farbie na ocynk

Masz w planach pomalowanie ocynku? Jesteś właścicielem firmy zajmującej się wykonywaniem usług budowlanych? Zastanawiasz się jaką farbę, wybrać, by powierzania, którą chcesz pomalować, wyglądała możliwie jak najlepiej? Jeśli Twoja odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań jest twierdząca, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, przygotowywaliśmy ten krótki tekst, z którego dowiesz się wszystkiego na temat farby na ocynk. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, przejdź do dalszej lektury.

Co to jest farba na ocynk?

Choć odpowiedź na to pytanie dla wielu osób może okazać się banalna, warto jasno podkreślić, czym jest farba na ocynk oraz dlaczego warto ją używać. Otóż farba na ocynk to nic innego jak specjalistyczny produkt służący do malowania tak zwanych powierzchni ocynkowanych. Wyżej wspomniany ocynk jest to warstwa antykorozyjna, którą stosuje się do zabezpieczania metali przed rdzą. Obecnie wyróżnia się aż dwa rodzaje cynkowania metalu: cynkowanie galwaniczne oraz ogniowe. Obydwa rodzaje zapewniają skuteczność. Używanie tego typu produktu służy nie tylko do polepszenia aspektu wizualnego stali, ale stanowi również dodatkową warstwę ochronną.

Farba na ocynk – kiedy ją stosować?

Farba na ocynk jest stosowana w sytuacjach, w których:

  • Chce się dopasować kolor do indywidualnych preferencji oraz potrzeb
  • Chce się zabezpieczyć metal przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • Chce się dodatkowo wspomóc ocynk w działaniu antykorozyjnym.

Najważniejsze właściwości

To, o czym warto wspomnieć, mówiąc o farbie na ocynk to fakt, że jest ona odporna na wodę, dzięki czemu znacznie spowalnia procesy niszczenia się metalu. Powszechnie wiadomo, że niezabezpieczony metal w kontakcie z wodą ulega korozji oraz powolnemu kruszeniu. Aby temu zapobiec, stosuje się cynkowanie, a także maluje się wyżej wspomniany ocynk. Dodatkową zaletą malowania metalu jest to, że farba na ocynk wspomaga wytrzymałość stali na wszelkiego rodzaju czynniki mechaniczne takie jak zarysowania.

Jak oraz kiedy należy malować ocynk?

Przed rozpoczęciem malowania, należy bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię, która ma zostać malowana. Jest to szczególnie istotny element, ponieważ w sytuacji, w której ocynk będzie miał na sobie pyłki, nierówności lub inne zabrudzenia, farba może rozkładać się nierównomiernie, co w konsekwencji może prowadzić do konieczności usunięcia pierwszej warstwy oraz ponownego malowania. Decydując się na malowanie ocynku, należy również wziąć pod uwagę, to kiedy metal był cynkowany. Ma to bowiem duże znaczenie w kwestii tego, jak należy przygotować powierzchnię. Jeśli ocynk jest świeży (ma mniej niż miesiąc) oprócz tradycyjnego oczyszczania, należy go również wytrawić, by jeszcze bardziej zwiększyć jego przyczepność.

Farba na ocynk to produkt, który jest stosowany w celu zmiany koloru oraz zabezpieczenia metalowych powierzchni, które zostały poddane cynkowaniu. Przed rozpoczęciem malowania, należy dokładnie oczyścić powierzchnię oraz pozbawić ją wszelkich nierówności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ