Fototapety 3D odczarowane! To wnętrzarski hit 2016

Rozdarte lub pochowane. Fototapety 3D długo musiały czekać na ponowne zainteresowanie wnętrzarskich trendsetterów. Złą sławę tej dekoracji odczarowano w loftach, w których króluje pochwała otwartej przestrzeni. A trzeba przyznać, że fototapety 3D powiększają optycznie wnętrze jak mało który trik.

Sięgając dna

Nawet jeśli nie w swoim domu, to prawdopodobnie każdy Polak zna kogoś, czyje ściany „zdobiły” fototapety 3D. Niekwestionowanym hitem były wnętrza krajobrazów. Gubałówka w łazience, egzotyczna Amazonia w kuchni, a na deser główna ulica handlowa Nowego Jorku w salonie. Częściowo zastawione meblościanką lub półkotapczanem – na przełomie transformacji ustrojowej taki wystrój był pożądany. Prawdopodobnie dlatego, że wszyscy potrzebowali nieco koloru czy wręcz ucieczki od szarej rzeczywistości.

Po upadku komunizmu niedługo trzeba było czekać na odwrócenie się trendu. Kiedy masowo do Polski zaczynały spływać niedostępne dotąd dekoracje z zachodu, dostrzeżono w fatalną jakość fototapet i kiczowate wzornictwo. W końcu fototapety 3D zepchnięte zostały do lamusa.

Powrót na szczyt

Fototapety 3D od niedawna znów cieszą się zainteresowaniem projektantów. Jakość ich wykonania została znacznie poprawiona. Są trwałe, więc mogą być elegancką dekoracją przez długie lata. Mogą być także odporne na tłuszcz i promieniowanie UV co daje gwarancję stałego nasycenia koloru przez cały czas.

Godnym uwagi jest fakt, iż na szczyty popularności znów wspinają się krajobrazy. We wnętrzarskich katalogach można jednak przeczytać, że wybierane są znacznie bardziej świadomie niż kiedyś. Dziś pod uwagę bierze się całość kompozycji, a nie tylko ulubiony czy pożądany widok.

Jak wybrać fototapetę 3D?

Planowanie wkomponowanie takiej dekoracji w przestrzeń mieszkania należy zacząć od doboru wzoru do pomieszczenia. Inne będą bowiem pasować do kuchni, inne do pokoju dziecka, a inne do salonu. Warto także pamiętać o podstawowych zasadach:

  • fototapety 3D nie muszą zdobić każdej ściany. Wystarczy jedna, np. naprzeciwko wejścia lub we wnęce. W ten sposób będą przyciągać wzrok, intrygować, ale nie przytłaczać;
  • nie powinno się zastawiać ściany, którą zdobi krajobraz. To zaburza odbiór i psuje kompozycję;
  • fototapety 3D z obrazem tuneli, mostów i otwartych przestrzeni optycznie powiększą pomieszczenie. To świetna dekoracja do niewielkich pomieszczeń.

Taką dekorację warto kupić w profesjonalnym sklepie. Dobrze jest poszukać w Internecie, w ten sposób bowiem można przeglądać setki czy tysiące wzorów nie ruszając się z fotela. Dzięki temu można podjąć ważną rodzinną decyzję i nie spędzić całego dnia w sklepie wnętrzarskim na poszukiwaniu odpowiedniej fototapety 3D.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ