okna dachowe

Na poddaszu zawsze jest najcieplej. Okna dachowe nagrzewają się najszybciej, przez co w pomieszczeniach robi się duszno, a przy większych upałach – wręcz nie do zniesienia gorąco. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu – osłony okienne. Co wybrać: markizy czy rolety?

Czym są rolety i markizy?

Na rynku znajdziemy rolety wewnętrzne (wykonane z tkanin) oraz zewnętrzne (wykonane z aluminium). Pierwsze z nich pozwalają regulować ilość światła wpadającego do środka. Ponadto mogą stanowić oryginalną dekorację wnętrza. Rolety zewnętrzne mają właściwości izolacji dźwięku i redukcji hałasu, a także stanowią znakomitą ochronę antywłamaniową.

Markizy montuje się wyłącznie na zewnątrz. Są to osłony wykonane ze specjalnej siateczki, która nie ogranicza dostępu światła i widoku za oknem. Markizy znakomicie izolują okna przed nagrzewaniem. Promienie słoneczne nie docierają do szyby i jej nie nagrzewają. Dzięki temu nie oddają ciepła do wnętrza domu. 

Rolety i markizy – porównanie

Rolety zewnętrzne doskonale redukują ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza domu. Przy całkowitym zasłonięciu redukują ilość ciepła o nawet 90%. Niestety przy całkowitym zasłonięciu rolet w domu może być dość ciemno. Osłony zewnętrzne doskonale sprawdzą się w pokojach, w których mieszkańcy nie spędzają dużo czasu w ciągu dnia. Do pomieszczeń, które mają pozostać jasne, lepiej wybrać markizy. 

Markizy ograniczają ilość ciepła wpadającego do domu o ponad 70%. Pozwalają cieszyć się chłodem przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej widoczności w pomieszczeniach. Markizy nie zaciemniają wnętrz, co jest dużym plusem dla osób uwielbiających jasne, dobrze doświetlone przestrzenie.

Rolety wewnętrzne nie zapewnią tak dobrej izolacji, jak osłony zewnętrzne czy markizy. Przy pełnym zaciągnięciu rolety ciepło wpadające do środka ogranicza się tylko o nieco ponad 30%. 

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Jeśli szukamy osłony, która najlepiej ochroni wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem, warto postawić na markizy. Markizy nie zasłonią widoku, nie ograniczą światła wpadającego do wnętrz, a jednocześnie sprawią, że temperatura w pomieszczeniach będzie komfortowa i przyjemna – nawet w upalne, letnie dni. 

Jakość przede wszystkim 

Zakup markiz to inwestycja na lata. Nie będziemy przecież wymieniać ich co sezon. Ważne jest zatem, żeby wyróżniały się doskonałą jakością. Dobra jakość to gwarancja najwyższej wytrzymałości i niezawodności.

Znakomite markizy do okien dachowych oferuje sklep internetowy velno.pl. Propozycją firmy są starannie wykonane modele w różnych rozmiarach. W asortymencie dostępne są zarówno tanie markizy sterowane ręcznie, jak i innowacyjne produkty obsługiwane elektrycznie lub solarnie. Montaż każdej z nich jest prosty i nie zajmuje dużo czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ