Kuchenne ściany zazwyczaj wykłada się płytkami ceramicznymi. Jest to najbardziej oczywiste i najpopularniejsze rozwiązania. Płytki ceramiczne pasują do każdego stylu, są względnie tanie i proste w montażu. Szeroki wybór gresu do kuchni sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak płytki ceramiczne to nie jedyne rozważanie w zakresie wykończania ścian kuchennych. Oprócz nich dostępne są inne, nowoczesne i oryginalne materiały. Zobacz jak zaaranżować ściany w kuchni.

Pomysł na ściany w kuchni

Kuchenne ściany to te powierzchnie, które na zabrudzenia, ścieranie i działanie różnych substancji, są narażone bardziej niż inne. W związku z tym wybierając materiał na wykończenie ścian kuchennych, należy skupić się na tym, aby był on odporny, trwały i łatwy w czyszczeniu. Na szczęście takich materiałów jest dość sporo, a wykończenie kuchennych ścian nie musi ograniczać się tylko do płytek ceramicznych.

Szkło hartowane na ścianę w kuchni

Od niedawna dużą popularnością cieszy się szkło hartowne. Umieszczane jest ono zazwyczaj pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi. Jego zaletą jest to, że dodaje wnętrzu lekkości, jest eleganckie i oryginalne. Szklany panel do kuchni to szkło hartowane o grubości od 8 do 10 mm. Ten materiał wykończeniowy jest trwały i odporny na zabrudzenia. Śliska powierzchni pozwala łatwo go czyścić i konserwować. Szkło hartowane może mieć jeden kolor lub też pokrywać wybrany obrazek. Szeroki wybór paneli szklanych do kuchni sprawia, że bez problemu można dopasować go do stylu aranżacyjnego wnętrza. Szkło na kuchennych ścianach mocuje się za pomocą specjalnych łączników ze stali nierdzewnej lub przykleja bezpośrednio na ścianę.

Blacha na ścianę w kuchni

Do blachy na kuchennych ścianach projektanci wnętrz przekonali się dopiero nie dawno. Wcześniej ten materiał wykończeniowy stosowany był głównie w kuchniach znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej np. restauracjach. Dziś chętnie wykorzystywany jest również w tych domowych. Nadaje wnętrzu modernistycznego, minimalistycznego oraz industrialnego charakteru, a przy tym jest bardzo praktyczny. Blacha na kuchennej ścianie nie wchłania wilgoci i jest żaroodporna. Należy jednak zaznaczyć, że jej utrzymanie w czystości jest dość czasochłonne. Na blaszanej ścianie widać każdą kroplę wody i każde zabrudzenie. Blaszane ściany w kuchni wykonane się ze stali szlachetnej, blachy aluminiowej czy miedzianej.

Farba do kuchni

Tani i prostym rozwiązaniem jest wykończenie kuchennych ścian farbą. Dziś bez problemu w sklepach można odnaleźć specjalne farby do kuchni. Są one wodoodporne, a ściany można myć wilgotną ściereczką. Bogaty wybór kolorów sprawia, że łatwo dopasować odcień do stylu kuchennego wnętrza.

Drewniane ściany w kuchni

Drewno to ponadczasowy materiał, który sprawdzi się również na kuchennych ścianach. W kuchni można zastosować zarówno tradycyjne boazerią, jak i materiały i drewnopochodne czy laminaty. Drewniane ściany w kuchni można zastosować tylko nad blatem roboczym lub w całym pomieszczeniu. Decydując się na takie rozwiązanie, konieczne jest wybranie odpowiedniego drewna, które będzie odporne na wilgoć. Najtańszym sposobem na drewno na ścianach w kuchni jest położenie na nich paneli ściennych laminowanych lub paneli ścienno-podłogowych. Ścianę można też wyłożyć sklejką.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ