rybki

Pies, kot, gryzonie, gady, a może rybki? Które zwierzęta hodujemy w domu najczęściej? Odpowiedź jest prosta – z reguły decydujemy się na przygarnięcie zwierzęcia, które nie jest zbyt absorbujące, biorąc pod uwagę nasz codzienny styl życia. Liczą się indywidualne preferencje, chociaż zauważa się w tym zakresie trwałe tendencje, a nierzadko wręcz modę na dany gatunek zwierząt.

Pies – przyjaciel człowieka

Czy wiesz, że w połowie gospodarstw domowych na terenie Polski hodowane jest jakieś zwierzę? Najczęściej jest to pies. Uznaje się, że pies jest naszym towarzyszem, nierzadko traktujemy go jak członka rodziny. Wybieramy raczej rasy małe, bezproblemowe w utrzymaniu i wychowaniu.

To zwierzę, które uczy odpowiedzialności, natomiast trzeba sobie zdać sprawę, że również ogranicza. Jedno jest pewne, większość z nas nie wyobraża sobie domu bez psa.

Dopiero na drugim miejscu znajduje się kot. Piszemy tu raczej o mieszkańcach miast i blokowisk, ponieważ na terenach wiejskich to właśnie koty stanowią większość. Wynika to głównie nie tyle z chęci opieki nad „mruczkiem”, ile raczej z braku odpowiedzialności i niedopilnowanie kwestii ich rozmnażania.

Zwierzę jako ozdoba

Można też mówić o modzie na dany typ zwierząt. Te nierzadko stanowią wręcz dekorację mieszkalnych wnętrz. Mamy tutaj na myśli chociażby rybki, które pływają w okazałych akwariach. Wybierać można dekoracyjne szafki pod akwarium, same „akweny” wodne to coraz częściej zaawansowane elementy aranżacji reprezentacyjnego salonu.

Co ważne, rybki nie są wymagające, chociaż o akwarium trzeba dbać. Nie trzeba ich jednak zabierać na wakacje, ani regularnie wychodzić na spacery. Do życia potrzebne im pożywienie i właściwa jakość wody. Rybki sprawdzają się doskonale jako pierwsze zwierzę w domu, kiedy chcemy nauczyć tych najmłodszych domowników odpowiedzialności i systematyczności.

Z pasji do zwierząt

Hodowla zwierząt, które można trzymać w domu, coraz częściej stanowi życiową pasję. Tutaj wymienić można miłośników węży, jaszczurek, pająków czy gryzoni. Te zwierzęta wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a ich właściciele muszą stale dokształcać się w zakresie wiedzy o ich funkcjonowaniu. Hodowla takich zwierząt jest wymagająca, nierzadko dostarcza mnóstwo wrażeń i emocji.

Zwierzęta domowe – o czym należy pamiętać?

Zwierzę to nie zabawka bez względu na gatunek. Decyzję o jego hodowaniu należy podejmować racjonalnie, przy całkowitym przekonaniu i w zgodzie z innymi domownikami gospodarstwa. Co więcej, hodować można tylko zwierzęta, których trzymanie w warunkach domowych jest legalne – nadal nagminnie słyszy się o hodowlach różnych gatunków zwierząt egzotycznych, co jest niezgodne z prawem.

Hodować należy tylko zwierzęta, którym można zapewnić właściwe warunki. Duży pies wymagający codziennego ruchu będzie męczyć się w małym mieszkaniu w bloku, nie decydujmy się na zwierzę, jeśli nie możemy poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Schroniska wciąż są niestety przepełnione. Za nabywane zwierzę trzeba brać pełną odpowiedzialność, nie tylko wtedy, gdy jest zdrowe, ale także, gdy wymaga specjalistycznej pomocy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ