Docieplanie stropodachu, czyli jak ograniczyć utratę ciepła w twoim domu?

Każde gospodarstwo domowe szuka oszczędności. Dlatego wybór konstrukcji umożliwiających ograniczenie nadmiernych wydatków są teraz bardzo popularne. Jednym z takich rozwiązań są stropodachy. Jakie korzyści generują?

Jak zbudowany jest stropodach?

Zanim przejdziemy do korzyści, jakie daje wykonanie stropodachu, zastanówmy się co kryje się pod tym terminem. Jest to ostatnia kondygnacja budynku, która pełni jednocześnie funkcję dachu płaskiego. Dlatego w stropodachach nie ma poddasza. W budownictwie mieszkaniowym  wykonuje się stropodachy wentylowane. W sześciowarstwowej konstrukcji wyróżniamy strop, paroizolację i termoizolację. Druga warstwa jest szczególnie ważna nad tzw. pomieszczeniami mokrymi. Wykonuje się ją z folii lub papy. Termoizolacja natomiast jest tworzona z wełny mineralnej i celulozy. Po niej przychodzi przestrzeń powietrzna, która gwarantuje wentylację. Stropodach wieńczy warstwa pokrycia dachowego wykonana z papy, która jest wzmacniana przez konstrukcję z płyt korytkowych albo panwiowych.

Z czego wykonuje się termoizolację?

Taka konstrukcja sprawia, że docieplanie stropodachu przynosi wymierne korzyści. Za wszystkim stoi nowoczesna technologia, która pozwala na wykonanie tej konstrukcji podczas jednej operacji technologicznej. Istotną rolę pełnią wełna i celuloza. Granulat wełny wykorzystuje się pod postacią waty szklanej lub wełny skalnej. Dzięki niej stropy, poddasze nieużytkowe i stropodachu wentylowane zyskują dużą izolacyjność materiału. Są także odporne na działanie szkodników i korozji. Wełna nie wymaga żadnej konserwacji, nie absorbuje wilgoci z otoczenia i jest niepalna. Dzięki temu konstrukcja jest w pełni bezpieczna. Celuloza natomiast jest przyjazna dla środowiska, gdyż do jej uzyskania potrzebny jest niewielki nakład energii. Jej obecność zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

Jakie zalety niesie ze sobą docieplanie stropodachu?

Korzyści wynikające z docieplania stropodachu będą odczuwalne niemalże natychmiast. Zimą zredukowana do minimum zostanie nadmierna utrata ciepła przez dach, latem zaś wewnątrz budynku będzie chłodniej. Docieplanie stropodachu pozwoli nam więc obniżyć rachunki za ogrzewanie. W Polsce działa wiele firm zajmujących się tym tematem. Tutaj znajdziesz jedną z nich https://stropodachy.com.pl/. Docieplanie stropodachu wpływa także na izolacje akustyczną, gdyż redukuje zjawisko rezonansu. Absorbuje też dźwięki, dzięki czemu hałas z innych pomieszczeń czy spoza budynku nie dociera do naszych uszu. Docieplanie stropodachu wydłuża także żywotność konstrukcji dachowej. Zapobiega bowiem jej przegrzaniu w trakcie największych upałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ