Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Planujesz remont? Jesteś w trakcie prac wykończeniowych? A może szykujesz się do przebudowy swojego lokum? We wszystkich tych przypadkach warto zadbać o zakup właściwych elementów złącznych. Mówimy tu m.in. o śrubach, które przydają się w różnych sytuacjach. Dobrze jest wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze.

Dlaczego to takie ważne? Otóż… śruba śrubie nierówna. To, co sprawdzi się przy wieszaniu szafki kuchennej, niekoniecznie będzie dobrym wyborem podczas skręcania mebli czy mocowania obrazu. Jeśli nie wiesz, jakie śruby kupić, najlepszym wyjściem będzie zasięgnięcie porady u fachowców.

Śruby – rodzaje norm

Kupując śruby, należy patrzeć na ich oznaczenia. Przykładowo, na śrubach z łbem kulistym z gniazdem sześciokątnym znajdziemy napis „ISO 7380-1”. Bardzo ważne jest w tym przypadku literowe oznakowanie ISO, które odnosi się do normy, jaką ten produkt spełnia. Jest gwarancją bezpiecznego użytkowania takiej śruby i zarazem trwałości całej konstrukcji. Jednak to nie jedyne oznaczenie, które można dostrzec na tego typu produktach.

Wspomniane ISO odnosi się do normy, którą ustaliła Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Mówimy tu o standardzie, który obowiązuje w ponad 160 państwach. Do tego grona należy Polska, choć w przypadku naszego kraju możemy mówić również o osobnej normie. To PN, czyli norma ustalona przez Polski Komitet Normalizacyjny. Odnosi się do produktów, które spełniają polskie standardy jakości i bezpieczeństwa. I wreszcie ostatnia norma – DIN. Takie oznaczenie również można zauważyć na śrubach. Jest widoczne na rzeczach, które spełniają standardy, wyznaczone przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny.

Przeczytaj także: https://www.bystroglow.pl/sruby-konwersja-norm-iso-din-pn/

Konwersja pomiędzy normami, dotyczącymi śrub

Wracając do korzystania z pomocy wspomnianego fachowca… Przykładowo, jeśli poleci on zakup śrub imbusowych „PN 82302”, ale w sklepie takiego produktu nie będzie, to nie oznacza, że zakup nie dojdzie do skutku. Wspomniane śruby mogą być bowiem inaczej oznaczone. W pełni kompatybilne będą również produkty z napisem „DIN 912” oraz „ISO 4762”. Wszystkie odnoszą się bowiem do tego samego rodzaju śruby.

Właśnie na tym polega konwersja pomiędzy normami. Warto o tym pamiętać przy tego typu zakupach. Dotyczy to zresztą nie tylko wspomnianych śrub, ale i innych rzeczy. Sprawdza się na przykład także przy zakupie wkrętów, podkładek czy nakrętek.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ