tapety na ścianę

Odpowiednio dopasowane tapety na ścianę potrafią przemieniać każde wnętrze, nadać mu nowy styl, a także indywidualny charakter. Jednak, aby tapeta miała szansę dumnie zdobić nasze pomieszczenie musi zostać właściwie położona. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze niedoskonałości mogą znacznie popsuć efekt końcowy. Podpowiadamy dzisiaj, jak położyć tapetę, by prezentowała się doskonale i efektownie.

Przygotowanie ścian

Przed tapetowaniem należy odpowiednio zadbać o ściany i przygotować je do nałożenia tapety. Ten etap jest niezwykle ważny ze względu na późniejsze prezentowanie się efektu końcowego. Ściany, na których położysz tapetę powinny być gładkie, suche, czyste, pozbawione ewentualnej pleśni, dziur i nierówności. Dzień przed przystąpieniem do pracy ściany powinny być właściwie zagruntowane. Można to zrobić z użyciem preparatu do gruntowania lub rozcieńczonego kleju. Optymalna temperatura do tapetowania wynosi 15-18 stopni Celsjusza.

Położenie tapety na ścianę – krok po kroku

Pierwszym krokiem w tapetowaniu ścian jest rozwinięcie tapety i przygotowanie kleju. Należy go odpowiednio rozbroić, aby nie posiadał żadnych grudek. Takie niedogodności mogą mieć znaczący wpływ na efekt końcowy.

  • Wyznaczenie pionowej linii, do której przyklejamy pierwszy pas tapety na ścianę.
  • Wyznaczenie długości tych pasów, biorąc pod uwagę zalecenia o nieco dłuższych 5-10 cm.
  • Posmarowanie pasa klejem, najlepiej od środka na zewnątrz.
  • Złożenie pasa posmarowaną stroną do środka i pozostawienie na kilka minut.
  • Pierwszy pas tapety na ścianę powinniśmy przykleić wzdłuż pionowej linii, którą wyznaczyliśmy na samym początku.
  • Usunięcie nagromadzonych pęcherzy powietrza. W tym celu dociskamy tapetę do ściany za pomocą gumowego wałka lub szczotki tapicerskiej. Przesuwamy wałek od środka położonego paska ku jego brzegom.
  • Kolejne pasy nakładamy tak, aby na siebie nie zachodziły i aby nie zostawały między nimi puste przestrzenie. Każdy pas tapety na ścianę należy dociskać tak jak wyżej.
  • Położoną już tapetę należy przyciąć przy listwie przypodłogowej i suficie wtedy, gdy jest jeszcze wilgotna. W tym celu odklejamy delikatnie tapetę od ściany i odcinamy jej nadmiar.

Tapety na ścianę – prosto, szybko i efektownie

Gotowe! Tak położona tapeta może cieszyć nasze oko jeszcze przez długi czas, a nawet do czasu, kiedy nie postanowimy wymienić jej na inny wzór. Jak widać, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Powodzenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ