4 rzeczy, o których musisz pamiętać przy oświetleniu salonu

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Tu często koncentruje się życie rodzinne i przyjmowani są goście. Nie jest więc nadużyciem stwierdzenie, że salon to wizytówka i serce domu. Każda z tych funkcji stawia przed osobą odpowiedzialną za urządzenie tego pomieszczenia określone wymagania. Dotyczą one również oświetlenia. Oto kilka ważnych rad, jakie lampy kupić do salonu i dlaczego.

Jakie lampy sufitowe wybrać do salonu?

Lampy sufitowe są niezbędne w salonie. Ich główną rolą nie jest kreowanie nastroju czy podkreślanie światłem detali. Nie oznacza to bynajmniej, że można z nich zrezygnować – dzięki równomiernemu oświetleniu pomieszczenia sprawdzają się jako główne źródło światła.

Lampy wiszące pozwolą doświetlić dużą powierzchnię, dlatego polecane są zwłaszcza do części jadalnej, na przykład nad stołem. W zależności od wystroju mieszkania można wybrać tradycyjne wiszące lampy z motywami kojarzonymi z kuchnią, czyli wzorami owoców, warzyw, kwiatów. Zwolennikom bardziej śmiałych rozwiązań spodobają się z kolei lampy bardziej nowoczesne, składające się np. z kilku punktów świetlnych, na przesuwanej ramie czy o regulowanej wysokości. Do części wypoczynkowej często wybierany jest żyrandol. Jednak i tu można pogodzić przyzwyczajenia z potrzebą odmiany, bo nowoczesne żyrandole kryształowe są bardzo dekoracyjne i pasują do pomieszczeń w różnym stylu. Żyrandol może też stać się naszym sprzymierzeńcem w korygowaniu proporcji salonu. Przy zbyt wysokich pomieszczeniach wystarczy wybrać model z szerokimi ramionami i niżej go opuścić, by optycznie obniżyć sufit. – mówi ekspert ze sklepu lampy.pl.

Czy oświetlenie LED pasuje do salonu?

Ten rodzaj oświetlenia znakomicie sprawdza się jako dodatkowa dekoracja w nowoczesnych mieszkaniach. Lampy LED są dostępne w różnych kolorach, więc łatwo jest przy ich pomocy stworzyć barwne obrazy świetlne. Paski LED lub oprawy sufitowe LED służą również do podkreślenia gzymsów, dekorów, ram obrazów, galerii zdjęć czy stopni schodów. Ten ostatni aspekt jest bardzo praktyczny, zwłaszcza jeśli w nocy często wstajemy. Punktowe oświetlenie LED daje dostatecznie wyraźne światło, by nie uderzyć się w nic po drodze, a jednocześnie nie oślepia. Poza tym, co też jest istotne, nie rujnuje kieszeni, bo żarówki LED są wyjątkowo energooszczędne.

Jak wybrać lampę stojącą do salonu?

Lampy stojące doskonale nadają się jako dodatkowe oświetlenie salonu i są przeznaczone do czytania. Doskonale też rozświetlają mrok podczas oglądania telewizji. Lampa sufitowa może drażnić, zwłaszcza jeśli oglądamy telewizję leżąc na kanapie, bo światło razi w oczy.

O docelowym miejscu na lampę stojącą dobrze jest pomyśleć na etapie urządzania mieszkania, bo ich podłączenie wymaga dostępu do kontaktu. Jeśli będzie się on znajdował zbyt daleko, lampy stojącej nie postawimy wcale, albo będzie musieli wspomóc się przedłużaczem, co nie wygląda korzystnie w salonie. Najczęściej lampa stojąca pojawia się przy kanapie, fotelu, w kącie niedaleko telewizora. Wszystko zależy od wymiarów salonu i samej lampy, bo wśród tego rodzaju produktów znajdziemy zarówno sporych rozmiarów designerskie lampy stojące, jak i mniejsze modele, które nie zajmują dużo miejsca.

Czy kupować do salonu mniejsze lampki stołowe?

Oczywiście. Nie tylko z racji wykonywanego zawodu jestem zwolennikiem kreowania przestrzeni światłem. Potrafię też docenić walory praktyczne dodatkowego oświetlenie. Mała lampka na regale, komodzie czy stole jest nie tylko użyteczna, ale też ładnie podkreśla niewielkie fragmenty salonu, kierując uwagę gości i domowników na określone detale. – dodaje nasz rozmówca z lampy.pl.

Planując zakup oświetlenia do salonu od razu najlepiej założyć, że niezbędne jest wybranie kilku rodzajów lamp. Tylko w ten sposób całe pomieszczenie będzie doświetlone, a gra światłem sprawi, że pokój nie wyda się nudny. Ciepły klimat i przytulną atmosferę, które łatwo jest stworzyć przy pomocy odpowiednio dobranego oświetlenia, docenia się zwłaszcza w długie jesienne i zimowe wieczory. Każdy, kto chce mieć mieszkanie z klimatem, koniecznie powinien zaprzyjaźnić się z lampami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ