materace-nawierzchniowe

Rynek materaców jest niezwykle bogaty, co może przerazić na początku przy poszukiwaniu tego „idealnego”.

Warto zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy, bowiem można rozróżnić nawet 8 typów materacy, które dodatkowo posiadają pełną gamę twardości. Oczywiście cena jest uzależniona w głównej mierze od typu oraz rozmiaru materaca. Tak więc dobór takiego, który spełni wszelkie stawiane przed nim wymagania nie będzie prostym zadaniem.

POSZUKUJESZ MATERACA, KTÓRY ZAPEWNI CI ZDROWY I KOMFORTOWY SEN?

Materace różnią się zastosowaną konstrukcją oraz wykorzystanymi materiałami do ich produkcji. Jednymi z najbardziej popularnych i łatwo dostępnych są materace kieszeniowe, bazujące na sprężynach typu „bonelli” (można wśród nich rozróżnić także typ „pocket” oraz „mulripocket”), następnie piankowe, lateksowe (polecane głównie alergikom) oraz termoelastyczne. 

– Materace sprężynowe

Jest to najprostszy konstrukcyjnie i względnie najtańszy typ materaców, które bazują na połączonych z sobą sprężynach. Charakteryzuje się wysoką trwałością, jednak podczas ich użytkowania mogą wydawać „metaliczne: dźwięki. Sprawdzają się wręcz idealnie w przypadku pojedynczych łóżek. Bardziej zaawansowaną odmianą prostych materaców sprężynowych są materace kieszeniowe („pocket”), które zbudowane są na podstawie sprężyn umieszonych w oddzielnych kieszeniach. Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest poprawa komfortu użytkowego, bowiem sprężyny działają niezależnie od siebie co sprawia, że odpoczynek we dwoje na jednym (większym) materacu jest wygodniejszy dzięki dopasowaniu się materaca do obu sylwetek. Można spotkać jeszcze bardziej złożone konstrukcyjnie materace wielo-kieszeniowe („multipocket”), które różnią się od zwykłego materaca kieszeniowego znacznie większą ilością sprężyn na metr kwadratowy, jest jeszcze cichszy i nie wydaje niepotrzebnych odgłosów podczas pracy. Zapewnia także większą ilość punktów podparcia dla kręgosłupa i całego organizmu. Materace tego typu mają nawet 7 stref komfortu, różniących się między sobą stopniem twardości. Warto pamiętać, że materace sprężynowe nie składają się tylko ze sprężyn, ale także pianki która wpływa na poziom komfortu.

– Materace piankowe

Materace piankowe charakteryzują się względnie wysoką twardością, jednak rodzaj zastosowanej pianki i ich odmienne właściwości sprawiają,

że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Często spotykanym dodatkiem jest wstawka z maty kokosowej, której właściwości prozdrowotne są powszechnie znane i doceniane. Ten typ materaców jest często wybierany przez rodziców do łóżeczek dziecięcych, bowiem są w dużym stopniu antyalergiczne przy zachowaniu rozsądnej ceny. 

– Materace termoelastyczne (zaawansowana odmiana materaców piankowych)

Materace tego typu charakteryzują się idealnym dopasowaniem do kształtu ciała dzięki swojej elastyczności, która jest zmienna w zależności od temperatury oraz wagi leżącego na nich człowieka. Zazwyczaj są trochę droższe niż zwykłe materace piankowe, jednak różnica w cenie nie jest olbrzymia, a sam materac zapewnia wyższy komfort snu, co za tym idzie lepszą regenerację i samopoczucie. Materace tego typu będą różnic się między sobą grubością, gęstością oraz projektem. Warto położyć się na wybranym materacu przed zakupem, dla nabrania pewności co do wyboru.

– Materace lateksowe

Materace tego typu są zazwyczaj najdroższe ze względu na ich bardzo wysoką jakość i zastosowanie naturalnych komponentów. Lateks syntetyczny łączony jest z mleczkiem drzewa kauczukowego co nadaje mu idealną elastyczności i właściwości. Porowata struktura  zapewnia natomiast odpowiednią wentylację materaca, co przekłada się na jego „świeżość” – nie rozwijają się w nim drobnoustroje, co ma miejsce w przypadku zwykłych materaców. Ten typ polecany jest alergikom, którzy dbają o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

– Materace nawierzchniowe

Materace tego typu stosowane są jako nakładki na starszy materac. Często wyprodukowane są z pianki termoelastycznej, która posiada właściwości rehabilitacyjne i ortopedyczne. Dopasowuje się do ciała, reagując na jego temperaturę oraz nacisk. Istnieje wiele różnych propozycji wielu producentów, jednak wszystkie łączy fakt, że są nakładkami o konkretnym rozmiarze (który należy dopasować do rozmiaru posiadanego dużego materaca).

Źródło:

1. Materace – https://pl.wikipedia.org/wiki/Materac

2. Materace lateksowe – http://internum.pl/materace-lateksowe

3. Materace termoelastyczne – http://internum.pl/materace-termoelastyczne

4. Materace piankowe – http://internum.pl/materace-piankowe

5. Materace nawierzchniowe – http://internum.pl/materace-nawierzchniowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ