Co sprawdzić przed kupnem domu

Zakup domu to poważna inwestycja, dlatego należy się do niej dobrze przygotować. Aby uniknąć problemów natury prawnej i technicznej, warto wykonać audyt geodezyjny, budowlany i właścicielski. Zatem, co sprawdzić przed kupnem domu?

  1. Sprawdź stan prawny domu
  2. Ważny jest stan techniczny domu
  3. Co jeszcze sprawdzić przed kupnem domu?

Inwestycja w nieruchomość mieszkalną z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością zainwestowania w profesjonalną pomoc prawników i inżynierów. Ci pierwsi pomogą zweryfikować stan prawny domu, a drudzy jego stan techniczny.

Sprawdź stan prawny domu

Sprawdzenie stanu prawnego domu rozpoczyna się od weryfikacji zawartości księgi wieczystej. Znajdują się w niej nie tylko podstawowe informacje o nieruchomości, ale również adnotacje o obciążeniach, np. z tytułu kredytu hipotecznego obecnych właścicieli. Należy zweryfikować również umowy z dostawcami mediów, kwestie związane z ewentualnym zadłużeniem oraz legalność podłączeń. Nie można zapomnieć o samym położeniu domu i stosownych pozwoleniach na jego budowę. Ostatnia kwestia dotyczy również innych budynków zlokalizowanych na działce. Ważne są także pozostałe formalności przy kupnie domu, takie jak sporządzenie korzystnej dla kupującego umowy – w tym pomoże prawnik, specjalista ds. nieruchomości.

Ważny jest stan techniczny domu

Inwestycja w nieruchomość to dopiero początek wydatków na dom. Zamieszkanie w nowym lokum często wiąże się również z remontem, którego szacunkowy koszt można poznać jeszcze przez finalizacją transakcji zakupu. Co sprawdzić przed kupnem domu? Najlepiej wykonać pełny audyt techniczny, a więc zatrudnić wykwalifikowanego inżyniera, który fachowym okiem oceni stan budynku. Efektem jego pracy jest raport, zawierający wskazówki odnośnie koniecznych lub zalecanych napraw. Przydaje się również badanie termowizyjne, które może ujawnić niewidoczne usterki, np. miejsca mostków termicznych, mających ogromny wpływ na koszty ogrzewania domu.

Co jeszcze sprawdzić przed kupnem domu?

Im więcej kwestii zostanie sprawdzonych przed zakupem nieruchomości, tym mniej rzeczy zaskoczy inwestora już po odebraniu kluczy. Pomoc specjalistów jest niezbędna, jeśli transakcja zakupu dotyczy domu ze skomplikowaną sytuacją prawną lub sam dom jest stary i zaniedbany. Na rynku funkcjonują firmy, które specjalizują się w pomocy w wykonaniu audytu przed zakupem nieruchomości. Wśród nich wyróżnia się firma Pewny Lokal, która oferuje swoje usługi na terenie całej Polski. W jej skład wchodzą specjaliści różnych dziedzin, dlatego może zaoferować kompleksową pomoc w wykonaniu audytu nieruchomości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ