Statystki pokazują, że aż 30% naszego życia spędzamy śpiąc. Stąd też miejsce oraz sprzęt, na którym się relaksujemy, jest niezwykle ważny. Ma zapewnić na komfort i wygodę, umożliwić zdrowy sen oraz przyczynić się do odpoczynku. Zaaranżowanie sypialni nie jest jednak łatwym zadaniem, szczególnie w małym mieszkaniu lub kawalerce. Sypialnia w kawalerce często jest pomieszczeniem dzielonym z salonem, a nawet i kuchnia. Stąd też mebel do spania nie może być zbyt obszerny i dobrze, aby był wielofunkcyjny. W związku z tym wiele osób decyduje się na zastąpienie tradycyjnego łóżka rozkładaną kanapą. Czy jednak taki wybór sprzyja właściwemu odpoczynkowi? Co lepiej kupić kanapę czy łóżko? Zobaczcie sami.

Łóżko w sypialni

Łóżko to niewątpliwie najlepszy wybór do sypialni. Z dobrze dopasowanym materacem i odpowiednim stelażem zapewnia zdrowy i bezpieczny sen. W ofertach sklepów meblowych można znaleźć łóżka o różnych wymiarach, które bez problemu można dopasować nawet do małych przestrzeni kawalerek w bloku. Osoby, które boją się, że duży i rzucający się w oczy meble nie będzie wyglądał estetycznie, mogą pokusić się o zastosowanie jednego z trików oddzielających sypialnie od pokoju dziennego. Takim rozwiązaniem jest np. montaż drzwi przesuwnych czy ażurowych półek, dzięki, którym dodatkowo można zyskać miejsce na przechowywanie. Kupując łóżko do kawalerki, dobrze jest zakupić model wielofunkcyjny np. z wysuwanymi szufladami na pościel. Należy również unikać modeli z grubymi, odchylonymi lub wygiętymi zagłówkami oraz obszernymi ramami – zabiera to dodatkowe miejsce na i tak małej przestrzeni. Łóżko do małej sypialni nie powinno być też zbyt duże, przed jego zakupem należy sprawdzić wymiary zewnętrzne mebla. Najlepiej kupować te na o szerokość 140-160 cm – spokojnie mogą spać nim na nim dwie osoby.

Rozkładana sofa do sypialni

W mieszkaniach, w których przestrzeń w żaden sposób nie powala na wstawienie nawet najmniejszego łóżka, należy poszukać alternatywy dla tego mebla sypialnianego. Jedną z lepszych jest rozkładana sofa.  Jest to mebel wielofunkcyjny, który za dnia jest wygodnym miejscem do siedzenia, a w nocy zamienia się w łóżko. Dzięki temu, że jest rozkładana, nie zamiera wiele miejsca. Producenci oferują również szeroki wybór sof do sypialni, dzięki czemu jej model, wzór, a nawet obicie można dopasować do stylu wnętrza. Wybierając rozkładaną sofę do sypialni, nie należy jednak kierować się tylko jej designem. Mebel powinien być praktyczny i funkcjonalny. Najlepiej wybierać ten z materiałów wysokiej jakość, które nie są podatne na odkształcenie się. Codzienne rozkładanie i składanie może szybko zniszczyć tapicerkę. Ważnym aspektem jest również łatwość utrzymania sofy w czystości. Jako mebel, który nie służy tylko do spania, gromadzi znacznie większą ilość baterii, wirusów i zanieczyszczeń. Sofę w sypialni trzeba więc systematycznie czyścić, stąd ważne, aby tapicerkę dało łatwo się odkurzyć czy umyć.

Niewielkie mieszkanie czy kawalerka to nie powód, aby rezygnować z wygodnego łóżka. Dobra aranżacja wnętrza oraz ciekawie pomyślny sposób jego ustawienie bez problemu pomoże zastosować ten mebel nawet na niedużej przestrzeni. Jeżeli ma się taka możliwość, warto z niej skorzystać. Nawet najlepsza rozkładana sofa zawsze będzie gorsza od łóżka.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ