Malowanie ogrodzenia betonowego

Ogrodzenie jest szczególnie ważnym elementem posesji. Zapewnia domownikom prywatność i ochrania przed wiatrem oraz zanieczyszczeniami pochodzącymi np. z ruchliwej drogi. Ogrodzenie może też pełnić funkcję dekoracyjną. Właściciele domów coraz częściej stawiają na płoty betonowe. Chcąc je zabezpieczyć i poprawić ich wygląd, decydują się na ich pomalowanie. W jaki sposób pomalować ogrodzenie betonowe i co trzeba wiedzieć o tym procesie?

Jak dobrać kolor ogrodzenia do budynku?

To, na jaki kolor pomalujemy ogrodzenia betonowe, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Z pewnością warto jednak wziąć pod uwagę aranżację panującą w ogrodzie, jak i wygląd elewacji czy stolarki zewnętrznej. Ogrodzenie może wtopić się w tło, jak i być efektowną ozdobą przestrzeni, która będzie się znacząco wyróżniać i urozmaici posesję. Można więc postawić na bezpieczne barwy, komponujące się np. z fasadą czy kolorem dachu albo sięgnąć po odważne i intensywne kolory. Wybierając farbę, można też kierować się kostką brukową czy stolarką okienną. Dzięki temu stworzymy harmonijną całość. A co w przypadku kiedy ogrodzenie betonowe zostało wykorzystane w strefie rekreacyjnej, na placu zabaw? W tym wypadku można pokusić się o zastosowanie kilku żywych kolorów i pomalować nimi kolejne przęsła.

Jak przygotować płot betonowy do malowania?

Najważniejszą czynnością jest dokładne oczyszczenie powierzchni ogrodzenia przed malowaniem. Trzeba więc usunąć z płotu brud, tłuste plamy, kurz, zacieki, ale również pleśń czy grzyby. Niekiedy konieczne okazuje się też usunięcie starej farby, zwłaszcza jeśli zaczęła ona miejscami odpadać. Ogrodzenie można łatwo i szybko wyczyścić używając do tego myjki ciśnieniowej, węża ogrodowego czy drucianej szczotki. W celu usunięcia tłustych plam należy sięgnąć po rozpuszczalnik i miękką szmatkę. Przed rozpoczęciem malowania ogrodzenia, trzeba też zweryfikować jego stan techniczny. Dobrze jest wcześniej wyeliminować także zauważone ubytki i rysy.

Malowanie kroku betonowego- krok po kroku

Producent ogrodzeń betonowych oferuje wiele produktów o różnej kolorystyce i wielkości. Jeżeli jednak wygląd elementu betonowego nam nie odpowiada, zawsze możemy go pomalować. A jak pomalować płot?

  • zaaplikowanie gruntu, czyli najlepiej specjalnej emulsji ochronnej albo odpowiednio rozcieńczonej farby właściwej,
  • wymieszanie farby, ewentualne jej rozcieńczenie (aplikacja natryskowa),
  • malowanie natryskowe albo pędzlem czy wałkiem (po 4 godzinach od gruntowania),
  • po 24 h od nałożenia pierwszej warstwy można przystąpić do ponownego malowania.

Osoby, które dopiero zastanawiają się nad wyborem ogrodzenia, muszą pamiętać, że płoty betonowe można pomalować, aby uzyskać pożądany efekt wizualny. Duży wybór prefabrykowanych elementów betonowych oferuje producent Jadar – https://jadar.pl/produkty/ogrodzenia.html.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ