Komoda - nieodłączny element aranżacji wnętrz

Chociaż wszyscy ją znamy nie pochodzi z naszego ‚podwórka’ Jej początków szukalibyśmy w drugiej połowie XVII–wiecznej Francji. Na przestrzeni czasu jej kształt i wygląd znacznie ewaluowały przy jednoczesnym zachowaniu głównych cech. Przez długi czas pozostawała jednym z kluczowych elementów wyposażenia wnętrz. Oczywiście mowa o komodzie. Przez trzy wieki cieszyła się swoją świetnością na salonach i to nie tylko europejskich. I było tak, aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy to pojawiły się wielofunkcyjne zabudowy ścian a komoda zaczęła odchodzić w zapomnienie.

Obecnie jednak znów króluje w salonach na całym świecie ponieważ dla wnętrz ceniących sobie klasykę i ponadczasowość nadal pozostaje jako ‚must have’. Szczególnie do łask wróciła biała komoda. Dobrze odnajduję się w roli zarówno dekoracyjnej jak i praktycznej. Służy nam zarówno jako rodzinny ‚ołtarzyk’ na którym układamy fotografie jako świadectwa szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych i przyjaciół. Kiedy indziej znajdziemy na niej świeczki lub lampę idealnie wtapiające się w przyjazną atmosferę wieczornego klimatu.

Chociaż byśmy chcieli ciężko jest dokonać jednoznacznego podziału komód. Głównie mówimy o podziale ze względu na materiał z którego powstają, wygląd czyli widoczny, wiodący nurt przebijający przez linie i formę, oraz ich wielkość. I w zasadzie te elementy wraz naszymi osobistymi preferencjami będą przeważać w kwestii wprowadzenia komody do danego wnętrza.

Wielozadaniowość białej komody została doceniona przez ostatnie trendy. Aranżacje w postaci białych salonów królują. Biel nadaje im świeżości i przestronności. Jest bardzo uniwersalnym kolorem i świetnie współgra z różnokolorowymi dodatkami. Bardzo elegancko wygląda w połączeniu z chłodnymi skandynawskimi barwami i wystrojem oraz z elementami drewna.

Jakiekolwiek jest jej zastosowanie świetnie będzie pasowała zarówno do tradycyjnego czy nowoczesnego wnętrza lub tego utrzymanego w stylu industrialnym. Komoda jest kluczem do zachowania przestrzeni. Jej prostota i piękne linie świetnie współgrają z chłodnymi odcieniami ścian. W zależności od aranżacji, gra rolę pierwszoplanową lub jest dla niej dyskretnym tłem – choć absolutnie nie nudnym.

Przy wyborze komody będzie nam zależeć na tym, żeby była jak najbardziej funkcjonalna. A im więcej szuflad będzie miała nasza komoda, tym więcej w niej pomieścimy. Przecież, wszyscy mamy ubrania i wszyscy musimy je gdzieś przechowywać. Poza tym w komodzie można przechowywać zastawę stołową czy obrusy. Wprowadza ona ład i porządek do salonu. Równie ciekawie i oryginalnie wygląda jako stół pod telewizor.

Komody do salonu FORTE:

komoda snow

Komoda SNOW FORTE

komoda severo

Komoda SEVERO FORTE

Oczywiście salony nie są jedynymi miejscami mającymi monopol na komody. Komody są jednym z głównych aspektów projektów do sypialni. W zależności od wystroju można pójść w kierunku ładnej aczkolwiek subtelnej komody lub w stylu glamour iście hollywoodzkim. Art Deco będzie tego najlepszym przykładem. Jasne, pastelowe kolory i bardzo kobiecy styl kojarzony z elegancją.

Niekiedy jednak zależy nam na zachowaniu minimalizmu. Wtedy komoda będzie bardziej wspomnianym wcześniej, tłem. Sprawiając wrażenie bardziej jednolitej, wbudowanej w przewidzianą aranżacje. Jej indywidualny charakter nie będzie tak mocno podkreślany a potencjał bardziej ukryty.

Komody wchodzą też do naszych kuchni i to w postaci wyspy zastępującej blat do pracy. Zazwyczaj są to niezwykle gustowne rozwiązania. Jeszcze w innych projektach komody odnajdują się wspaniale w łazienkach. Nie tylko służą tam względom praktycznym, które pozwalają przechowywać ręczniki oraz pozostałą część wyposażenia łazienki. Dodają im kunsztu i elegancji samym swym byciem. Najlepiej by łączyły w sobie formę, funkcjonalność oraz dopasowanie do reszty pomieszczenia.

Dostępność produktów i aranżacji na obecnym rynku wnętrzarskim jest tak duża, że znalezienie komody która wpasuję się idealnie nie tylko w nasze wnętrze ale również oczekiwania, nie powinno stanowić aż tak dużego wyzwania. Przy odrobinie uwagi i staranności nasza przestrzeń może wiele skorzystać na obecności tego stylowego mebla. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ