Płytki Lastryko wchodzą na salony

0
1217

Lastryko, czyli inaczej terrazzo to mieszanina pokruszonych kawałków marmuru, granitu, bazaltu i innych skał zalanych betonem lub żywicą i uformowane pod ciśnieniem w kształt bloków albo płytek. Ten trwały materiał znany był już w starożytności. W Polsce stosowano go masowo w budownictwie epoki PRL-u. Dziś powraca w nowoczesnej, urozmaiconej i bardziej wyrafinowanej wersji. Dlaczego płytki Lastryko są tak popularne?

Różnorodność wzorów i ponadczasowa estetyka

Istnieją pytki terrazzo o najróżniejszym poziomie zmielenia skał, różnej ich ilości procentowej oraz sposobie rozmieszczenia. Niektóre z nich utrzymane są w jednym kolorze lub jego kilku odcieniach, inne mają kontrastujące ze sobą barwy. Lastryko występuje w kolorach ziemi, pastelach, czerniach i szarościach. Niektóre płytki są bardziej matowe, inne wypolerowane zostały na wysoki połysk, czasami też na ich powierzchni pojawiają się błyszczące fragmenty skał. Z gotowej masy formuje się różnej wielkości prostokąty i kwadraty w jednym kolorze lub w kilku barwach tworzących ciekawe wzory geometryczne, orientalne, roślinne. Różnorodność form płytek Lastryko, takich jak np. https://www.banyo.pl/pl/menu/plytki-lastryko-1442.html sprawia, że są one coraz częściej wybierane przez klientów. Mimo, że niektórym mogą kojarzyć się z estetyką retro, to pasują do wielu stylów i można dopasować je praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Moda na nie z pewnością nie przeminie, a jedynie będzie ewoluować i przybierać coraz to nowe kształty.

Trwałość

Dziś Lastryko spotkać można w wielu budynkach użyteczności publicznej i blokach wybudowanych w PRL-u. Patrząc na wystrój kościołów, teatrów, szpitali czy klatek schodowych z tamtych czasów zauważyć można jak wytrzymały, odporny na upływ czasu i uszkodzenia jest to materiał. Płytki Lastryko to doskonały wybór dla osób, którym zależy na tym, by wystrój ich wnętrz przetrwał długie lata w nienaruszonym stanie. Terrazzo stosuje się zarówno na podłodze i ścianach w środku oraz na zewnątrz budynków.

Bogate możliwości wykorzystania płytek Lastryko

Terrazzo to bardzo dekoracyjny materiał, więc stosuje się go do produkcji wielu przedmiotów i elementów wnętrz takich jak donice, rzeźby czy zegary. Płytki Lastryko pokrywać mogą podłogi każdego pomieszczenia. W kuchni stosuje się je dodatkowo jako blaty robocze lub zamiast kafelków chroniących ścianę przed zabrudzeniami. W łazience z powodzeniem zastępuje płytki ceramiczne. Lastryko świetnie sprawdza się w restauracjach i kawiarniach, gdzie jego minimalistyczna i jednocześnie ciekawa forma przykuwa uwagę gości. Nieszablonowe wykorzystanie płytek Lastryko zaobserwować można także w pokojach dziennych. Stół z blatem lub podstawą wykonaną z tego materiału, dekoracyjna ściana nim pokryta, klosz lampy to tylko nieliczne z możliwych sposobów jego zastosowania. Płytki lastryko to niezwykle interesujący i ponadczasowy materiał, na który warto zwrócić uwagę urządzając dom lub mieszkanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ