Beton architektoniczny: najważniejsze informacje i zastosowanie

0
1991

Beton to materiał, który od dawna znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Przez długi czas był on pomijany i chowany pod kolorowymi tynkami i innymi materiałami wykończeniowymi. W ostatnim czasie jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się beton architektoniczny. Jest on wykorzystywany, aby wykończyć powierzchnie w przestrzeniach publicznych i prywatnych. Wypiera mnóstwo dotychczas znanych form.

Co to jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to specjalny materiał, który został wykonany z takich składników jak beton tradycyjny. Jednym różnicą jest receptura cementu. Jest on hutniczy, dzięki czemu masa zachowuje jednolity kolor i jest mniej podatna na pęknięcia, a także urazy mechaniczne i termiczne. W skład betonu architektonicznego wchodzi także specjalny piasek, od którego zależy faktura utworzonej powierzchni.

Dlaczego warto stosować beton architektoniczny?

Zastosowanie betonu architektonicznego wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim mieszanka ta pozwala uzyskać niezwykle estetyczne i oryginalne wykończenie wnętrz. Jest to na tyle plastyczna masa, że można ją uformować w dowolny sposób. Ponadto beton architektoniczny jest bardzo łatwy w obróbce. Bez problemów można dopasować wymiar płyty betonowej to wymiarów ściany czy pomieszczenia. Nie ma także problemów z wycięciem gniazdka elektrycznego czy innych elementów. Ponadto ściany wykonane z betonu dekoracyjnego nie wymagają żadnego dodatkowego wykończenia ani malowania.

Beton architektoniczny to także materiał niezwykle odporny i wytrzymały. Z pewnością będzie się on dobrze prezentował przez bardzo długi czas. Ma on także niezwykłe materiały hydrofobowe, dlatego można go zastosować nawet w pomieszczeniach, które charakteryzują się dużą wilgotnością. Aby utrzymać ściany wykończone betonem dekoracyjnym w dobrym stanie, nie trzeba robić zbyt wiele: wystarczy go tylko przetrzeć, ponieważ w płytę nie wnika żaden brud i nie trzyma się kurz.

Gdzie można zastosować beton architektoniczny?

Architekci bardzo chętnie wykorzystują beton architektoniczny projektując i wykańczając wnętrza. Materiał ten świetnie łączy się z różnymi aranżacjami. Bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z cegłami, drewnem, metalem i innymi materiałami. Z powodzeniem można go wykorzystać jako tło dla elementów wystroju, które mają intensywne kolory.

beton architektoniczny

Beton architektoniczny z powodzeniem można wykorzystać w domach o dużym metrażu. Ale umiejętnie wykonana aplikacja świetnie podkreśli także stylizację małych pomieszczeń.

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania betonu dekoracyjnego są płyty, które mocuje się na ścianie. Pełnią one funkcję niebywałej ozdoby, a także wyciszają ściany i izolują. W sklepie Milabud można znaleźć beton architektoniczny (https://www.milabud.pl/pl/c/Beton-architektoniczny/299) w opakowaniach o różnej wadze. Dzięki temu można wybrać produkt, który najlepiej się sprawdzi w danej sytuacji. Do nabycia są także gotowe płyty z betonu dekoracyjnego w rożnych barwach i z różnym wykończeniem. Warto przejrzeć dostępną ofertę i wybrać najlepsze rozwiązanie, aby odmienić charakter wnętrza swojego mieszkania.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ