Roomba to kompaktowe, skomputeryzowane urządzenie odkurzające, które automatycznie porusza się po domu. Tak jak tradycyjny odkurzacz, zbiera brud za pomocą obracających się szczotek.

Na brzegu urządzenia zamontowana jest szczotka, która popycha brud pod maszynę. Tam dwie kolejne szczotki zbierają zanieczyszczenia i kierują je w stronę otworu, który wsysa je do specjalnego pojemnika. W przeciwieństwie do zwykłego odkurzacza, robot sprzątający porusza się po pokoju dzięki dwóm dużym kołom, z których każde jest napędzane osobnym silnikiem elektrycznym. Koła mogą obracać się w przeciwnych kierunkach, co oznacza, że Roomba może dosłownie kręcić się w miejscu i wyczyścić prawie każdą przestrzeń, na którą jest w stanie wjechać. Zasilanie pochodzi z wbudowanego akumulatora NiMH i jest bardzo wydajne, gdyż praktycznie wszystkie funkcje robota sprzątającego zostały zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii. Urządzenie może więc działać przez długi czas (nawet do 90 minut), zanim będzie wymagało ponownego ładowania. Roomba posiada wiele wbudowanych czujników do wykrywania brudu, unikania przeszkód i omijania rzeczy takich jak frędzle na dywanach czy kable telefoniczne. Kiedy skończy pracę, wraca do swojej „stacji dokującej” i ładuje się na następny raz. Aż ma się ochotę powiedzieć, że ma własny umysł!

Jak myśli Roomba?

Podobnie jak roboty przemysłowe, które montują samochody w fabrykach, każdy robot sprzątający wykonuje serię zaprogramowanych instrukcji. Optymalnym sposobem czyszczenia pokoju przez robota jest użycie kombinacji w ramach dwóch głównych sposobów działania: „śledzenia ściany” (gdzie urządzenie porusza się po ścianach pokoju) i „przypadkowe odbicie” (czyli tryb, w którym robot sprząta tak długo, aż natrafi na przeszkodę, a następnie „odbija się” w losowym kierunku). Oryginalna Roomba wydaje się wykorzystywać kilka różnych trybów czyszczenia, w tym zamiatanie w pokoju z dużą prędkością (do czyszczenia dużych powierzchni), poruszanie się po spirali w kierunku zewnętrznym (w celu pokrycia większych przestrzeni) oraz wielokrotne przeszukiwanie obszarów szczególnie zanieczyszczonych.

Jak czuje Roomba?

Tak jak ludzie wykorzystują swoich pięć zmysłów do interakcji ze światem, tak i Roomba ma wbudowane różne czujniki, które pomagają zorientować się jej w danym pomieszczeniu. Robot czyszczący wyposażony jest między innymi w fotokomórkę i czujniki podczerwieni, często posiada również wbudowane czujniki dotykowe. Promień podczerwieni wykrywa ściany i przeszkody, więc Roomba zwalnia, gdy zbliża się do nich. Czuły na dotyk zderzak zatrzymuje Roombę, gdy faktycznie dociera ona do jakiejś przeszkody. Istnieją również czujniki podczerwieni zamontowane pod spodem, skierowane prosto w dół, więc robot sprzątający Roomba może wykryć „klify” (czyli krawędzie, np. schodów lub stromych spadów). Jeśli urządzenie „czuje”, że jego szczotki mogą zaplątać się we frędzle lub kable, zatrzymuje je od razu i oddala się w bezpieczne miejsce.

W jaki sposób Roomba orientuje się, kiedy trafia na szczególnie brudne podłoże? Robot używa czujnika piezoelektrycznego. Kiedy cząsteczki brudu uderzają w czujnik, generują drobne impulsy elektryczne – kiedy ilość impulsów przekroczy określoną masę krytyczną, urządzenie „wie”, że jest w wyjątkowo brudnym miejscu i wykonuje swoje czynności po raz kolejny, jeszcze wolniej i dokładniej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ