Młotowiertarki – poradnik przed zakupem urządzeń remontowych

0
874

Młotowiertarki są niezastąpione w wykonywaniu wielu zadań typowych w czasie remontu lub stawiania nowej konstrukcji budowlanej. Używa się ich do tworzenia otworów, bruzd i skuwania wyjątkowo twardych mieszanek betonu. Mówiąc wprost – młotowierarki znajdują zastosowanie tam, gdzie zwykłe wiertarki okazałby się zawodne. Poniżej podpowiemy – jak wybrać motowiertarki, na jakie cechy zwrócić uwagę oraz kiedy i jak ich używać.

Młotowieratrki – kiedy i dla kogo?

Młotowiertarki to urządzenia dedykowane do pracy z trudnym, wyjątkowo twardym podłożem. Większość dostępnych młotowiertarek pozwala na wykonywanie kilku głównych działań: (1) wiercenie z udarem pneumatycznym, (2) wiercenie bez udaru pneumatycznego, (3) kucie z udarem bez obrotów.

Większość dostępnych urządzeń wyposażona jest w specjalne pneumatyczne wspomaganie, zwiększające nacisk wywierany przez wiertło na powierzchnię. Dzięki temu, musimy mniej wysiłku i pracy wkładać w obsługę urządzenia, które samo doprowadza do uzyskania pożądanych przez nas rezultatów.

Udar pneumatyczny ma największy wpływ na siłę danej młotowiertarki. Jego działanie jest dość proste. Za pomocą elektrycznie napędzanego tłoka dochodzi do powtarzającego się wzrostu ciśnienia wewnątrz cylindra. W rezultacie – tłok wywołuje uderzenie, którego energię przejmuje stalowy bijak i przekazuje wiertłu. Ponieważ to ostatnie jest luźno osadzone, może wbić się bardzo głęboko w nawet twardy materiał.

Do obsługi młotowiertarek stosuje się wiertła o wysokim stopniu wytrzymałości, typu SDS lub SDS+. Wiertła takie posiadają specjalne żłobienia na trzpieniach, co umożliwia ich użycie w tak wymagającym urządzeniu.

Na co zwrócić uwagę przeglądając dostępne młotowiertarki

Dostępne urządzenia różnią się rozmaitymi parametrami. Najważniejszym i najbardziej podstawowym jest energia danego udaru, wyrażana w J (dżulach). Pod tym względem, wyróżniamy 3 typy młotowiertarek. Pierwsze to te pracujące o sile w zakresie do 5 J. Są to modele przeznaczone do użytku domowego. Mocniejsze urządzenia pracują w zakresie do 10 J i nadają się m.in. do skuwania betonu. Mocniejsze urządzenia – powyżej 10 J – wykorzystywane są w kruszeniu najtwardszych materiałów. Często, są to tak zwane młoty obrotowo-udarowe.

Częstotliwość udaru to kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Ocena dostępnych urządzeń pod tym względem jest dość prosta – im większa częstotliwość udaru, tym bardziej efektywne młotowiertarki.

Moc dostępnych urządzeń ma wpływ na ich zdolność do pracy na jednym ciągu oraz siłę oddziaływania na kruszone mateirały. W pracach remontowych niezbyt wymagających, wystarczy w zupełności młotowiertarka o mocy ok. 1000 W.

Na koniec warto wspomnieć o sposobie zasilania pracy młotowiertarek oraz dodatkowych funkcja, w które mogą być wyposażone. Zasilanie najczęściej wykorzystywane to zasilanie elektryczne (urządzenia takie znajdziesz pod linkiem: https://xl-narzedzia.pl/mlotowiertarki-udarowe-c-27_37_394.html). Rzadziej korzysta się z rozwiązań akumulatorowych, które mają krótszy czas i mniejszą moc pracy. Dodatkowe dostępne funkcje to przede wszystkim możliwość regulacji wykonywanych obrotów, zmiany ich kierunku , funkcja redukcja drgań powstających w czasie pracy urządzenia oraz funkcja dłutowania (nazywana również podkuwaniem).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ