Dekoracja salonu – wykorzystaj potencjał ściany

Salon jest z pewnością najważniejszym pomieszczeniem w Twoim domu, jeśli chodzi o wystrój. Jest też często pierwszym pomieszczeniem, które dekorujemy, a także pierwszym pokojem, który pokazujemy nowym gościom podczas oprowadzania po domu. Pięknie urządzony salon zarówno przyciąga, jak i zachęca do pozostania w nim. Stawka zatem jest wysoka, więc dokonywanie wyborów projektowych w tym miejscu może być stresującym zadaniem.

Od czego zacząć dekorację salonu?

Chociaż istnieje kilka dość oczywistych podstaw (salon powinien mieć miejsce na rozrywkę i zapewniać komfort), kilka kluczowych kroków może pomóc w osiągnięciu prawdziwie wymarzonej przestrzeni życiowej.

Jednym z najważniejszych jest dekoracja ściany w salonie. Spokojnie – niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy masz już w swojej głowie gotowe pomysły na ścianę w pokoju umieszczone w tym artykule podstawowe wskazówki dekoratorskie poprowadzą Cię przez ten proces, co pozwoli Ci stworzyć salon, który będzie jednocześnie piękny i funkcjonalny.

Stwórz punkt centralny dekoracji salonu

Centralnym punktem Twojego pokoju jest to miejsce, na które pada wzrok ludzi, gdy wejdą do salonu po raz pierwszy. Jeśli nie masz w salonie oczywistego punktu centralnego, takiego jak duży kominek, pianino, czy inne akcesoria dekoracyjne – postaw na stworzenie go na wybranej ścianie. Taka dekoracja domu ma tą dodatkową zaletę, że można z niej korzystać bez względu na to, z jakim metrażem mamy do czynienia.

Aranżacja ściany w salonie może przybrać przeróżne formy – najważniejsze jest to, by w tym wszystkim uzyskać spójną atmosferę.

Przykładowe pomysły na stworzenie punktu centralnego na ścianie:

  • galeria zdjęć
  • duża grafika
  • ciekawe graffiti
  • naklejki ścienne
  • galeria obrazów

Ostatecznie wybrana dekoracja ściany w salonie zależy przede wszystkim od stylu miejsca i Twojego gustu. Na przykład, graffiti wyglądałoby nie na miejscu w wiktoriańskim salonie, a zdjęcia przodków w ciężkich, zdobnych ramach to nie najlepszy pomysł do minimalistycznego pokoju.

Wybór kolorów dekoracji ściennych

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię monotematyczność, czy chcesz związać się z kilkoma uzupełniającymi się kolorami, wybrana przez Ciebie kolorystyka dekoracji ściennej jest kluczową cechą i to ona może Cię zbliżyć bądź oddalić do uzyskania estetycznego salonu. Piękny, przyciągający wzrok pokój w nowoczesnym stylu zwykle zaczyna się od podstawy: bieli i czerni, ale dekoracja ściany w salonie pozwala na to, by dodać tam odrobinę żółtej musztardy czy fuksji. Ważne jest jednak to, by tak jak wspominaliśmy wcześniej: zachować harmonijny wygląd.

Nie martw się, jeśli nie jesteś projektantem ani znawcą kolorów – mając po prostu na uwadze paletę kolorów podczas dobierania każdego z elementów swojego salonu, bez trudu można zachować czysty i celowy wygląd.

Poświęć trochę czasu, aby mądrze dobrać poszczególne elementy dekoracji, szczególnie jeśli pochodzą z różnych źródeł, a efekt końcowy będzie tego warty: znacznie bardziej wyjątkowy i efektowny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ