Ekspozycja okien to jeden z podstawowych elementów, na który zwraca się uwagę podczas zakupu mieszkania czy domu. To od tego, na którą stronę będą wychodzić, zależy ile we wnętrzu, będzie naturalnego światło oraz jaki będzie komfort użytkowania pomieszczeń. Co więcej, ich zlokalizowanie ma niebagatelny wpływ na rozmieszczenie poszczególnych pokoi.  Zobacz jaką ekspozycję okien wybrać.

Ile okien powinno mieć mieszkanie?

Ilość okien, a dokładnie ilość nasłonecznienie, jaka powinna panować w mieszkaniu, jest usankcjonowana prawnie. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Trzeba jednak pamiętać, że doświetlenie mieszkania należy nie tylko od ilości czy wielkości okien, ale także od ich ekspozycji.

Ekspozycja okien w kierunku południowym

Południowa ekspozycja okien to idealne rozwiązanie dla osób ciepłolubnych. Od południowej strony słońca jest najwięcej i świeci ono najdłużej, tym samym nagrzewając mieszkanie. Mieszkanie z oknami na południe doświetlane jest od późnego ranka do wczesnego popołudnia. W pomieszczeniach o ekspozycji okien południowej warto zaaranżować pokoje dzienne, salony oraz bawialne. Należy też pamiętać o zamontowaniu w nich rolet lub żaluzji – latem we wnętrzach może być bardzo gorąco.

O wiele przyjemniej będzie natomiast w pokojach o ekspozycji okien na południowy wschodu lub zachód. Nadal pozostają one jasne i ciepłe, przy czym nie przegrzewają się latem i nie wyziębiają zimą. Orientacje te sprawdzają się najlepiej w gabinetach, bibliotekach, warsztatach pracy, jadalniach oraz pokojach gościnnych. Ekspozycja okien południowo-zachodnia to także doskonałe rozwiązania w przypadku ogrodów zimowych i oranżerii.

Ekspozycja okien w kierunku wschodnim

Ranne ptaszki powinny wybierać mieszkania z ekspozycją okien w kierunku wschodnim.  Ta orientacja sprawia, że najwięcej światła jest  godzinach przedpołudniowych, wtedy też nagrzewa się mieszkanie. Przez resztę dnia panuje w nim cień. Wschodnia ekspozycja okien sprawia, że wnętrza latem się nie przegrzewają, natomiast zimą bywają chłodniejsze. W pomieszczeniach o oknach wychodzących na wschód warto zaaranżować kuchnię lub sypialnie.

Ekspozycja okien w kierunku zachodnim

Okna w kierunku zachodnim sprawiają, że najwięcej światła do nieruchomości wpada w godzinach popołudniowych. Co więcej, wpada ono pod ostrym, oślepiającym kątem. Plusem ekspozycji zachodniej okien jest to, że pomieszczenia są bardzo ciepłe. We wnętrzach o takim  układzie okien warto urządzić salon lub pomieszczenie gospodarzenie, natomiast nie warto aranżować sypialni czy pokoju ucznia – wpadające światło będzie zbyt ostre.

Ekspozycja okien w kierunku północnym

Ekspozycja okien w kierunku północnym charakteryzuje się równomiernym, lecz nie dużym nasłonecznieniem. Pomieszczenia z oknami o tej orientacji zawsze będą w cieniu oraz będą w nich panować niższe temperatury niż w tych z ekspozycją południową. Dlatego też najlepiej w takich wnętrzach uprzedzić pomieszczenia gospodarcze lub sypialnie. O ile jest taka możliwość lepiej postawić na mieszkania o ekspozycji okien północo-wschodniej lub zachodniej, dzięki temu będą one cieplejsze, a nadal nienarażone na ostre i oślepiające światło.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ