Któż z nas nie lubi spędzać ciepłych, letnich wieczorów na tarasie. To idealne miejsce, by się zrelaksować i spędzić czas z rodziną. Aby dobrze służył przez wiele lat, musi być trwały. Powinien też stanowić prawdziwą ozdobę przydomowej przestrzeni i dobrze znosić działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Najlepiej wykonać go z wytrzymałych płyt tarasowych. Jak je układać, pielęgnować i impregnować?

Instruktaż układania kamiennych płyt tarasowych na sucho

  1. Przygotowanie podłoża.

Wykonanie tarasu rozpoczyna przygotowanie podłoża. Najpierw usuwa się wierzchnią warstwę gruntu (tzw. korytkowanie) na głębokość 20-30 cm. Następnie przechodzi się do wyrównania powierzchni z zachowaniem niewielkich spadów. Później miejsce zabudowy wysypuje się piaskiem, na nim kładzie i ubija grube oraz drobniejsze kruszywo, a całość przykrywa geowłókniną. Na koniec robi się podsypkę z piasku. W ten sposób powstaje ok. 40 cm podbudowa, której brzegi umacnia się krawężnikami lub betonowymi palisadami. Dzięki temu podłoże staje się stabilne, a jego obrzeża się nie obsuwają.

        2. Układanie płyt.

Na gotowym podłożu układa się kamienne płyty tarasowe. Zanim jednak to nastąpi, mierzy się całą powierzchnię, planuje wzór, wyznacza punkty orientacyjne – wbija się w nie drewniane paliki lub metalowe szpile, a między nimi przeciąga żyłkę. Dopiero wtedy przechodzi się do układania płyt. Najczęściej zaczyna się od środka i stopniowo kieruje ku zewnętrznym krawędziom tarasu, bo w ten sposób unika się chodzenia po już położonych płytach. Elementy zaleca się kłaść ostrożnie, zwracając uwagę, by za bardzo nie zapadły się w piasek, z zachowaniem między nimi niewielkich odstępów. Wszelkie nierówności usuwa się przez delikatne uderzanie w płyty białym, gumowym młotkiem.

      3. Prace wykończeniowe.

Prace kończy spoinowanie. Szczeliny między płytami wypełnia się drobnym piaskiem (kilkukrotnie wmiata się go szczotką albo obficie polewa wodą), zaprawą cementową lub żywiczną. To także dobry moment na impregnację.

Impregnacja kamiennego tarasu

Kamienne płyty tarasowe narażone są na trwałe zabrudzenia np. z tłustych potraw, oleju czy rozlanych napojów. Pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych mogą się na nich pojawić wykwity lub zielony nalot. Dlatego warto obniżyć ich nasiąkliwość przez impregnację z wykorzystaniem przeznaczonego do tego środka.

Zabiegowi poddaje się czyste i osuszone podłoże. Przeprowadza się go dwukrotnie. Środek rozprowadza się, używając pędzla, wałka lub pistoletu. By uzyskać pożądany efekt, preparat należy rozprowadzić równomiernie i odczekać aż całkowicie wyschnie, co trwa ok. doby. Tuż po impregnacji taras powinno się chronić przed silnym nasłonecznieniem i deszczem, które mogłyby obniżyć działanie substancji.

Pielęgnacja tarasu wykonanego z kamiennych płyt

Kamienny taras nie jest zbyt wymagający w pielęgnacji. Zaimpregnowane kamienie ozdobne stają się odporne na zaplamienie, nie wnika w nie kurz ani brud. Wystarczy więc pamiętać o ich regularnej impregnacji, a odwdzięczą się pięknym wyglądem. Natomiast do codziennego usuwania zabrudzeń przyda się miękka myjka i ciepła woda z dodatkiem środka myjącego. Co jeszcze? Taras należy zamiatać szczotką z miękkim włosiem i unikać przesuwania po nim ostrych przedmiotów np. krzeseł z metalowymi nogami – to ważne, jeśli chce się zminimalizować ryzyko powstania obniżających wytrzymałość materiału zarysowań.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ