W małych mieszkaniach pokój dzienny jest zarówno miejscem relaksu, jak i rozrywki. Z racji tego, że łączy on obydwie funkcje każda ze stref musi być dobrze zaaranżowana, tak  aby przynosiła mieszkańcom komfort i wygodę. Domowa strefa rozrywki zazwyczaj wyposażona jest w telewizor, ewentualnie kino domowe, sprzęt grający. W małych salonach rzadko zdarza się, aby była bardziej rozbudowana. Wynika to z tego, że na więcej sprzętów zwyczajnie nie ma miejsca. Zobacz jak urządzić strefę rozrywki w salonie.

Gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Telewizor najczęściej jest głównym punktem domowego centrum rozrywki.  To, w jakim miejscu on stanie, jest bardzo ważne. Umiejscowienie telewizora wpływa na wygodę jego oglądania oraz komfort pozostałych domowników, którzy akurat ze strefy rozrywki nie korzystają. Wybierając miejsce pod telewizor, należy zadbać o to, aby był on tak ustawiony, że centralny punkt ekrany będzie znajdował się na wysokości wzroku oglądającego. Jeśli będzie on trochę wyżej, krawędź telewizora należy pochylić do dołu. Telewizor można zamontować specjalnym uchwytem do ściany lub ustawić na dedykowanej mu szafce.

Kolejną ważną rzeczą, jest postawienie przy telewizorze lampy lub lampy. Oglądanie po ciemku psuje wzrok. Dlatego warto w strefie rozrywki zastosować lasem LED lub żarówki o mocy ok. 20W.

Istotną kwestią jest kanapa oraz fotele, które staną w domowej strefie rozrywki. Powinny one być wygodne, z oparciami i zagłówkami. Dzięki temu nie będą powodować bólu kręgosłupa. Komplet wypoczynkowy powinien być ustawiony w odległości nie mniejszej niż dwukrotność przekątnej ekranu i nie większej niż jej pięciokrotność.

Telewizor w salonie, gdzie go nie stawiać?

Mając na uwadze wygodę innych domowników, telewizora nie należy ustawiać w miejscach przeznaczonych do relaksu czy czytania. Należy też unikać jego montażu w okolicach stołu jadalnego oraz naprzeciwko okna – odbite światło będzie utrudniało korzystanie z odbiornika.

Estetyka domowej strefy rozrywki

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjny. To tu przyjmuje się gości i celebruje ważne rodzinne chwile. W związku z tym przeznaczają pewna jego część na domową strefę rozrywki, należy zadbać, aby wszystko wyglądało estetycznie. Książki, płyty, gry planszowe i innego typu wyposażenia centrum rozrywki należy przetrzymywać na półkach lub w zamkniętych pudełkach. Można tu pokusić się o zaaranżowanie półek o ciekawym designie. Kable od sprzętów RTV powinny być ukryte. Ważne jest, aby nie wystawały one ze ścian i nie leżały swobodnie na podłodze, może to stwarzać niebezpieczeństwo dla domowników.

Family room alternatywą dla salonowej strefy rozrywki

Jeśli przestrzeń domu lub mieszkania na to pozwala, warto zastanowić się nad przeniesieniem strefy domowej rozrywki do innego pomieszczenia. Takie wnętrze nazywane jest family room i jest ono mniej formalne niż salon. To w nim rodzina bawi się i relaksuje. W family room znajduje się telewizor, sprzęt muzyczny, gry planszowe, a niekiedy nawet stoły bilardowe czy tenisowe. To jak będzie on wyposażony, zależy od tego powierzchni oraz potrzeb rodziny. W domach jednorodzinnych pokoje rozrywki można urządzić np. w piwnicy Warto pamiętać, że takie pokoje przeznaczone są głównie dla domowników i bliskich przyjaciół, nie podejmuje się tu gości, ani nie urządza przyjęć.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ