drzewka owocowe

Czy warto spróbować uprawy drzew i krzewów owocowych na własnej działce lub w przydomowym ogrodzie?  Oczywiście, że tak! Drzewa i krzewy ozdobne to element ogrodu, który nie tylko zdobi, ale również stanowi osłonę przed słońcem i integralną część przestrzeni przydomowej. Różnorodna roślinność ogrodowa nie będzie kompletna, jeśli nie uzupełnimy jej o drzewka ozdobne oraz krzewy. Warto dobrze przemyśleć, które z nich powinny znaleźć się w naszej przestrzeni przydomowej, aby stanowiły spójną kompozycję.

Jakie drzewka najlepiej się sprawdzą?

Drzewka ogrodowe to mimo wszystko, w większości przypadków, rozwiązanie do większych ogrodów. Niezależnie, czy jesteśmy posiadaczami dużego czy małego ogrodu będzie on niepełny bez krzewów. Krzewy dekoracyjne są inne w każdej porze roku. Jedynie zimą ogród do pewnego stopnia zamiera, ale nie do końca, bo dzięki krzewom iglastym i roślinom, które w zimie zachowują liście, wciąż prezentuje się wyjątkowo. Wybierając krzewy do swojego ogrodu, warto zdecydować się na te, które posiadają barwne liście lub piękne i oryginalne kwiaty. W takiej oprawie rośliny mniej reprezentacyjne również zyskają na uroku. Jedną z propozycji, którą warto rozważyć, jest zasadzenie pieris japońskiego. Posiada bardzo ozdobne, barwne liście. Jest to roślina zimozielona, dzięki której ogród będzie atrakcyjny również zimą. Pieris japoński kwitnie na wiosnę. Jego kwiaty są białe, różowe lub kremowe. Dodatkowym atutem tego krzewu jest fakt, że wczesną wiosną młode liście mają szkarłatne zabarwienie. Pieris japoński musi być często podlewany, lubi miejsca średnio zacienione. Bardzo oryginalnym krzewem jest perukowiec podolski. Dorasta do około 3 metrów wysokości. Każda część tej rośliny jest dekoracyjna. Posiada liście o ciekawym owalnym kształcie, kwitnie na żółto lub czerwono, a owoce przypominają wyglądem różowe wiechy bawełny. Perukowiec podolski nie jest krzewem wymagającym, może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Ze względu na to, że jest dość rozłożysty będzie najlepszym pomysłem do dużej i średniej wielkości ogrodów. Ciekawą propozycją są też drzewka owocowe.

drzewko owocowe lub krzew to świetny wybór

Drzewka owocowe – kiedy sadzić?

Najbardziej optymalnym terminem sadzenia drzewek owocowych i krzewów jest termin jesienny od października do pierwszych silniejszych przymrozków lub bardzo wczesną wiosną kiedy nie ruszy jeszcze wegetacja. Jedynie korzystając z sadzonek przechowywanych w chłodniach możemy sobie pozwolić na nieco późniejsze wiosenne nasadzenia.  Jeżeli temperatura gleby nie spadnie poniżej 4oC rośliny zdążą przed zimą zregenerować system korzeniowy, a wiosną będą one mogły od razu lepiej pobierać wodę i składniki mineralne. Wadą jesiennego terminu sadzenia drzewek owocowych jest ryzyko przemarznięcia nadziemnej części drzewek podczas surowej zimy. Może także dojść do przemarznięcia korzeni, gdy większym spadkom temperatury powietrza towarzyszy brak okrywy śnieżnej. Należy więc zadbać o zabezpieczenie drzewek i krzewów przed mrozem. Zaleca się także, aby gatunki bardziej wrażliwe na mróz – brzoskwinie, czereśnie, wiśnie – sadzić w terminie wiosennym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ