Powszechnie uważa się, że kwiaty w sypialni nie są najlepszym pomysłem. Absorbują one tlen i uwalniają dwutlenek węgla powodującym samym kłopoty z zasypianiem, a nawet duszności. Na szczęście zwolennicy doniczkowych kwiatów nie muszą całkowicie rezygnować z roślin w sypialni. Wystarczy tylko, że wybiorą te odmiany, które w nocy będą produkować tlen, jednocześnie pochłaniać CO2. Ich obecność w sypialni nie jest szkodliwa, a wręcz wskazana. Zobacz, jakie kwiaty warto postawić w sypialni.

W sypialni powinno wybierać się rośliny z odwrotnym procesem fotosyntezy, czyli takie, które w nocy produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Są to zazwyczaj kwiaty przystosowane do suchego i gorącego klimatu. Ich obecność zapewnia zdrowy i odprężający sen, a także dotlenia pomieszczenie, w którym się śpi. Specjaliści podpowiadają także, że nawet kwiaty z normalnym fotosyntezą w małych ilościach nie są zbyt szkodliwe. Rośliny doniczkowe nie działają tak silnie, aby znacząco wpływać na jakość snu. Mimo to decydując się na kwiaty w sypialni najlepiej postawić na 1-2 egzemplarze o niewielkim rozmiarze.

Jakie kwiaty wybrać do sypialni?

Jedna z najczęściej polecanych roślin do sypialni jest aloes zwyczajny. Jest to sukulent, który mierzy ok. 1-1,5 metra wysokości. Aloes w sypialni najlepiej jest ustawić na parapecie w pobliżu okna. Gatunek jest łatwy w uprawie. Wystarczy podlewać go 1-2 razy w tygodniu i co kilka tygodni uzupełniać ziemię nawozem dla sukulentów. Właściwości aloesu zwykłego sprawiają, że w nocy produkuje on tlen, filtruje powietrze i nawilża je. Aloes pasuje do sypialni urządzanych w stylu nowoczesnym.

Kolejnym kwiatem do sypialni jest kaktus Bożego Narodzenia znany też pod nazwą szlumbergera. Kwitnie on najczęściej w okresie świąt bożonarodzeniowych i dobrze czuje się w ciepłych nieco przyciemnionych pomieszczeniach. Podobnie jak aloes jest łatwy w uprawie i nie wymaga zagazowania w pielęgnacji. Obok kaktusa bożonarodzeniowego można wymienić również tego wielkanocnego. Wymaga on nasłonecznionego stanowiska  i chłodniejsze temperatury od 18 do 20 stopni cechujesz. Podobnie jak pozostałe rośliny do sypialni w nocy produkuje tlen i zapewnia dobry sen.

Wężownica to roślina o sztywnych pionowo ustawionych liściach. Donice z nią można postawiać na podłodze lub parapecie. Roślina znana jest z tego, że produkuje bardzo dużą ilość tlenu, stąd doskonale sprawdza się jako kwiat do sypialni.

Kolejną łatwą do uprawy rośliną do sypialni jest skrzydłokwiat. Nie przepada on z nasłonecznionymi miejscami i zbyt wysoką temperaturą. Roślina lubi zraszanie i wilgotne pomieszczenia. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z pochodnych formaldehydu oraz bezanu.

W sypialni warto również ustawić storczyki. Jednak na te kwiaty do sypialni powinny zdecydować się osoby, które lubią i mają czas na ogrodnictwo, ponieważ storczyk jest dość wymagającą rośliną. Należy go oszczędnie podlewać, codziennie zraszać i zapewnić mu odpowiednie warunki rozwoju. Nie mniej jednak będzie on pięknie prezentował się w każdej sypialni. Osoby, które lubią awangardowe rozwiązania, mogą uprawiać storczyki w odwrócone do góry nogami donicach.

 

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ