Projekty domów parterowych

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez garażu, ale czasem warto zastanowić się, czy naprawdę jest konieczny? Należy pamiętać, że garaż w bryle budynku podnosi koszt budowy o kilkadziesiąt tysięcy, a do tego może nieco zaburzać proporcje. Z tych powodów wielu inwestorów rezygnuje z garażu na rzecz wiaty lub parkowania na posesji. Sprawdzamy, czy warto realizować projekty domów parterowych bez garażu?

Jakie funkcje spełnia garaż?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje najczęściej spełnia garaż i czy zamierzamy z nich korzystać.

Oczywistym przeznaczeniem garażu jest parkowanie samochodu – raczej niewiele jest osób budujących dom, które nie posiadają przynajmniej jednego auta. Warto jednak pamiętać, że mnóstwo kierowców – na przykład mieszkających w miastach – nie dysponuje garażem, a ich samochody nie niszczeją z tego powodu. Garaż oczywiście zwiększa komfort kierowcy – zwłaszcza podczas silnych mrozów czy upałów – jednak można traktować go w kategorii wygodnego dodatku, a nie konieczności.

Nie mniej istotnym zastosowaniem garażu dla wielu osób jest warsztat. Zapewne jeżeli zaproponujemy zapalonemu majsterkowiczowi rezygnację z garażu, to zareaguje oburzeniem. Nie każdy jednak ma zapał i umiejętności do domowych napraw.

Ostatnim, często spotykanym wykorzystaniem garażu jest traktowanie go jako składzik. Bywa nawet, że brakuje w nim miejsca na samochód.

Planując budowę domu warto więc rozważyć różne możliwości i zastanowić się, gdzie można przyciąć koszty, a gdzie warto dołożyć. Być może za cenę budowy garażu bylibyśmy w stanie dostosować dom tak, by był pasywny?

Czy projekty domów parterowych bez garażu są popularne?

Zapewne najwięcej osób planując budowę domu odruchowo sięga po projekty z garażem. Bywa jednak, że położenie działki lub jej wielkość utrudniają realizację takiego projektu. Dodatkowo, jeżeli plan miejscowy uniemożliwia budowę wysokiego domu, trzeba się z tym pogodzić i zmieścić wszystkie pomieszczenia na jednej kondygnacji. Projekty domów parterowych bez garażu umożliwiają uzyskanie jak największej powierzchni użytkowej nawet na niewielkiej ziemi. Z tego powodu, choć nie są może najpopularniejszym rodzajem projektów, w niektórych sytuacjach okazują się nieocenione. Szczególnie na nietypowo położonych, a przy tym małych działkach, gdzie manewrowanie samochodem byłoby trudne, inwestorzy decydują się na parkowanie pod wiatą lub na podjeździe.

Na co warto zwracać uwagę przeglądając projekty domów parterowych bez garażu?

Jeżeli rozważamy budowę domu bez garażu, warto zastanowić się, jakie mamy inne możliwości parkowania samochodu. W przypadku działek położonych na obrzeżach miast częstym rozwiązaniem jest po prostu parkowanie na chodniku. Można też rozważyć późniejsze dostawienie wiaty lub budowę garażu podziemnego.

Projekty domów parterowych bez garażu występują w przeróżnych wariantach, zarówno stylistycznych, jak i funkcjonalnych. Wiele z nich można obejrzeć na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_parterowych_bez_garazu.html. Zarówno osoby marzące o poddaszu, jak i planujące taras na dachu z pewnością znajdą coś dla siebie.

Częstym powodem wyboru domów parterowych bez garażu jest też kwestia pożądanej stylistyki. Jeżeli ktoś marzy o budowie domu w stylu tradycyjnego dworku, to wbudowanie garażu w bryłę budynku zaburzyłoby całą koncepcję. Akurat w tym wypadku rozwiązaniem może być wolnostojący garaż, nawiązujący do tradycyjnych wozowni. Dobrym pomysłem jest też odpowiednio zaprojektowana wiata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ