Jak poprawnie używać nitownicy

Nitowanie jest dosyć prostą czynnością, którą można wykonywać nawet w przydomowym warsztacie. Zastanawiasz się, jak poprawnie używać nitownicy? Przekażemy Ci kilka praktycznych wskazówek, a przekonasz się, jak łatwe jest łączenie ze sobą materiałów przy jej pomocy.

Jakie są rodzaje nitownic?

Zastanawiasz, jak działa nitownica? Nitownica to sprzęt umożliwiający sprawne łączenie elementów wykonanych z różnego tworzywa przy użyciu nitów. Producenci oferują kilka rodzajów nitownic, dzięki którym można zespolić ze sobą poszczególne części za pomocą nitów zrywalnych bądź nitonakrętek. Wysokiej jakości nitownice ręczne, pneumatyczne i akumulatorowe znajdziesz w sklepie Incop, dzięki temu odpowiednio dopasujesz sprzęt do swoich potrzeb, niezależnie od tego, czy wykonujesz prace budowlane, czy też majsterkujesz w domowym warsztacie.

Używanie nitownicy nie jest skomplikowane. W przypadku nitowania ręcznego do tworzenia zespolenia wykorzystuje się siłę rąk. Nitownica pneumatyczna stanowi nieco wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ nity lub nitonakrętki umieszczane są przy pomocy sprężonego powietrza. Natomiast nitownica akumulatorowa działa na podobnej zasadzie, co nitownica pneumatyczna, jednak nie wymaga podłączenia sprzętu do sprężarki.

Jak poprawnie używać nitownicy ręcznej?

Jak nitować przy użyciu nitownicy ręcznej? Wykonywanie pracy przy pomocy tego narzędzia zależy od wykorzystywanego rodzaju nitów do nitowania. W przypadku zastosowania nitów zrywalnych najpierw wykonaj otwór, w którym zostanie umieszczony nit. Następnie załóż nitownicę ręczną na kołnierz nita i kilkukrotnie zaciśnij, by nit prawidłowo się osadził wewnątrz otworu. Kiedy nitowanie będzie trwałe, część pręta sama przełamie się i odpadnie.

Natomiast jeśli chcesz wykonać zespolenie przy użyciu nitonakrętek, musisz wcześniej wywiercić otwory w elementach, które mają zostać połączone. Włóż trzpień w nitownicę tak, aby jego nasadka była takiej samej długości, co nitonakrętka. Następnie nałóż ją na wystający trzpień i zaciśnij. Teraz wykręć niepotrzebną część z tylu nitownicy ręcznej.

Jak poprawnie używać nitownicy pneumatycznej?

Jak używać nitownicy pneumatycznej? Używanie nitownicy pneumatyczne nie wymaga stosowania tak dużej siły, jak w przypadku nitownicy ręcznej. Jak poprawnie wykorzystywać to urządzenie podczas pracy? Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu sprzętu — nasmaruj jego ruchome części i sprawdź, czy nitownica działa prawidłowo. Zastosuj środki bezpieczeństwa w postaci okularów ochronnych i rękawic. Ustaw urządzenie prostopadle do elementów, które chcesz połączyć ze sobą. Dostosuj optymalne ciśnienie powietrza, dzięki czemu poprawnie i sprawnie wprowadzisz nit w otwór.

Nitowanie przy pomocy nitownicy pneumatycznej odbywa się na podobnej zasadzie, co nitowanie ręczne. Jednak nity lub nitonakrętki są umieszczane w otworach pod wpływem sprężonego powietrza, a nie siły rąk.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ