Dla jakich budynków montować piorunochron

Każdego roku wraz z nadejściem sezonu letniego możemy się spodziewać dwóch rzeczy: wyższych temperatur i intensywnych burz. Taka sytuacja powinna skłaniać zarządców nieruchomości do wdrażania konkretnych rozwiązań mogących wykluczyć istniejące zagrożenie. Dlatego też instalacja odgromowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Czym jest piorunochron i jakich przypadkach jest konieczny?

Instalacja odgromowa to doskonałe zabezpieczenie nieruchomości przed wystąpieniem pożaru wywołanego na skutek burz. Co więcej, jest to też ochrona urządzeń elektrycznych przed skutkami destrukcyjnego oddziaływania prądu piorunowego. Trudno się więc dziwić, że w wielu miejscach tego typu zabezpieczenie sprawdza się jako ochrona ludzkiego życia i dobytku. 

Instalacje odgromowe

Wszelkie piorunochrony to elementy wchodzące w skład instalacji elektrycznej domu, a ich zadaniem jest zabezpieczenie danego budynku przed oddziaływaniem wyładowań atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że nie we wszystkich sytuacjach jest konieczność montażu tego typu urządzenia. 

Instalacja jest wymagana w przypadku, gdy budynek ma więcej niż 15 m wysokości lub też jego powierzchnia przekracza 500 m2. Nieruchomości wykonane z materiałów palnych, pokryte trzciną czy gontem muszą zostać wyposażone w piorunochron.

W pozostałych przypadkach o fakcie montażu instalacji odgromowej decyduje sam właściciel nieruchomości. Warto podkreślić, że piorunochrony będąc elementem instalacji elektrycznej, muszą być projektowane i montowane przez wykwalifikowane osoby. Do tego powinny być również regularnie dozorowane.

Co zyskamy na montażu piorunochronu?

Dysponując na swojej nieruchomości, instalacją odgromową, jesteśmy w zasadzie w 100% przyjąć, iż jest on należycie zabezpieczony przed skutkami przepięć, zniszczeniem sprzętu RTV/AGD, uszkodzeniami kominów, ścian i dachu. Co więcej, właściwie zamontowany piorunochron to również zabezpieczenie przed pożarem.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja tego typu to nie tylko zewnętrzna część w postaci piorunochronu, ale również sporo różnych zabezpieczeń wewnętrznych. Można pokusić się o tezę, iż jest to droga, jaką ma „podążać” piorun z dachu. Istotne jest tutaj to, aby wyładowanie elektryczne pomijało konstrukcję budynku. Mamy więc do czynienia z występowaniem zwodów pionowych (maszty i iglice), a także poziomych (w postaci uchwytów, złącz i drutu). 

Chociaż występuje zagrożenie wyładowaniami elektrycznymi, to i tak część inwestorów bagatelizuje ten fakt i nie montuje stosownych zabezpieczeń. Jest to błąd, który może być opłakany w skutkach. Na dodatek tego rodzaju inwestycja nie generuje dużych kosztów, a wręcz może podnieść wartość nieruchomości. W końcu niejednokrotnie przy ubezpieczaniu budynku są sytuacje, że jest to konieczne. W innych wypadkach mamy z tego tytułu różne upusty przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. Dlatego też warto taki system posiadać!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ