Jesień to bez wątpienia bardzo ważny okres prac ogrodowych. Nie jest on niestety tak przyjemny, jak wiosenne porządki, gdy każdego dnia można obserwować rozkwitającą roślinność i cieszyć się pierwszymi promieniami słońca. Jednak bez dobrze przepracowanego września, października i listopada trudno będzie o piękny ogród w kwietniu czy maju. Dlatego warto pamiętać, by odpowiednio zadbać o swój ogród jesienią.

Jesienne czynności pielęgnacyjne i porządkowe

Opadające liście i przekwitające kwiaty u wielu miłośników zieleni wywołują tęsknotę za latem. W okresie tym rośliny jednak potrzebują równie dużo zainteresowania, co wcześniej. Bardzo ważnym elementem jesiennych prac ogrodowych są różnorodne czynności pielęgnacyjne i porządkowe. Na czym one polegają?

Zaniedbanie roślin jesienią może doprowadzić do sporych szkód, które odrabiać trzeba będzie przez cały kolejny rok. Należy też pamiętać, że odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają wszystkie rośliny w naszym ogrodzie – warto więc zacząć już we wrześniu. Jednym z pierwszych działań powinno być ucięcie uschniętych gałęzi drzew i krzewów. Sporo uwagi wymagają też rabaty kwiatowe – należy usunąć z nich resztki roślin jednorocznych i uschnięte części tych wieloletnich, wyrwać chwasty, i odpowiednio nawieźć. Kolejna ważna kwestia to oczywiście trawnik, który powinniśmy skosić, poddać aeracji i zadbać, by nie leżało na nim zbyt dużo opadłych liści. Czynności porządkowe nie powinny ominąć też posiadanych oczek wodnych, z których na pewno usunąć trzeba pływające liście czy inne uschnięte części roślin – mówi specjalista z firmy Geoproduct.

Zabezpieczenie roślin przed zimą

Jesienny ogród nie wymaga jednak tylko gruntownego czyszczenia, przycięcia i zadbania o opadające liście. Konieczne jest także odpowiednie zabezpieczenie roślin wieloletnich przed szkodliwym działaniem zimy. Przede wszystkim należy przypomnieć, by pod żadnym pozorem nie podlewać roślin, gdy nadejdzie mróz – jest to bowiem najprostsza droga do ich uśmiercenia. Drugą bardzo ważną zasadą jest to, by nie czekać z zabezpieczeniem roślin szczególnie wrażliwych na chłód. Dla nich bowiem w wielu przypadkach nawet drobne poranne przymrozki mogą okazać się zabójcze. Lepiej więc w tej kwestii dmuchać na zimne i już we wrześniu wstawić je w bezpieczne i cieplejsze miejsce.

Nieco inaczej wygląda kwestia roślin zimujących na dworze. W ich przypadku można co prawda liczyć na lekką i śnieżną zimę, ale na pewno lepiej zabezpieczyć je przy użyciu liści, trocin, kory, słomy czy specjalnych włóknin. Pozwolą one na przezimowanie praktycznie niezależnie od warunków. Warto w tym miejscu też podkreślić, by zabezpieczać je dopiero wtedy, gdy pojawią się lekkie mrozy i zabezpieczenia usunąć po wiosennej odwilży. W przeciwnym wypadku otulone rośliny mogą zacząć gnić.

Jesień – dobry okres na zmianę aranżacji?

Jesienne prace w ogrodzie nie muszą się jednak ograniczać tylko do zabiegów pielęgnacyjnych i porządkowych.

Pod wieloma względami wczesna jesień jest doskonałym momentem na wprowadzenie zmian w naszym ogrodzie. Przede wszystkim w okresie tym nie trzeba się już martwić o walory estetyczne i bałagan związany z przebudową aranżacji. Możemy więc pozwolić sobie na swobodne zmiany w przestrzeni czy też zastąpienie zużytych lub uszkodzonych elementów. Warto przy tej okazji zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami, takimi jak np. zastąpienie betonowych chodników i krawężników eko kratkami i obrzeżami ogrodowymi z tworzywa. Rozwiązania te umożliwiają bowiem stworzenie jeszcze bardziej zielonego i przyjaznego otoczenia – dodaje specjalista z firmy Geoproduct.

Ilość prac ogrodowych do wykonania jesienią jest z pewnością spora, jednak na pewno nie warto ich zaniedbywać. Dobrze przygotowany do zimy ogród zdecydowanie ułatwia działania wiosną, gdy zależy nam na jak najszybszym efekcie. Dlatego również prace aranżacyjne warto wykonać właśnie we wrześniu-październiku, by były gotową podstawą dla nowych kwiatów czy innych roślin.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ