Bramki. Różnorodne modele i gdzie warto je wykorzystać?

0
341

Bramki obrotowe są niezbędnym elementem wyposażenia wielu miejsc, takich jak choćby przedsiębiorstwa, które nie wpuszczają na swój teren każdego, ważne instytucje państwowe czy stacje metra, w których działają jako kasowniki do biletów. Jakie jednak modele bramek możemy wyróżnić? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Kołowroty

Kołowroty to pierwsza grupa bramek obrotowych, o jakich zazwyczaj myślimy. W szczególności przywykli do nich mieszkańcy Warszawy, ponieważ od wielu już lat działają na stacjach metra, gdzie jednocześnie są kasownikami biletowymi. Zasada ich działania jest bardzo prosta: zazwyczaj okazanie biletu/wejściówki/specjalnej karty powoduje precyzyjny automatyczny ruch kołowrotu typu tripod, co pozwala na wpuszczenie do środka obiektu tylko jednej osoby. To precyzyjne narzędzie, które umożliwia jednocześnie kontrolę czasu przebywania osób na terenie oraz ich zliczanie.

Kołowroty nie muszę być niskimi tripodami. Mogą przybierać także formę wysokiej bramki obrotowej, która również pozwala na wejście jednej osoby w dane miejsce. Są chętnie wykorzystywane na stadionach i w ważnych instytucjach, ponieważ skutecznie uniemożliwiają ominięcie czy przeskoczenie takiej przeszkody.

Bramki uchylne

Drugim ważnym typem bramek są bramki uchylne, które są szczególnie chętnie stosowane w supermarketach. Charakteryzuje je wykonywanie niepełnego obrotu (zazwyczaj wykonują jedynie ćwierć), dzięki czemu pozwalają na tworzenie znacznie szerszych przejść niż klasyczne kołowroty.

Bramki uchylne mogą działać automatycznie, półautomatycznie lub manualnie. Pierwsze z nich uchylają się, kiedy tylko zbliża się do nich osoba z uprawniającym ją do przejścia dokumentem, na przykład wejściówką czy paragonem z kodem kreskowym, albo za pomocą czujnika ruchu. Bramki mechaniczne z kolei wymagają otwarcia ręcznego, nie posiadają żadnych czujników, ale mają możliwość samodzielnego zamykania się.

Bramki sensoryczne

To jeden z najnowszych modeli bramek, który pozwala na przechodzenie w szybkim tempie pojedynczych osób. Może cechować się nie tylko dużą przepustowością i szybkim działaniem, ale też sporą szerokością. Dzięki temu bramki tego rodzaju są zarówno wygodne w codziennym użytkowaniu, jak też spełniają wymagania przeciwpożarowe. Ten szczególny element architektoniczny można znaleźć na stronie https://www.wano.pl/Bramki-obrotowe.html, wraz z innymi rodzajami bramek.

Bramki przeciwko Covid

Pandemia, która rozszalała się po całym świecie, zmusiła nas wszystkich do podjęcia odpowiednich działań przeciwdziałających zarażaniu się kolejnych osób. Nic więc dziwnego, że w związku z potrzebami rynku powstały specjalne bramki przeciwko Covid. Pozwalają one na pomiar temperatury ciała oraz dezynfekcję rąk wszystkich osób przechodzących przez takie przejście. W ten sposób mogą zostać szybko odizolowane osoby chore od zdrowych, a dezynfekcja dodatkowo zmniejsza szansę na przenoszenie wirusa do wnętrza chronionego budynku. To skuteczne i atrakcyjne rozwiązanie, które działa znacznie lepiej niż jakikolwiek termometr ustawiony obok wejścia, który można z łatwością ominąć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ