gdyż będą chronić nasze dłonie jednakowo podczas mycia silnymi detergentami jak i podczas zwykłego zmywania naczyń. Takie rękawice powinny być wykonane z jakościowych, wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie silnych substancji. Zmiotka z szufelką i większy zestaw do zamiatania przyda się nie tylko jeśli nie posiadamy odkurzacza, ale również pomoże pozbierać kurz i okruchy z miejsc, w które ciężko dotrzeć. Gąbki natomiast przydadzą się nie tylko do zmywania, ale również dobrze pomagają pozbyć się ciężkich do zmycia zanieczyszczeń. Ważne jest jednak, abyśmy do każdego rodzaju sprzątania stosowali inną gąbkę. Druciaki do zmywania łatwo uporają się z zanieczyszczeniami na garnkach i patelniach.

Ściereczki zarówno jednorazowe jak i takie wielorazowego użytku warto zawsze mieć w domu. Są one świetne zarówno do codziennych porządków jak i do cotygodniowego, wielkiego sprzątania. Ręczniki papierowe natomiast niezwykle ułatwiają utrzymanie czystości w kuchni czy salonie na co dzień. Każde powstałe spontanicznie zabrudzenie możemy szybko wyczyścić właśnie ręcznikiem papierowym. Niezbędne są również szczotki różnej wielkości, do usuwania brudu w trudno dostępnych miejscach oraz worki na śmieci.

Siłowniki liniowe – pomoc w wyborze właściwego rozwiązania

0
Siłowniki liniowe

Siłowniki liniowe wykorzystywane są w różnych układach i urządzeniach. Ich głównym zadaniem jest zmiana ruchu obrotowego silnika na ruch liniowy – najczęściej jest to pchanie lub ciągnięcie w wybranym kierunku. Siłowniki liniowe można stosować wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba pochylania, pchania, podnoszenia lub wywierania innych kierunkowych oddziaływań z wykorzystaniem dużej siły. Szczególnie jeśli oddziaływanie to ma być maksymalnie proste i precyzyjne, warto wybierać siłowniki liniowe. Poniżej przybliżamy ich charakterystykę użytkową oraz wskazujemy na najważniejsze cechy konstrukcyjne i funkcje. 

Siłowniki liniowe i ich specjalistyczne zastosowanie 

Obszar zastosowania siłowników liniowych jest bardzo szeroki. Wbrew pozorom, znaleźć je można nie tylko w firmach o profilu przemysłowym i produkcyjnym, ale również w wielu innych miejscach. Wykorzystywane są w gospodarstwach domowych i rolnych, w biurowcach, wielkopowierzchniowych budowlach (na przykład szpitalach lub szkołach). Ich głównym zadaniem jest inicjowanie ruchu, który będzie oddziaływał na wybranym obszarze lub w odniesieniu do określonych urządzeń, maszyn i przedmiotów. Może być to między innymi regulacja ustawienia mebli biurowych, łóżek szpitalnych, podnośników, stołów. 

Ponadto siłowniki liniowe mogą zastępować inne formy napędu liniowego – na przykład układy pneumatyczne lub hydrauliczne. Pod tym względem, siłowniki liniowe stosowane są przede wszystkim w przemyśle, liniach produkcyjnych, a także w rolnictwie i branży budowlanej – do zasilania wybranych urządzeń i maszyn. Ponadto siłowniki okazują się przydatne w obsłudze urządzeń wodnych – łodzi i jachtów. 

Oprócz wspomnianych powyżej siłowniki liniowe mogą napędzać mniejszej skali urządzenia, znajdujące zastosowanie w prywatnych warsztatach i pracowniach. Mogą inicjować ruch ścianek działowych, rozsuwać naczepy, obsługiwać sprzęt gastronomiczny lub AGD oraz nadawać się do wykorzystania w wielu innych projektach. 

Kluczowe parametry siłowników liniowych 

Siłownik elektryczny liniowy dostępny jest w wielu modelach, o odmiennej specyfikacji i przeznaczeniu. Większość oferowanych siłowników pracuje z prądem stałym 12V; znajdziesz także modele przeznaczone do napięcia 24V lub 36 V. W trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na kluczowy parametr użytkowy – moment obrotowy interesującego Cię urządzenia. Znajdziesz między innymi urządzenia o momencie obrotowym w przedziale 3 kg na cm do nawet 300 kg na cm. Prędkość liniowa w większości prostowników mieści się w przedziale od 5,4 mm/s do nawet 230 mm/s. 

Wielu nabywców zwraca też uwagę na długość elementu wyjściowego. Warto dopasować go do zamierzonego miejsca i sposobu wykorzystania siłownika. Typowe rozmiary wynoszą od 1,9 cm do ponad 60 cm. Ponadto w niektórych modelach znajdziesz dodatkowe czujniki krańcowe. Ich zadaniem jest ochrona wału przed przesunięciem poza wyznaczony fabrycznie zakres. Oprócz nich możesz też znaleźć siłowniki ze wbudowanymi potencjometrami, które będą na bieżąco odczytywać pozycję urządzenia. 

Na koniec warto podkreślić, że wybór siłownika powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, który pomoże odnaleźć urządzenia sprofilowane pod kątem Twoich potrzeb. Duży wybór siłowników gwarantuje, że znajdziesz urządzenie dopasowane do niemal każdego sposobu wykorzystania.

Jak przebiega spawanie laserem? Czym jest spawanie laserowe?

0
spawanie laserem

Spawanie laserowe jest jednym z najpopularniejszych sposobów łączenia, metoda już w zasadzie prześcignęła scalanie elektronowe, ponieważ jest efektywniejsza i wydajniejsza. Jak dokładnie działa spawanie z pomocą lasera i jakie są jego zalety? Sprawdzamy.

Czym jest spawanie laserowe?

Spawanie za pomocą lasera to technika, która polega na stapianiu danego elementu z pomocą wiązki światła koherentnego o bardzo dużej gęstości mocy. Czynność przeprowadzana jest w osłonie gazu zobojętniającego, ale można też scalać na powietrzu, jeśli materiał się nie utlenia. Spawanie laserem wykonują fachowcy, np. z Valor TTI,  zwykle korzysta się z dwóch technik łączenia — z jeziorkiem spawalniczym w osłonie z CO2, drugi to pełny przetop złącza. Najczęściej wykorzystywane w przemyśle są lasery:

 • molekularne CO2,
 • impulsowe z czynnym elementem krystalicznym.

Jak przebiega proces spawania laserem?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, łączyć laserowo można na dwa sposoby. Pierwszym sposobem fachowiec tworzy jeziorko spawalnicze, a wiązka lasera nagrzewa topiony obszar, a obszar podpowierzchniowy jest nagrzewany przez przewodzenie. Głębokość przetopienia jest zależna od rodzaju metalu i gęstości mocy w wiązce laserowej. Spawanie z oczkiem opiera się na łuku spawalniczym i oddziałuje na bardzo małą powierzchnię, dzięki czemu wtopienie jest wąsie i głębokie.

Jakie gazy są wykorzystywane przy spawaniu laserowym?

Przy spawaniu stosowane są gazy ochronne, które mają stworzyć najlepsze możliwe warunki do jarzenia się łuku, ale też chronią metal przed wpływem powietrza. Najczęściej stosowany do ochrony jest:

 • hel (He) – bardzo efektywny w ochronie przed utlenianiem stali, ale jest drogi,
 • argon (Ar) – dobrze utlenia stal chromoniklową, ale złe ustawienie może powodować chropowate spoiny,
 • azot (N) – tani gaz, ale spoiny mogą być nierówne,
 • dwutlenek węgla (CO2) – niski koszt, gładka spoina, ale nie chroni przed utlenianiem stali chromowoniklowej.

Zalety spawania laserowego

Spawanie laserowe ma wiele różnych zalet. Jedna z ważniejszych kwestii, to fakt, że przy łączeniu nie jest konieczna obróbka metalu, ponieważ się nie odkształca, ponadto wiązka światła ogranicza wysokość temperatury tylko do obszaru spawu. Spawanie laserowe jest czyste i szybkie i proste do zautomatyzowania, tym sposobem łatwo łączy się elementy trudne do spojenia. Materiały, które można spawać laserowo to:

 • stal stopowa,
 • stal niskostopowa,
 • stal konstrukcyjna,
 • aluminium,
 • magnez,
 • tytan,
 • nikiel,
 • duplexy,
 • stal węglowa,
 • oraz inne metale trudnotopliwe.

Zastosowanie spawania laserowego w przemyśle

Spawanie laserowe jest powszechnie wykorzystywane przy łączeniu konstrukcji stalowych, czy przewodów gazowych, ale też elementów radaru, obudowy rozruszników serca czy korpusów baterii. Ta metoda łączenia jest wykorzystywana w przemyśle:

 • motoryzacyjnym,
 • stoczniowym,
 • lotniczym,kosmicznym,
 • medycznym.

Dla jakich budynków montować piorunochron?

0
Dla jakich budynków montować piorunochron

Każdego roku wraz z nadejściem sezonu letniego możemy się spodziewać dwóch rzeczy: wyższych temperatur i intensywnych burz. Taka sytuacja powinna skłaniać zarządców nieruchomości do wdrażania konkretnych rozwiązań mogących wykluczyć istniejące zagrożenie. Dlatego też instalacja odgromowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Czym jest piorunochron i jakich przypadkach jest konieczny?

Instalacja odgromowa to doskonałe zabezpieczenie nieruchomości przed wystąpieniem pożaru wywołanego na skutek burz. Co więcej, jest to też ochrona urządzeń elektrycznych przed skutkami destrukcyjnego oddziaływania prądu piorunowego. Trudno się więc dziwić, że w wielu miejscach tego typu zabezpieczenie sprawdza się jako ochrona ludzkiego życia i dobytku. 

Instalacje odgromowe

Wszelkie piorunochrony to elementy wchodzące w skład instalacji elektrycznej domu, a ich zadaniem jest zabezpieczenie danego budynku przed oddziaływaniem wyładowań atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że nie we wszystkich sytuacjach jest konieczność montażu tego typu urządzenia. 

Instalacja jest wymagana w przypadku, gdy budynek ma więcej niż 15 m wysokości lub też jego powierzchnia przekracza 500 m2. Nieruchomości wykonane z materiałów palnych, pokryte trzciną czy gontem muszą zostać wyposażone w piorunochron.

W pozostałych przypadkach o fakcie montażu instalacji odgromowej decyduje sam właściciel nieruchomości. Warto podkreślić, że piorunochrony będąc elementem instalacji elektrycznej, muszą być projektowane i montowane przez wykwalifikowane osoby. Do tego powinny być również regularnie dozorowane.

Co zyskamy na montażu piorunochronu?

Dysponując na swojej nieruchomości, instalacją odgromową, jesteśmy w zasadzie w 100% przyjąć, iż jest on należycie zabezpieczony przed skutkami przepięć, zniszczeniem sprzętu RTV/AGD, uszkodzeniami kominów, ścian i dachu. Co więcej, właściwie zamontowany piorunochron to również zabezpieczenie przed pożarem.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja tego typu to nie tylko zewnętrzna część w postaci piorunochronu, ale również sporo różnych zabezpieczeń wewnętrznych. Można pokusić się o tezę, iż jest to droga, jaką ma „podążać” piorun z dachu. Istotne jest tutaj to, aby wyładowanie elektryczne pomijało konstrukcję budynku. Mamy więc do czynienia z występowaniem zwodów pionowych (maszty i iglice), a także poziomych (w postaci uchwytów, złącz i drutu). 

Chociaż występuje zagrożenie wyładowaniami elektrycznymi, to i tak część inwestorów bagatelizuje ten fakt i nie montuje stosownych zabezpieczeń. Jest to błąd, który może być opłakany w skutkach. Na dodatek tego rodzaju inwestycja nie generuje dużych kosztów, a wręcz może podnieść wartość nieruchomości. W końcu niejednokrotnie przy ubezpieczaniu budynku są sytuacje, że jest to konieczne. W innych wypadkach mamy z tego tytułu różne upusty przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. Dlatego też warto taki system posiadać!

Co brać pod uwagę, wybierając wannę wolnostojącą?

0
Co brać pod uwagę, wybierając wannę wolnostojącą

Wanna będzie lepszym wyborem, jeśli urządzasz komfortowy salon kąpielowy. Sprawdza się w większych łazienkach, w których każdego dnia można realizować kąpiele relaksacyjne oraz różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się wanny wolnostojące, które nadają całemu wnętrzu nutę szyku i elegancji. To doskonały wybór do łazienek nowoczesnych, tych retro lub w stylu glamour. Dowiedz się, co w szczególności brać pod uwagę przy wyborze właśnie takiego modelu wanny.

Materiał, z jakiego wykonana jest wanna wolnostojąca 

Chociaż wanna wolnostojąca nie wymaga specjalnego montażu ani zabudowy, to jednak znaczenie ma materiał, z jakiego jest wykonana. Pod uwagę należy brać jej właściwości. Wanna powinna być trwała, odporna na zarysowanie, ścieranie, odbarwienia, pękanie, jednym słowem wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, pod uwagę warto brać aspekt utrzymania wysokiej temperatury w wannie. Chodzi o to, aby nawet długa kąpiel w pianie mogła być komfortowa, bo w gorącej wodzie. 

Do wyboru jest wanna wolnostojąca akrylowa, żeliwna, z konglomeratu, z kompozytu sanitarnego, z mieszanki marmuru czy z mieszanki granitu z żywicą. Oczywiście, wybór materiału, z jakiego jest wykonana wanna wolnostojąca, ma znaczenie nie tylko w aspekcie estetyki całego wnętrza, ale także biorąc pod uwagę cenę. Inwestycja w dobrej jakości wannę nie jest mała, ale nie należy na niej oszczędzać. Priorytetem ma być jej trwałość, która pozwoli na wygodne użytkowanie wanny przez wiele lat i zachowanie jej wyglądu w całkowitej doskonałości. 

Wanna wolnostojąca a styl urządzania salonu kąpielowego

Wannę wolnostojącą z powodzeniem można zastosować w różnego rodzaju łazienkach. W klasycznych wnętrzach będzie stanowić główny akcent dekoracyjny, który ożywi całą przestrzeń, w tych glamour będzie stanowić doskonałe dopełnienie eleganckiego wykończenia. Wanna wolnostojąca pasuje również do łazienek urządzonych w stylu retro, boho czy eklektycznym. 

Szczególną popularnością cieszą się białe wanny wolnostojące na tzw. lwich łapach, ale z powodzeniem można wybierać takie akcesorium w różnych wersjach kolorystycznych czy z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi. Hitem są wanny czarne oraz z ozdobnymi ornamentami. 

Funkcjonalność wanny wolnostojącej 

Zastanawiasz się, czy wanna wolnostojąca jest na pewno tak samo wygodna i praktyczna, jak ta klasyczna, zabudowana? Musisz wiedzieć, że chociaż zajmuje nieco więcej miejsca, może być jak najbardziej funkcjonalna. 

Aby móc korzystać z wanny wolnostojącej w pełnym komforcie, warto zadbać o dodatkowe elementy. Przyda się dodatkowe zabezpieczenie posadzki, ponieważ kąpiel w wannie niezabudowanej może powodować większe chlapanie wody na podłogę. Co więcej, zawsze dobrym rozwiązaniem jest ustawiony tuż przy takiej wannie wieszak z ręcznikami oraz organizer na kosmetyki do pielęgnacji i higieny. Weź pod uwagę, że w przypadku wanny wolnostojącej nie ustawisz ich na jej obudowie.

Wybieraj wannę wolnostojącą odpowiednio wyprofilowaną, z komfortowym oparciem czy siedziskiem. Dzięki temu zapewnisz sobie i wszystkim domownikom wygodne kąpiele.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

0
Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie

Własne lokum to marzenie wielu ludzi. Nie każdemu udaje się je zrealizować, lecz ci, którzy odebrali już klucze do mieszkania zazwyczaj nie posiadają się ze szczęścia. Będąc w euforii spowodowanej przeprowadzką i bardziej wygodnym życiem w zaciszu własnych czterech ścian, niektórzy zapominają o załatwieniu istotnych formalności. Bardzo ważną sprawą jest ubezpieczenie mieszkania na wypadek różnych nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Czasem mieszkanie nie posiada stosownej polisy, a właściciele plują sobie w brodę dopiero, gdy nastąpi katastrofa. Lepiej zatem nie kusić losu i nie zapominać w natłoku spraw o tym, co może mieć kluczowe znaczenie. Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie i jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak rozwiązać problem z zasypianiem z pomocą salonu Dla Spania?

0
Jak rozwiązać problem z zasypianiem z pomocą salonu Dla Spania

Zdarza Ci się przewracać na łóżku przez całą noc? Masz problem z tym, żeby zapaść w błogi sen? A może wstajesz bardziej zmęczony niż się położyłeś? Jak wskazują badania, prawie 50% osób zmaga się z problemem bezsenności . Jedną z jej przyczyn to niewłaściwe warunki do spania. Dowiedz się, jak odpowiednio urządzić sypialnię z pomocą salonu Dla Spania, aby zapewnić sobie komfort i szanse dobry sen.

ZOBACZ TEŻ