Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Oświetlenie wnętrz to często niedoceniany aspekt w aranżacji wnętrz. Za jego pomocą można optycznie korygować proporcje pomieszczenia, a właściwie dobrane lampy potrafią stworzyć niespotykany klimat. Aranżacja każdego pomieszczenia wymaga dokładnego przemyślenia każdego aspektu i pozwala stworzyć spójną i kompletną całość. Czym kierować się w wyborze oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń? Jak zaprojektować oświetlenie, aby stworzyć przytulne i komfortowe wnętrze? Sprawdź nasze porady.

Oświetlenie wnętrza – na czym się skupić?

Właściwie dobrane lampy odgrywają ogromną rolę w każdym pomieszczeniu i wpływają znacząco na funkcjonowanie człowieka. Chcesz, aby dom był miejscem, w którym będziesz mógł wydajnie i efektywnie pracować oraz wypoczywać w komfortowy sposób warto zapewnić odpowiednią dawkę światła, również sztucznego. Ważne, aby barwa zamontowanego oświetlenia była zbliżona do barwy światła naturalnego. Duże natężenie światła będzie konieczne w trakcie pracy i zajęć, które wymagać będą skupienia uwagi. Warto pamiętać również, że wypoczynek wymaga o wiele mniej światła niż podczas pracy.

Oświetlenie wewnętrzne – rodzaje źródeł światła

Każde pomieszczenie wymaga właściwego doboru oświetlenia. Oświetlenie punktowe idealnie sprawdzi się w kuchni i łazience, a duże lampy i efektowne żyrandole będą ozdobą salonu, jadalni czy sypialni. Domowe oświetlenie powinno być nie tylko praktyczne, ale również dopasowane do stylu każdego z pomieszczeń. Za pomocą odpowiednich lamp stworzysz również niepowtarzalny klimat w każdym z pomieszczeń. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest oświetlenie podłogowe, które wpuszczane w ściany jest coraz częściej zamieszczane jako dodatkowe źródło światła.

Rodzaj światła w domu możemy podzielić na trzy grupy – ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Ważne, aby wszelkie źródła światła zamontowane w jednym pomieszczeniu uzupełniały się, tworząc jedną spójną aranżację. Podstawowym zadaniem każdego ze źródeł światła jest funkcjonalność i zapewnienie komfortu podczas codziennych czynności użytkownikom. Jedna lampa sufitowa zazwyczaj nie wystarczy, by zbudować odpowiedni nastrój. Nie powinno się więc ograniczać aranżacji na jednej lampie sufitowej w pokoju. Warto więc wybrać kilka lamp, które uzupełniając się nawzajem będą zapewniać komfort, niezależnie od czynności, którą w danej chwili wykonujemy. Reflektory sufitowe oświetlą centralną część pomieszczenia, lampa stojąca umożliwi komfortowe czytanie, niezależnie od pory dnia, a lampa biurkowa pozwoli na pracę w odpowiednich warunkach. Azzardo lampy to propozycja dla tych, którzy szukają nie tylko funkcjonalnego oświetlenia, ale również chcą, aby aranżacja była stylowa i jednocześnie nowoczesna.

Wybierając oświetlenie, pamiętajmy o tym, że rodzaj oświetlenia oraz poziom natężenia światła naturalnego jest znaczące, ponieważ światło może całkowicie zmieniać odbiór wybranych przez nas wcześniej barw. Gdy pokój posiada okna od strony północnej lub wschodniej, światło będzie chłodniejsze. W tych pomieszczeniach nie warto więc wybierać zbyt intensywnych, ciepłych barw. Kolory ciepłe będą więc idealnie prezentować się we wnętrzach od strony północnej i wschodniej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ