Wbrew pozorom mieszkania zaaranżowane w stylu angielskim są bardzo ciepłe i przytulne. Nie wiele mają one wspólnego z dystansową rodziną królewską czy arystokracją. Styl angielski we wnętrzach to natomiast bogactwo wzorów, kolorów, dekoracji i rodzinnych bibelotów, które gromadzone są przez pokolenia. To one nadają wnętrzu ciepły i domowy klimat. Zobacz jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim.

Kilka słów o stylu angielskim w aranżacji wnętrz

Styl angielski we wnętrzach ma wiele odmian. Może przybrać formę stylu wiejskiego nazywanego cottage, industrialnego, który kojarzy się z angielską rewolucją przemysłową lub też nawiązywać do kolonialnego imperium Wielkiej Brytanii. Każda z tych odmian stylu angielskiego ma swój nieodparty urok i czar, a także stawia na inne materiały wykończeniowe i dodatki.  Nie mniej jednak pewne cechy styl angielski w każdej formie ma wspólne.

Styl angielski, czyli styl wygodny

Mieszkanie urządzone w stylu angielskim przede wszystkim ma okazać się wygodne i przytulne. We wnętrzach nie może zabraknąć kolorowych tapet, miękkich rzut, którymi przykryje się kanapy, dywanów i kwiatów. Podstawowym kwiatem stylu angielskiego jest róża. Znajduje się ona jako wzór na tapetach, obciachach foteli, zasłonach poduszkach itp. Mieszkanie w stylu angielskim to wnętrze, które wyglądem przypominają rodzinny składziku, w którym przez magazynuje się przedmioty z duszą i wiekowe dekoracje.

Kolory i meble w stylu angielskim

We wnętrzach w stylu angielskim królują pastelowe kolory. Ściany najlepiej pokryć jasnymi tapetami i farbami utrzymanymi w odcieniach beżu, błękitu, jasnych czerwieni, zieleni oraz różu. Podłoga konieczne powinna być drewniana. Meble w stylu angielskim to te tapicerowane i ciężkie. W salonie oprócz podstawowych sprzętów powinny znaleźć się podnóżki i pufy. Obowiązkowym elementem wyposażenia mieszkania w stylu angielskim jest kominek, ewentualnie jego imitacja. Symbolem stylu angielskiego we wnętrzach jest także sofa Chesterfield. Sofa ta jest masywna, posiada pikowane obicie oraz podłokietniki. Tradycyjnie występuje w kolorze czarnym i brązowym i jest wykonywana wyłącznie ze skóry. Jednak dziś sofę Chesterfield można spotkać również w innych odcieniach i tapicerowaną.

Dodatki w stylu angielskim

Dodatki, dekoracje i bibeloty to kwintesencja stylu angielskiego. We wnętrzach nie może zabraknąć ozdobnych poduszek, koców, dywanów, wazonów z kwiatami, ciężki zasłon czy świec. Mile widziane są również ramki ze zdjęciami i stare obrazy przedstawiające pejzaże. W salonie można ustawiać wszelkiego rodzaju figurki, porcelanę oraz zegary. W kuchni sprawdzą się ceramiczne pojemniki na przyprawy, kubki powieszone na haczykach oraz lniane i koronkowe tekstylia. Dekoracje  stylu angielskim powinny bazować na motywie kwiaty, który jest znakiem rozpoznawczym tego designu. Kwiaty mogą znaleźć się na wszystkich wyżej wymienionych akcesoriach dekoracyjnych. Warto również zaznaczyć, że styl angielski lubi również biletowy wykonane własnoręcznie. Prym tu wiodą dekoracje ozdobione techniką decoupage.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ