Rodzaje i zastosowanie lin różnego typu

Zapewne większość z nas na co dzień nie zastanawia się nad tym, jak wykorzystać liny. Wynika to pewnie z tego, że nie zaliczają się one do podstawowych przedmiotów użytkowych, bez których nie obejdzie się żaden dom czy mieszkanie. Jednakże są sytuacje, w których tego rodzaju produkty są bardzo przydatne. Liny mogą zdać egzamin w rolnictwie, przemyśle, logistyce, sporcie wyczynowym i rekreacji, a nawet w świecie rękodzieła. Są bardzo różnorodne i każda z nich ma przypisane zgoła odmienne funkcje oraz zastosowania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Liny i sznury – jest tego całkiem sporo!

Być może część z Czytelników słyszała o wyciągarkach. Możliwe, że ktoś nawet miał z nimi bezpośrednio do czynienia. To specjalne urządzenia, jakie służą chociażby do wyciągania samochodów z rowów oraz innych miejsc, z jakich nie da się ot tak wyjechać. Montuje się w nich liny stalowe ocynkowane, a także liny w oplocie PCV. Odporne na przecięcia i zerwanie są w pewnych sytuacjach nieodzowne. W tych samych maszynach da się również stosować liny syntetyczne – mniej odporne, aczkolwiek łatwiejsze w konserwacji i nie poddające się korozji. Oczywiście zawsze trzeba upewnić się, że zastosowane warianty lin spełniają wymagania związane z wytrzymałością. Musi im też towarzyszyć starannie dobrany zestaw akcesoriów.

Z kolei liny gumowe są relatywnie elastyczne, więc sprawdzają się w mniej wymagających warunkach. Można ich używać chociażby w ogrodnictwie i do związywania snopków w ramach działalności rolniczej. Interesującą kategorią są liny plecione, dzielone standardowo na dwie kategorie. Z jednej strony liny plecione PPF, a z drugiej liny fluo-ultra. Najczęściej są wykorzystywane w kontekście aktywności sportowej. Są atrybutem żeglarzy i załóg jachtów. Mogą sprawdzić się jako elementy mocowań i asekuracji w pracach alpinistycznych – oczywiście w połączeniu z odpowiednimi akcesoriami, takimi jak karabińczyki, jak też z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Liny jutowe – dla sportowców i dla artystów

Juta jest surowcem w stu procentach naturalnym i znanym od dekad ze swoich właściwości. Nawet najcieńsza lina jutowa jest wyjątkowo wytrzymała – wykazuje odporność na spore obciążenia, a nawet na przecięcia. W sprzedaży dostępne są liny różnej grubości, jakie da się wykorzystać na mnóstwo sposobów (zobacz na muntech24.pl). Można tu wskazać chociażby prace rękodzielnicze (powstają z nich efektowne, ekologiczne ozdoby), ale także treningi sportowe. Na bazie lin jutowych można przygotować linę do ćwiczeń siłowych na podciąganie i wspinanie, co stało się bardzo popularne.

Musi pojawić się pytanie, gdzie takie produkty nabyć. Rynek jest całkiem rozbudowany, ale liny i sznury w asortymencie sklepu Muntech24.pl zdają się wyróżniać. Również dlatego, że oprócz wymienionych powyżej da się tam znaleźć takie produkty jak sznurki murarskie (szeroko używane w budownictwie) czy też sznurki do bielizny (niezbędne w niemal każdym domu). – Nasza oferta lin i sznurów jest jedną z bardziej wszechstronnych w Polsce. Przekłada się to na liczbę zamówień – mówi pan Szymon, ekspert sklepu. – Jako jedni z nielicznych możemy zapewnić klientom naprawdę niskie ceny, zarówno w hurcie, jak też w detalu – dodaje specjalista. W sprzedaży znalazł się także osprzęt do lin, w tym kausze, szekle czy haki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ