Jak wygłuszyć ściany w sypialni?

Wygłuszanie ścian to jeden z podstawowych sposobów na zapewnienie wysokiego poziomu prywatności we własnym mieszkaniu. Szczególnie istotne wydaje się wygłuszenie ścian sypialni. Możesz wykorzystać to tego celu specjalne pianki izolacyjne w formie sztywnych płyt instalowanych bezpośrednio na ścianie, płyty korkowe lub wełnę mineralną. Ten ostatni materiał izoluje również termicznie, jeśli zatem masz nieocieplane mieszkanie/dom, wybór takiego materiału może okazać się dobrym pomysłem. W praktyce najskuteczniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie jednak wybór profesjonalnych pianek izolacyjnych lub paneli akustycznych.

Rodzaje materiałów wygłuszających

W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów materiałów o właściwościach tłumiących dźwięki. Do najpopularniejszych z nich zalicza się wspomniane już wcześniej pianki izolacyjne wykonane z gęstego kompozytu, które pomagają zmniejszyć ilość dźwięków przedostających się z jednego pomieszczenia do drugiego. Kolejnym z popularnych materiałów jest wspomniana wełna mineralna i korek. Ten pierwszy materiał zwykle wykorzystuje się do ocieplania, jednak ma on również właściwości wygłuszające. Niestety wyłożenie ścian wełną mineralną sprawi, że w znaczący sposób zmniejszymy powierzchnię użytkową wygłuszanego wnętrza. Korek również izoluje, ale nieco słabiej niż profesjonalna pianka izolacyjna. Najskuteczniejszym w działaniu materiałem izolacyjnym są specjalne panele akustyczne o charakterystycznej fakturze (mnóstwo załamań), które wykorzystuje się do izolowania pomieszczeń takich jak studia nagrań czy studia radiowe. Użycie takiego materiału do wykończenia ściany sypialni sąsiadującej z pokojem dziecięcym może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Czy izolujemy tylko ściany?

Jeśli zależy nam na pełnym wyciszeniu wnętrza sypialni, nie możemy poprzestać jedynie na ścianach. Pianki izolacyjne możemy wykorzystać również do wygłuszenia podłóg. Poza tym warto wyposażyć drzwi w sypialni, w gumowe uszczelki, co również w znaczący sposób poprawi wyciszenie tego typu pomieszczenia – dźwięki nie będą przenikały na zewnątrz, ale i nie będą docierały do wnętrza sypialni. Oczywiście nie można zapomnieć o wyciszeniu okien, zwłaszcza jeśli przeszkadzają nam dźwięki dochodzące z ulicy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu inwestycja w dobrej jakości okna i okresowa wymiana uszczelek okiennych.

Jeśli zależy Ci na dobrym wygłuszeniu sypialni, sięgaj po sprawdzone materiałe. Odpowiednie i dobrej jakości materiały znajdziesz m.in. na stronie https://www.bitmat.pl/pl/c/Wygluszanie-scian/71. Korzystaj też z usług doświadczonych ekip remontowych, które mają wiedzę na temat akustycznego izolowania pomieszczeń mieszkalnych.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ