Ogród bez kradzieży naszych roślin? Sprawdź monitoring działki

Kradzieże roślin nikogo nie dziwią. Znikają kwiaty, krzewy i mniejsze drzewka. Zdarzają się przypadki kradzieży nawet z ogrodów botanicznych i zoologicznych. Popularność ogrodnictwa sprawia, że wydajemy na rośliny znacznie więcej pieniędzy niż kiedyś. Trzeba przyjąć do wiadomości fakt, że nawet tanie kwiaty jednoroczne mogą stać się obiektem zainteresowania złodzieja, statystycznie jednak największym zainteresowaniem cieszą się iglaki. Zwłaszcza tuje, małe świerki i sosny. Jak się przed tym uchronić?

Urządzenia do zabezpieczania domów

Istnieje wiele rodzajów urządzeń zabezpieczających. Do najpopularniejszych należą czujniki alarmowe, reagujące na ruch i hałas, specjalnie oświetlenie, które skanuje powierzchnię i włącza się przy wykryciu ruchu oraz monitoring.

Ten staje się z roku na rok popularniejszą formą ochrony mienia. Dzieje się tak, ponieważ cena kamery dobrej jakościowo nie są już tak wysokie, jak to było kilka lat temu. Producenci w swojej ofercie posiadają, zarówno kamery z obrazem na żywo, rejestratory AV, fotopułapki itd.

To, co przykuwa uwagę, to kamery umożliwiające śledzenie obrazu na żywo. W wielu modelach mamy możliwość kontrolowania tego, co się dzieje w ogrodzie lub domu na smartphone. Dzięki temu możemy monitorować swoją działkę, będąc w pracy, na wakacjach czy leżąc chorym w łóżku. I to bez wychodzenia z domu – takie kamery można znaleźć w sklepie AlfaTronik: http://www.alfatronik.com.pl/monitorowanie-domu-i-ogrodu-c-61_63.html. Warto zaznaczyć, że często złodzieje rezygnują z odwiedzania działki, na której zauważą kamery, a nawet jeżeli się na to zdecydują, to my mamy dowód w formie nagrania.

Co mogą nam ukraść z ogrodu?

Musimy pamiętać o tym, iż złodzieje nie polują tylko na drogie rzeczy. Według statystyk, najczęściej kradzione są narzędzia i sprzęt ogrodniczy, ozdoby, rzeźby meble oraz rośliny. Proces ten jest wyjątkowo łatwy, ze względu na dostęp do ogrodu. Zazwyczaj od ulicy jest on odgrodzony jedynie siatką lub płotem, przez który można przedostać się bez większych problemów. Z roślin największym powodzeniem cieszą się gatunki iglaste, rośliny wyglądające egzotycznie oraz jednoroczne kwiaty posadzone w atrakcyjnych doniczkach.

Najbardziej narażone na kradzieże są ogrody umiejscowione na uboczu. Z dala od ludzkiego wzroku. Wymagają one szczególnej uwagi w procesie tworzenia zabezpieczeń antywłamaniowych. Stosunkowo często łupem złodziei padają działki o dużym zagęszczeniu roślin. Gęstwiny są idealna kryjówka dla złodziei.

Inne sposoby zabezpieczania ogrodu

Poza monitoringiem mamy także domowe sposoby na odstraszenie złodzieja. Aby dobrze zabezpieczyć ogród można także wykorzystać cechy pewnych roślin. Kolczaste gatunki, takie jak ostrokrzew, tarnina czy też głóg idealnie nadają się do zabezpieczenia ogrodu przed nieproszonymi gośćmi. Posadzone wzdłuż ogrodzenia z pewnością odstrasza niejednego amatora cudzych działek. Podłoże wykonane ze żwiru może równie skutecznie odstraszyć intruza, ze względu na hałas jaki się wydobywa podczas chodzenia. Jednak i w takich sytuacjach zdarzają się złodzieje wyjątkowo zdeterminowani, którym niestraszne kolczaste rośliny. Dlatego lepiej wyposażyć swój ogród także w kamerę z obrazem na żywo.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ