Designerskie lampy, czyli jak dekorować efektowne wnętrze

0
2116

Współczesne oświetlenie odznacza się dużą różnorodnością form i materiałów. Obok niezwykle skromnych, minimalistycznych kształtów znajdziemy lampy nietuzinkowe, oryginalne, zaskakujące wykonaniem. Te ostatnie zyskują na znaczeniu zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam, by wnętrze zyskało niebanalny wygląd. Ich rola polega nie tylko na tym, by oświetlać wnętrze, ale również je dekorować.

Designerskie lampy mogą mieć różny wygląd. Czasem tym, co je wyróżnia, są przede wszystkim gabaryty, innym razem niecodzienne, wyszukane kształty. Inspiracji do tworzenia takich produktów projektanci oświetlenia szukają w otaczającej rzeczywistości. To mogą być twory znane ze świata natury albo przestrzeni kosmicznej. W designerskich lampach doszukamy się też podobieństwa do figur geometrycznych, a nawet dziecięcych zabawek.

Lampa, jak ciało niebieskie

Niezwykle efektownie prezentują się we wnętrzach lampy, które swoją formą przypominają ciała niebieskie. Nie tylko dodają im uroku, ale sprawiają wręcz, że pomieszczenia nabierają charakteru i stają się eleganckie. Przykładem takiej oprawy są lampy z kolekcji Sirius, które mają przypominać najjaśniejszą i jedną z położonych najbliżej nas gwiazd. Jej odległość od Słońca to zaledwie 8,6 roku świetlnego. Jasność Syriusza bardzo dobrze została odzwierciedlona w opisywanej oprawie.

We wnętrzu, które chcemy ożywić za pomocą oświetlenia, bardzo ciekawie zaprezentuje się też oprawa Star 100. Zarówno tę lampę, jak i opisaną wyżej oprawę Sirius można znaleźć na stronie http://Lampy.it. A jeśli inwestor szuka bardziej oryginalnych i nietypowych rozwiązań, to może rozważyć montaż lampy Satellite LED. Jej wyjątkowy design przyciąga uwagę, przez co oprawa może stanowić niekwestionowaną ozdobę wnętrza.

Inspirowane światem natury

W ofercie producentów oświetlenia – zarówno polskich, jak i zagranicznych – znajdziemy bardzo dużo lamp, których forma wzorowana jest na kształtach znanych ze świata roślin, zwierząt, czy struktur biologicznych. Jako przykład mogą tu posłużyć bardzo efektowne lampy z serii Neurono. Nie sposób nie dostrzec w ich formie podobieństwa do połączeń komórek nerwowych. Dla miłośników przyrody doskonałą propozycją może być lampa Birds, z wieloma niezwykle perfekcyjnie wykonanymi figurkami małych ptaków. Jej zaletą jest to, że bardzo efektownie prezentuje się zarówno przy wyłączonym, jak i włączonym oświetleniu. A jeśli ktoś preferuje raczej proste formy, może postawić na oprawy z serii Bamboo, które przypominają bambusowe rośliny.

Kółko, a może kwadrat?

Bardzo modne wśród inwestorów są też lampy, które swoje formy zaczerpnęły z figur geometrycznych. Czasem są to pojedyncze figury, innym razem ich mniej lub bardziej skomplikowane połączenie. W zależności od ich wzajemnego ułożenia oraz gabarytów projektanci mają nam do zaoferowania przeróżne produkty, zachwycające wyszukaną, a zarazem opartą o proste kształty formą. Przykładem takiej lampy jest model Brighton 3 Chrome z trzema nakładającymi się na siebie i efektownie lśniącymi okręgami. Inny przykład układu trzech okręgów w kolorze chrom znajdziemy w oprawie Globus.

Inspiracją mogą być też inne figury geometryczne. Warto przytoczyć tu przykłady opraw: Donut Square Pendant, Opera XL oraz Quadratus. Producenci oświetlenia inspiracji do tworzenia designerskich opraw szukają w wielu miejscach. W efekcie tego czasem powstają lampy, które przypominają dziecięce baloniki, innym razem wijące się węże. Ich różnorodność doskonale odzwierciadla potrzeby konsumentów, którzy za pomocą oświetlania potrafią całkowicie odmienić wnętrze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ