Co wchodzi w zakres usług fundamentowania

Technologie geotechniczne pozwalają nie tylko wzmocnić podłoże, zabezpieczyć wykop, zbocze lub skarpę, ale także poprzez zastosowanie fundamentów głębokich, pozwalają przenieść obciążenie na nośne podłoże. Przygotowujesz się do prac budowlanych i zastanawiasz się, jakie usług obejmuje fundamentowanie? Przedstawimy Ci kilka nowoczesnych i praktycznych rozwiązań.

Co wchodzi w zakres usług fundamentowania?

Szukasz sprawdzonego sposobu na wzmocnienie fundamentów pod budowę sporych rozmiarów obiektu lub infrastruktury? Zastanawiasz się, jaka powinna być głębokość fundamentu? Fundamentowanie z wykorzystaniem różnych technologii stanowi dobre rozwiązanie, gdy konieczne jest zastosowanie elementów przenoszących ciężar na niższe partie gruntu.

Jaki zakres usług obejmuje głębokie fundamentowanie? Fundamenty na palach umożliwiają uzyskanie lepszej nośności podłoża. Do podwyższenia jakości fundamentów wykorzystuje się m.in.

  • Pale przemieszczeniowe SDP i VDP;
  • Pale CFA;
  • Mikropale iniekcyjne;
  • Pale wbijane prefabrykowane;
  • Pale wiercone wielkośrednicowe;
  • Pale rurowe wbijane.

Poniżej opowiemy o nich nieco więcej.

Pale przemieszczeniowe SDP i VDP

Pale przemieszczeniowe SDP i VDP sprawdzają się podczas stawiania masywnych obiektów budowlanych na słabej jakości gruncie. Pale SDP są wkręcane do podłoża za pomocą świdra rozpychającego grunt podczas ich umieszczania. Natomiast pale VDP to rury, które osadza się w gruncie poprzez ruchy wibrujące. Rozmieszczenie pali w podłożu, pozwala na zwiększenie jego gęstości w miejscu ich ustawienia, co wpływa na przeniesienie obciążenia na głębiej osadzone warstwy gruntu.

Pale CFA

Pale CFA to technologia pali, które wwierca się i betonuje w gruncie na mokro. Pale są formowane w podłożu przy pomocy świdra spiralnego, a zbrojenie umieszcza się w zabetonowanym palu zazwyczaj poprzez wibracje. Ten rodzaj fundamentu na palach najczęściej znajduje zastosowanie podczas ochrony przeciwpowodziowej, a także budowy dróg, tuneli i mostów. Pale CTA można umieścić w niemal każdym rodzaju gruntu, a nawet w piaszczystym, żwirowym lub glinianym podłożu.

Mikropale iniekcyjne

Mikropale iniekcyjne wykorzystuje się do podparcia i kotwiczenia konstrukcji. Powstają z samowiercących stalowych żerdzi otoczonych zaprawą cementową. Pale te odznaczają się dużą odpornością na ściskanie, rozciąganie, a także boczne obciążenia.

Pale wbijane prefabrykowane

Pale wbijane prefabrykowane to gotowe prefabrykowane elementy, które wprowadza się do podłoża za pomocą robotów budowlanych wyposażonych w wibromłoty albo młoty hydrauliczne. Pale prefabrykowane znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach konstrukcji. Szczególnie sprawdzą się na terenach ze zmiennymi warunkami.

Pale wiercone wielkośrednicowe

Pale wiercone wielkośrednicowe należą do klasycznego rodzaju wykonywania pali, umożliwiających przeniesienie obciążenia na niżej położone warstwy nośne gruntu. W podłoże wkręca się rurę osłonową i wyciąga z jej wnętrza grunt przy użyciu specjalnych wierteł. Dużą zaletą tego typu pali jest możliwość ich zastosowania w różnych warunkach geotechnicznych.

Pale rurowe wbijane

Pale rurowe wbijane to odmiana pali prefabrykowanych zazwyczaj wykorzystywana podczas powstawania estakad i nabrzeży w budownictwie hydrotechnicznym. Do podłoża wkłada się stalową rurę z otwartym dnem, którą umieszcza się w gruncie poprzez ruchy wibrujące lub wbijanie. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie zwłaszcza w miejscach, w których panują trudne warunki geotechniczne.

Nowoczesne technologie geotechniczne są rozwiązaniami, pozwalającymi wzmocnić grunt i przystosować podłoże do postawienia na nim obiektów budowlanych i infrastruktury.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ