Cena jest najważniejszym kryterium, gdy wybieramy różne rzeczy. To nie ulega wątpliwości. Niemniej zawsze liczą się też inne kwestie, a to szczególnie ważne, jak pragniemy dobrać solidne, niezawodne drzwi zewnętrzne. W takiej sytuacji musimy pamiętać o innych sprawach, które pozwolą nam dobrać model spełniający nasze oczekiwania.

Szerokość

To bardzo ważny parametr, gdyż od niego zależy, czy przez drzwi będziemy wygodnie wchodzić do domu, a także czy bez problemu będziemy wnosili różne wielkogabarytowe sprzęty. To się przecież może zdarzyć podczas naszego życia, że będziemy zmieniać wystrój i zechcemy kupić inny mebel. To, czy wniesiemy go bezproblemowo, zależy oczywiście od jego wagi, ale też od tego, czy nasze drzwi nie są za małe. Szerokość drzwi nie powinna być mniejsza niż 90 cm, jednak pamiętajmy, iż jest to wymiar określający szerokość otworu po zamontowaniu ościeżnicy. Tak więc otwór gotowy do wstawienia drzwi musi być większy, chociaż o 12-15 cm.

Wysokość

Równie ważna jest wysokość i to nie powinno dziwić. Najważniejsze, aby drzwi wejściowe miały co najmniej 201 cm wysokości. Pamiętajmy jednak, aby otwór pozostawiony na ich wmontowanie był trochę większy, tak o około 6-7 cm. I to jest ta sama sytuacja, co w poprzednim przykładzie. Nigdy nie montujemy drzwi “na styk”, bo to się może źle skończyć.

Współczynnik przenikania ciepła U

Kolejna rzecz nie jest już tak oczywista, jak dwie poprzednie, tymczasem ten współczynnik odgrywa wielką rolę. Nie powinien być wyższy niż 2,6 W/(m2*K). Bardzo ważne jednak, aby spytać się sprzedawcy, czy wartość tego współczynnika rzeczywiście odnosi się do całych drzwi, a nie jedynie fragmentów. Czasami to się zdarza, że parametry tego rodzaju podane są nie dla całości, a jakiejś części. W takiej sytuacji nie ma mowy, aby określony w instrukcji współczynnik był prawdziwy. Pamiętajmy, weryfikacja jest niezbędna, a pytania w tych ważnych kwestiach nikogo nie urażą, ba, pozwolą sprzedawcom jeszcze lepiej zachwalać swój produkt.

Izolacyjność akustyczna

Tu zasada jest prosta: im większa jest izolacyjność (określana w dB), tym lepiej. To oznacza, że drzwi będą przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz. Generalnie drzwi cechują się izolacyjnością na poziomie 30 dB, nie każdy jednak producent podaje ten parametr. Z tego względu zawsze zwracajmy uwagę, czy drzwi są przylgowe, a także czy mają uszczelką (może być jedna lub dwie) na ościeżnicy (lub skrzydle).

Jeśli będziemy zwracali uwagę na opisane powyżej parametry, możemy być pewni, że wybierzemy najlepiej dopasowane drzwi zewnętrzne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ