Ładnie, komfortowo, użytecznie – od dekoracji okna oczekujemy spełnienia wszystkich tych wymagań. Jaki typ rolety dachowej będzie najbardziej efektywny (i efektowny) w Twoim domu? Poznaj rodzaje rolet pod kątem możliwości ich obsługi.

Sposoby obsługi rolet dachowych

Przy selekcji rolet dachowych, ważną decyzją jest wybór odpowiedniego systemu ich zamykania. Każdy typ rolet może być obsługiwany manualnie (płynnie lub za pomocą haczyków), a niektóre z nich również elektrycznie lub solarnie.

Rolety dachowe obsługiwane manualnie wyposażone mogą być w system zaczepów z haczykami lub płynnej regulacji. Rolety z haczykami rozwija się i zahacza na wybranej wysokości. Dostępne są trzy poziomy zatrzymania rolety. W taki system wyposażone są rolety dachowe przyciemniające oraz dekoracyjne.

Płynna regulacja opiera się o umieszczenie rolet w prowadnicach umieszczonych na brzegach okna. Dzięki temu, rolety mogą być zatrzymane w zasadzie w każdej pozycji. Rolety rzymskie i plisy można rozsuwać zarówno od góry jak i od dołu.

Rolety elektryczne, obsługiwane pilotem, przeznaczone są do współpracy z oknami sterowanymi elektrycznie VELUX INTEGRA®. Manualnie sterowane okna, również mogą zostać wyposażone w rolety elektryczne, ale konieczny jest wtedy montaż sterownika KUX 100.

Rolety dachowe solarne, to sposób na łatwe zamykanie i otwieranie rolety bez konieczności montażu dodatkowego okablowania. Naładowanie solarnej baterii wystarcza nawet na 600 cykli zamykania. System działa również w pochmurne dni, a w przypadku rozładowania baterii można roletę zasunąć manualnie.

Zarówno elektryczne jak i solarne rolety dachowe mają płynny sposób przesuwania, czyli można zatrzymać je na dowolnej wysokości. Rolety te sprawdzają się przede wszystkim w oknach umieszczonych na dużej wysokości lub takich, do których dostęp jest z innych względów utrudniony (np. dostęp do okna blokuje szafa czy stolik). To również doskonałe rozwiązanie w pokoju małego dziecka, umożliwiające sterowanie zaciemnieniem bez przeszkadzania maluszkowi w czasie snu.

Rolety inteligentne, zintegrowane w systemie INTEGRA®

Najbardziej wymagający użytkownicy zdecydowanie docenią możliwość automatycznego sterowania roletami dachowymi za pomocą odpowiednio przygotowanych programów w systemie INTEGRA®. Dzięki temu inteligentnemu rozwiązaniu, sterowane elektrycznie rolety samodzielnie zasuwają się i odsuwają w odpowiednich momentach, w zależności od wybranego przez użytkownika programu. Przykładowo, w okresie wakacyjnego urlopu, program „Na Wakacjach” może symulować obecność domowników poprzez otwieranie i zamykanie rolet wewnętrznych i zewnętrznych. Program „Ochrona przeciwsłoneczna” samodzielnie zasunie rolety by zapobiec wpadaniu do mieszkania bezpośrednich promieni słońca, a program „Bilans Energetyczny” zadba o zaciąganie i odsłanianie rolet tak, by zmniejszyć koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Inteligentne rolety dachowe współdziałają z oknami dachowymi wyposażonymi w system VELUX INTEGRA®.

Jaki sposób obsługi rolet sprawdzi się w Twoim mieszkaniu?

Rolety montowane od góry okna

Rolety tekstylne przyciemniające – obsługiwane za pomocą haczyków i oferujące stopniowane przyciemnienie aż do pełnego zaciemnienia. To najtańsza wersja rolet dachowych, która świetnie sprawdzi się w sypialni, gabinecie czy salonie. Rolety dostępne są w kolorze granatowym bądź beżowym.

  • Rolety zaciemniające – dostępne w ponad 20 kolorach i umożliwiające pełne zaciemnienie. Osadzone na prowadnicach umożliwiają płynne sterowanie poziomem zaciemnienia i mogą być sterowane manualnie, solarnie i elektrycznie.
  • Rolety dekoracyjne – kolorowe rolety z materiałów o różnym poziomie przepuszczalności. Dostępne we wszystkich możliwościach sterowania.
  • Rolety zaciemniająco – plisowane – (typ 2 w 1) umożliwiają przyciemnienie i zaciemnienie oraz dają ochronę termiczną.

Plisy i rolety rzymskie

Te typy rolet pozwalają na płynną regulację od góry i od dołu. Dzięki temu można precyzyjnie blokować konkretne miejsca okna – np. zasłaniając bezpośrednie promienie słońca wpadające przez okno, przy jednoczesnym pełnym doświetleniu pomieszczenia.

Wszystkie rodzaje plis i rolet rzymskich mogą być sterowane manualnie, a niektóre rodzaje (np. rolety plisowane VELUX) również elektrycznie. Wśród rolet plisowanych warto zwrócić uwagę na rolety energooszczędne, które poprawiają izolację okna nawet o 26% i do tego są w pełni zaciemniające.

Rolety dachowe – które sterowanie wybrać?

Jeśli jednym z ważniejszych kryteriów wyboru rolety jest jej cena, to najlepiej zdecydować się na manualne rolety na haczykach. Są wygodne w użytkowaniu, łatwe do samodzielnego montażu i dostępne w wielu wzorach i kolorach.

Sterowanie elektryczne, to idealne rozwiązanie do okien położonych w trudniej dostępnych miejscach oraz tam, gdzie liczy się komfort – np. w sypialni (rolety można rozsunąć nie wstając z łóżka), pokoju dziecka (zasuwanie rolet bez konieczności wchodzenia do pokoju i ryzykowania wybudzenia dziecka) czy w gabinecie (możliwość zasłonięcia bezpośredniego słońca bez wstawania od biurka). Solarne sterowanie idealnie sprawdzi się w tradycyjnych, pozbawionych elektryki oknach. Przy oknach sterowanych elektrycznie lepiej wybrać rolety, które również pozwalają na sterowanie elektryczne.

Przy oknie dachowym montowanym na dużej wysokości najwygodniejsze rozwiązanie to sterowanie elektryczne. Jeśli jednak jest ono zbyt kosztowne, to można wybrać roletę manualną i dokupić do niej drążek teleskopowy. Do rolet na haczykach należy wtedy dokupić specjalny adaptor montowany na dolnej części rolety, który umożliwia obsługę rolety drążkiem (którego zasięg to nawet 280 cm).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ