Łazienka to jedno z trudniejszych domowych pomieszczeń do aranżacji, problem jest jeszcze większy, jak jest ona umiejscowiona na poddaszu. Co prawda urokliwe i klimatyczne skosy i oryginalne elementy więźby dachowej dodają jej charakteru, ale czynią ją też mniej ustawną. Projektując łazienkę na poddaszu, pod uwagę należy wziąć ściany kolankowe i nachylenie skosów. Konieczne jest też przemyślenie, jak ustawić poszczególne sprzęty. Marzy ci się łazienka na poddaszu?  Zobacz jak ją urządzić.

Gdzie ustawić wannę w łazience na poddaszu?

Największą trudnością w urządzaniu łazienki na poddaszu jest znalezienie miejsca na sprzęty takie jak wanna, sedes czy umywalka. Trzeba pamiętać, że to, gdzie się je ustawi, zależy od wysokości ścianek kolankowych, czyli tych stojących na stropie ostatniej kondygnacji oraz biegnących wzdłuż połaci dachowej.

Ścianki kolankowe o wysokości ok. 150 centymetrów pozwala na swobodne ustawienie wanny, jeśli są niższe lepiej pod skosem zamontować półki i szafki. W łazience na poddaszu, która posiada ostre skosy, najlepiej jest postawić na wannę wolnostojącą. Ustawiona bliżej środka pomieszczenia, pozwoli uniknąć uderzenia głową o dach podczas wchodzenia czy wychodzenia z kąpieli.

Gdzie ustawić sedes w łazience na poddaszu?

Bidet i sedes w łazience na poddaszu można instalować przy ściankach kolankowych liczących nawet 110 cm. Jeżeli sam skok jest łagodny, można zamontować pod nim nawet umywalkę – chociaż projektanci zalecają postawić ją w najwyższym miejscu w łazience. Przy niskich ściankach dobrym rozwiązaniem jest także ustawienie przy nich pralki czy suszarki do ubrań.

Kabina prysznicowa w łazience na poddaszu

Wiele osób uważa, że instalacja kabiny prysznicowej w łazience na poddaszu nie jest możliwa. Jest to jednak mit aranżacyjny. Jeżeli tylko ściany kolankowe na to pozwalają, nie ma przeciwwskazań, aby zamontować prysznic. Najczęściej umieszcza się go w miejscu, gdzie sufit osiąga standardowe wymiary. Wygodny prysznic na poddaszu, można także zaaranżować we wnętrze pod delikatnym skosem, który umożliwia wyprostowanie się i kąpiel bez schylania się. Kabiny montowane pod skosami są zazwyczaj wykonywane na wymiar. Kabiny do łazienki na poddaszu te przeszklone i bez brodzika – nie przytłaczają one wnętrza i optycznie je powiększają.

Meble do łazienki na poddaszu

O ile z rozmieszczeniem sprzętów w łazience na poddaszu może być problem, o tyle dobór mebli do niej jest stosunkowo łatwy. Półki, szafki i szuflady można montować nawet pod ostrymi skosami. Co więcej, sprzyjają one wprowadzeniu do wnętrza dekoracyjnych toaletek czy też puf. Do łazienki na poddaszu najlepiej wybierać lekkie, niewysokie meble, które nie zaburzają harmonii we wnętrzu. Ich wysokość nie powinna przekraczać 150 cm. Do niewymiarowych i trudno ustawnych wnętrz można pokusić się o zakup mebli łazienkowych na wymiar. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie do małych przestrzeni, gdzie liczy się każdy centymetr. Same meble do łazienki dobrze jest wyposażyć w wewnętrzne systemy organizacyjne, pomoże to utrzymać porządek we wnętrzu.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ