Jaki materiał opałowy wybrać?

Dobór opału do pieca c.o. jest ogromny – węgiel, pelety, biomasa, słoma, a może ekogroszek. Każde paliwo stałe ma własną wartość energetyczną (opałową), która znamiennie wpływa na parametry techniczne pieca CO. Czym kierować się przy wyborze najlepszego materiału opałowego?

Ekogroszek
Jest to niezwykle naturalne paliwo, dzięki jakiemu zdecydowanie można zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Jest on produkowany z wysokokalorycznego węgla (kamiennego bądź brunatnego) o niezwykle małej ilości siarki, i też wody i substancji niepalnych. Jego największą wadą jest nieodzowność posiadania właściwie dobranego do jego wypalania pieca. Procesy, w jakie zaopatrzony jest taki kocioł mogą także podlegać awariom, gdyż są trochę bardziej skomplikowane aniżeli standardowe piece. Więc taka inwestycja musi być dokładnie przeanalizowana i nabywany przez nas produkt spełniać właściwe normy.

Miał węglowyMiał węglowy stanowi tańszą alternatywę dla węgla. Uzyskiwany jest on wprost z węgla oraz jest niezwykle doskonałym materiałem opałowym. Jego niewątpliwą korzyścią jest niewielka cena zakupu i doskonała efektywność. To doskonała propozycja dla osób, które poszukują realnych oszczędności. Pamiętajmy jednakże, iż miał wykorzystujemy jedynie w przystosowanych do jego stosowania kotłach, więc upewnijmy się, czy nasz kocioł będzie właściwy.

Pellet 
Pellet to innowacyjne wyjście, jakie doskonale się sprawdza w wypadku ogrzewania budynków. Sam pellet to zawsze sprasowane pod ogromnym ciśnieniem przeróżnego typu odpady z trocin lub wiór. Teraz pojawia się też bardzo innowacyjne wyjście w formie ogromnych kotłów, jakie mają charakter centralnego ogrzewania oraz pozwolą na stosowanie pelletu.

Drewno
To niezwykle standardowy oraz ekologiczny materiał opałowy. Trzeba jednakże pamiętać o tymże, iż drewno jest także artykułem dosyć drogim oraz mało energetycznym. Dostępne jest w formie nieprzetworzonej bądź przetworzonej. W pierwszej opcji są to szczapy, zrębki, wióry oraz trociny, w kolejnej: brykiety oraz pellety. We współzależności od formy, jaką przyjmuje tenże materiał, może być on palony tylko w dedykowanych do tego urządzeniach. Drewno jest przeważnie wykorzystywane w klasycznych kominkach, ocieplając pomieszczenie oraz wprowadzając do niego wyjątkowy nastrój.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ