Uwaga, remont – czyli jak efektywnie odnowić dom

Dom zużywa się tak samo jak ubranie czy samochód: podłogi się zadeptują, ściany blakną, tapety płowieją. Glazura w łazience zaczyna się upominać o status zabytku, a prysznic sam na siebie spuszcza zasłonę milczenia. Ale wewnętrzne domowe usterki to jeszcze nic: prawdziwe kłopoty zaczynają się wówczas, gdy dach i ściany zewnętrzne zaczynają strajkować i przestają zapewniać nam odpowiednią dawkę domowego ciepła. W takich wypadkach wyjście jest tylko jedno: porządny remont. Jak się za niego zabrać?

Lista prac do wykonania

Nawet mały remont musi zacząć się od dobrego planu, a co dopiero poważne odnawianie całego domu. Skrupulatnie zaplanowana praca będzie przebiegać znacznie sprawniej niż chaotyczne działania przeplatane zastanawianiem się, „co by tu jeszcze zmalować”. Warto zatem określić zakres działań – już na tym etapie możemy potrzebować fachowej konsultacji, aby upewnić się, czy np. musimy wymienić instalację elektryczną lub hydrauliczną, czy może poprzestaniemy na tynkowaniu i malowaniu ścian oraz wymianie podłóg, armatury i umeblowania. Dokładne planowanie ma także tę zaletę, że pomaga w jak najbardziej precyzyjnym oszacowaniu kosztów całego remontu, zarówno tzw. robocizny, jak i niezbędnych materiałów budowlanych. Układając listę prac, które będziemy musieli wykonać w ramach remontu, warto także przyporządkować terminy do każdego etapu – w ten sposób będziemy bardziej zmotywowani do produktywnego działania.

Zatrudnić ekipę czy remontować samodzielnie?

Jeżeli dachówki nie spadają nam jeszcze na głowę, a przez ściany nie przedostaje się wiatr, to możemy podjąć się samodzielnego remontu. Wystarczy, że posiadamy pewne podstawowe umiejętności i odpowiedni zestaw narzędzi i co najważniejsze, czas. Jeżeli jednak ogrom prac przekracza nasze możliwości, bo np. wśród zadań do wykonania jest ocieplanie domu, wymiana rur czy zrywanie podłóg albo burzenie ścian; albo po prostu nie mamy ochoty spędzać urlopu z papierem ściernym w jednej dłoni i wałkiem do malowania  w drugiej – wówczas zdecydowanie warto zatrudnić ekipę. Najlepiej w takiej sytuacji wybrać sprawdzonych fachowców z polecenia lub firmę budowlano-remontową, która rzeczywiście cieszy się renomą i zaufaniem klientów.

Gdzie kupić niezbędne artykuły budowlane?

Zanim przystąpimy do jakiegokolwiek działania, musimy zaopatrzyć się w potrzebne artykuły budowlane. Jeżeli zależy nam na niskich cenach, najlepiej zrobić wstępny rekonesans w Internecie: warto sprawdzić zarówno oferty sklepów internetowych, jak też marketów budowlanych, które często udostępniają ceny online, np. (https://www.obi.pl/budowac/materialy-budowlane/c/175). Dzięki temu możemy porównać ceny w domowym zaciszu, a później zrobić zakupy w wybranym sklepie stacjonarnym. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup przez internet, warto dokładnie sprawdzić koszty przesyłki, ponieważ w przypadku artykułów o dużych gabarytach może się okazać, że cena razem z kosztami transportu nie będzie już tak atrakcyjna, jak mogło się wydawać na pierwszy rzut oka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ