W kuchni przetrzymuje się i magazynuje wiele produktów, głównie tych spożywczych. Butelki z wodą i napojami, przetwory, produkty sypie itd. Większość z nich swoje miejsce odnajduje w szafkach, ale nie wszystkie. Jeśli jest ich dużo i nie mieszczą się one na kuchennych półkach, warto pomyśleć o wydzieleniu we wnętrzu spiżarni. Jej zaletą jest nie tylko uzyskanie miejsca do komfortowego przechowywania, ale równie i gwarancja optymalnych warunków dla produktów spożywczych. Jeśli nie masz pomysłu jak zorganizować spiżarnie w kuchni, poznaj nasze podpowiedzi.

Gdzie zorganizować domowa spiżarnie?

Najlepszym miejsce na domową spiżarnię będzie to obok kuchni. Ewentualnie jeśli nie ma się możliwości zaaranżowania na nią osobnego pomieszczenia, to spiżarnię można wydzielić  z kuchni, odgradzając te dwa przestrzenie drzwiami przesuwnym. Spiżarnia powinna znaleźć  się po północnej stronie domu lub mieszkania. Strona ta jest mało nasłoneczniona, co pozwoli otrzymać możliwie najniższą temperaturę we wnętrzu bez stosowania urządzeń elektronicznych. Dobrze, jeśli we wnętrzu domowej spiżarni nie będzie więcej niż 16 stopni Celsjusza, a wilgotność będzie utrzymywać się na poziomie ok. 55%. W spiżarni nie powinno być też dostępu do światła dziennego. Należy także pamiętać o odpowiednie wentylacji.

Spiżarnia w domu jednorodzinnym

Posiadając dom jednorodzinny, ma się o wiele większe możliwości wydzielenia spiżarni niż w przypadku mieszkania w bloku. O tym, by ją zaaranżować, warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu budowlanego. Wtedy to można przeznaczyć na spiżarnię kilka metrów kwadratowych powierzchni przy kuchni. Jeśli tego się nie zrobi, na spiżarnię można zaaranżować piwnicę. Grube mury i chłodniejsza temperatura powietrza będą idealne dla tego typu pomieszczenia. W domu jednorodzinnym spiżarnię można umiejscowić również z garażu. Szczególnie wygodnym rozwiązaniem jest zaaranżowanie domowej spiżarni w przejściu pomiędzy garażem a kuchnią w tzw. wiatrołapie.

Wykończenie i urządzenie spiżarni

Spiżarnię powinno się zaaranżować tak, aby była łatwa w utrzymaniu czystości. Najlepiej jest ściany i podłogi wyłożyć płytkami ceramicznymi lub innymi nieporowatymi materiałami. Półki i regały najlepiej wykonać na zamówienie z materiałów, które nie będą chłonąć wilgoć np. wodoodpornej sklejki, drewna lub tworzywa sztucznego. Oświetlenie najlepiej zamontować jest bezpośrednio przy półkach, tak aby można było bez problemu znaleźć szukany produkt.

Spiżarnia w małej kuchni – jak ją zaaranżować?

Chcąc urządzić spiżarnię w małej kuchni najlepiej na jej miejsce wybrać wnęki lub małe komórki i ukryć je za drzwiami przesuwnymi. Jeśli na przestrzeni kuchennej takich nie ma, najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dużą i wysoką szafę gospodarczą. Pozwoli ona na zyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowania. Szafa gospodarcza do kuchni powinna być wyposażona w statyczne półki oraz odpowiednie systemy cargo, tak aby zapewnić łatwy dostęp do wszystkich magazynowanych produktów.

Wydzielenie w spiżarni w kuchnie jest szczególnie ważne, gdy posiada się tą otwartą na salon. Dzięki spiżarni gotowe potrawy i inne produkty spożywcze nie będą stać na wierzchu i zakłócać harmonii wnętrza.

 

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ