Kostka Brukowa

Przy budowie domu trzeba umiejętnie dopasować do siebie bardzo wiele elementów, a wszystkie dokonane wybory, powinny być ze sobą spójne. Nie możemy na przykład zdecydować się na kostkę brukową, która kompletnie nie współgra z elewacją danego domu lub ogrodzeniem działki. Dodatkowo przy wyborze odpowiedniej kostki musimy zwrócić uwagę na jej parametry, tak aby spełniała swoją funkcję, jak najdłużej.

Szukając idealnej kostki brukowej na podjazd, powinniśmy postawić na trwałe materiały o dużej wytrzymałości. Zakup kostki brukowej o grubości między 6 a 10 centymetrów będzie tutaj wyborem optymalnym. Im bowiem grubsza kostka, tym większe obciążenie może wytrzymać. Zanim zatem zdecydujemy się na konkretną grubość kostki, warto przeanalizować, z jakim obciążeniem będziemy mieli w danym wypadku do czynienia.

Kostka brukowa na podjeździe powinna być dopasowana do ogrodzenia działki. Jeśli decydujemy się na okrągłe, opływowe kształty, to takie same elementy powinny się pojawić w ogrodzeniu. Podobnie w przypadku wielkości poszczególnych płytek i elementów dekoracyjnych. Przy tym warto podkreślić, że elementy dekoracyjne sprawdzają się najlepiej na dużej powierzchni, na małej mogą stworzyć efekt przytłoczenia i niepotrzebnie zaburzać estetykę podwórka.

Wybór kostki brukowej

Wybierając kostkę brukową, musimy też dopasować ją kolorystycznie do budynku i do ogrodzenia. Stonowana elewacja domów pozwala na większą swobodę przy doborze koloru kostki. Jeśli jednak kolor elewacji już sam w sobie jest bardzo wyrazisty, kostka powinna mieć delikatne barwy i nie przykuwać zbytniej uwagi. Ostatnimi czasy konsumenci najczęściej wybierają do brukowania podjazdów różne odcienie szarości, kolory piaskowe, czy nawet ceglane. Można także z powodzeniem połączyć kilka kolorów ze sobą. Najpopularniejsze są połączenie dwukolorowe, przy czym ważne, aby zawsze jeden kolor wyraźnie dominował nad drugim.

Jeśli zdecydujemy się na wzory z kostki brukowej, warto zasięgnąć opinii architekta. Ponieważ wzory te powinny być ponadczasowe i uniwersalne, a także dobrze wpasowywać się w otaczający krajobraz. Wbrew pozorom stworzenie takiego wzoru i dopasowanie go do danej posesji wcale nie jest takie proste. Dlatego warto w tym wypadku skorzystać z usług specjalisty.

Podsumowując, wybór kostki brukowej na podjazd powinien być dobrze przemyślany, gdyż kostka będzie nam służyć długimi latami, a w razie jakichkolwiek problemów jej wymiana może być dosyć kosztowna. Taki podjazd powinien przede wszystkim spełniać swoją funkcję, a dodatkowo może być też bardzo udanym elementem dekoracyjnym, wszystko zależy od naszej wyobraźni i możliwości finansowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ