Urządzenie domu czy mieszkania wiąże się z koniecznością zakupu mebli. O ile wybór mebli do salonu czy sypialni nie jest dużym problem, to w przypadku kuchni pojawia się wiele pytań. Tym podstawowym jest czy zabudowę kuchenną lepiej kupić w sklepie, czy wykonać na wymiar. Elementów przemawiających zarówno za jednym, jak i drugim rozwiązaniem jest sporo. W dzisiejszym artykule przedawniony wady i zalety obu tych rozwiązań.

Meble do kuchni – jak je wybrać?

Meble do kuchni przede wszystkim powinny być praktyczne i dopasowana do rozmiarów pomieszczenia. Zabudowa musi posiadać odpowiednią liczbę szafek i szuflad, które pozwolą pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty oraz produkty spożywcze, a także być ergonomiczna i łatwa w czyszczeniu. Co więcej, ilość mebli oraz ich poszczególne elementy dobrze jest dopasować do stylu życia, oraz tego ile i jak spędza się czas w kuchni. Rodzina z dzieckiem, w której dużo się gotuje powinna postawić inne meble, niż singiel stołujących się głównie na mieście na inne.

Na kolejnym miejscu znajduje się estetyka kuchennych mebli. Jeżeli marzy się o kuchni w danym stylu, warto sprawdzić, jakie meble do niej pasują. Do kuchni skandynawskich stosuje się zupełnie inny rodzaj zabudowy niż do kuchni rustykalnej.

Istotną kwestią jest również budżet. Często na początku urządzania kuchni wychodzi się z założenia, że lepiej kupić tanie meble kuchenne, które za rok czy dwa się zmieni. Niestety zazwyczaj tak nie jest, raz kupione  meble bardzo często zostają z nami na długie lata. Dlatego też, jeżeli zależy nam na jakość lepiej od razu postawić na droższą, ale lepiej wykonaną zabudowę kuchenną.

Meble kuchenne ze sklepu

Meble kuchenne ze sklepu to gotowe zestawy szafek i szuflad o standardowych wymiarach. Zazwyczaj pasują one do większości kuchni o uniwersalnych wymiarach i rozkładach. Sklepy pozwalają komponować indywidualne zestawy mebli kuchennych, dobierając do nich odpowiednią ilość szafek czy szuflad. Zaletą kuchennej zabudowy ze sklepu jest to, że jest ona tania oraz łatwo dostępne. Meble można mieć już na drugi dzień od ich zakupu. Meble kuchenne ze sklepu są też łatwe w montażu, można go wykonać samodzielnie. Jeżeli postawi się na meble kuchenne z wyższej półki można mieć również pewność, że będą one trwalsze i wytrzymalsze.

Jeżeli chodzi o wady zabudowy kuchennej ze sklepu, to przede wszystkim należy wskazać tu brak elastyczność – szafki i szuflady mają jeden wymiar i nie jest możliwe dokupienie takich, które będą pasować do trudniej ustawnych miejsc np. we wnęki czy rogów ścian. Często też meble te nie posiadają wyposażenia wewnętrznego tzw. organizerów, które pomagają na ergonomiczne zagospodarowanie kuchennej przestrzeni. Dla osób, które dużą wagę przykładają do estetyki, dużą wadą mebli kuchennych ze sklepu będzie to, że  są one dostępne tylko w ograniczonej liczbie modeli. Nie zawsze więc uda wybrać się tych idealnie pasującego do stylu kuchni czy naszego gustu.

Meble kuchenne na wymiar

Alternatywą mebli kuchennych ze sklepu są te stworzone na wymiar. Tutaj zarówno w zakresie wyglądu zabudowy, jej ergonomiczności, wewnętrznych organizerów, jak i rozmiarów ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i zasobność portfela. Zabudowa kuchenna na wymiar może przybierać formę tej zwartej, jak i wolnostojącej. Klienci mogą wybierać pomiędzy różnymi materiałami mebli kuchennych oraz dopasowywać ich poszczególne elementy do wymiarów i układu kuchni. Meble kuchenne na wymiar tworzone są na indywidualne zamówienie u projektantów, dlatego też w 100% dopasowują się do nowych właścicieli. Chociaż są o wiele lepszym rozwiązaniem niż zabudowa kuchenna ze sklepu, to też posiadają wady. Pierwsza z nich jest cena – zazwyczaj o wiele wyższa niż modeli sklepowych, druga – czas oczekiwania. Meble kuchenne na wymiar zazwyczaj powstają w kilka miesięcy, dlatego nie ma możliwości ich zakupienia z dnia na dzień.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ