W jaki sposób wybrać odpowiednią miskę WC?

Miska WC jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Wybór tego elementu to niemałe wyzwanie, ponieważ obecnie na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które nie tyko nadadzą nowoczesności naszemu wnętrzu, ale również pozwolą zaoszczędzić miejsce w naszej łazience. Podpowiadamy, na co powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru miski WC.

Zwróćmy uwagę na panujące u nas w łazience możliwości

Poszukując jakiegokolwiek wyposażenia do naszej łazienki, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na możliwości, jakie w niej posiadamy. Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru wszystkich niezbędnych elementów jest jej metraż pomieszczenia. Jest to bardzo istotne kryterium, ponieważ jeżeli nie dysponujemy zbyt pokaźnym miejscem, powinniśmy zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą pozwalały na zaoszczędzenie go. Takie możliwości daje wybór odpowiedniego modelu miski WC. Kolejną rzeczą, związaną z tym tematem jest instalacja dostarczająca wodę oraz odprowadzająca nieczystości. Jeżeli wybierzemy model miski WC, który jest dostosowany do zupełnie innego sposobu odprowadzenia nieczystości, to może się okazać, że będzie konieczne dokonanie przeróbki rur kanalizacyjnych, a to doprowadzi do podniesienia kosztów związanych z remontem lub – jeśli zrezygnujemy z przeróbek – ostatecznie może to wyglądać niezbyt estetycznie. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie miski WC zwrócić uwagę na podłączenie rur kanalizacyjnych.  

Jakie są rodzaje misek WC?

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się kompakty, które są właściwie zestawami składającymi się z miski WC i zintegrowanego z nimi ceramicznego zbiornika na wodę. W przypadku kompaktów mamy do wyboru dwa mechanizmy spłukiwania. Pierwszy z nich pozwala na spłukiwanie nieczystości przy użyciu połowy zasobu zbiornika lub całości. Najczęściej zbiorniki w kompaktach posiadają pojemność 6 litrów. Znacznie rzadziej zdarzają się zbiorniki 9-litrowe. Możemy się też spotkać z drugim systemem, typu start/stop. Pozwala on na uwolnienie zawartości spłuczki i zatrzymanie procesu spłukiwania w jednej chwili, poprzez ponowne naciśniecie guzika. Innym rozwiązaniem jest podwieszana miska WC, która ostatnimi czasy zyskuje coraz bardziej na popularności. Jest to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić trochę miejsca w naszej łazience. Podwieszane miski WC mają tę zaletę, że są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a mechanizm, który jest zabudowany i wygłuszony, sprawia, że są one cichsze w użytkowaniu. Nie ustępują niczym w odporności na ciężar innym miskom WC, ponieważ ich wytrzymałość sięga nawet 400 kg. Ostatnim rozwiązaniem, które powoli odchodzi w zapomnienie, ale bardzo dobrze komponuje się z klasycznymi oraz rustykalnymi wnętrzami są miski WC z dolno- i górnospłukiem. Mają one taką zaletę, że są trwałe i – w zależności od modelu – potrafią niewiele kosztować. Ich wadą może jednak okazać się ilość zajmowanego miejsca, które jest ważne w małych łazienkach.

Zobacz i porównaj rodzaje misek WC

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Prócz wyboru samego rodzaju miski WC, warto również przyjrzeć się sposobowi spłukiwania. Coraz częściej spotkamy na rynku sedesy z systemem kropelkowym, który jest bardzo wydajny, co przekłada się na oszczędność wody. W sklepach są też modele z czterostronnym lub dwustronnym systemem spłukiwania. Jednak najbardziej efektywny jest kropelkowy. Dodatkowo warto zadbać o elementy ruchome, ponieważ jakość ich wykonania i materiał będą przekładać się na długie i bezproblemowe użytkowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ