Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna jako nowy trend we współczesnym budownictwie!

0
1951

Czym jest rekuperacja?

 

Rekuperacja to pojęcie z którym spotykamy się obecnie coraz częściej. Jest to innymi słowy nowoczesny system wentylacji, który pozwala uzyskać prawidłowy przepływ powietrza, szczególnie w domach, w których stosowana jest solidna warstwa ocieplenia, energooszczędne płyty fundamentowe czy szczelne okna z potrójnymi szybami.

Rekuperacja – jak działa?

 

Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu jakim jest rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna możemy skutecznie odzyskać energię z zanieczyszczonego powietrza, a wszystko za sprawą rekuperatora. Dobrze przemyślana wentylacja zapewnia świeże przefiltrowane powietrze w całym domu przez cały rok. Warto również dodać, iż dzięki wykorzystaniu rekuperacji, w okresie zimowym możliwe jest zyskanie sporych oszczędności, a wszystko za sprawą zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku!

Zalety stosowania rekuperacji

Wentylowany mechanicznie za pomocą rekuperacji dom jest świeży i wolny od nadmiaru dwutlenku węgla, ale również bakterii, wirusów, nieprzyjemnych zapachów czy roztoczy. Dzięki jej wykorzystaniu, pomimo faktu, że spędzamy czas w ciepłym domu, oddychamy czystym powietrzem jak podczas spaceru na świeżym powietrzu.

Wykorzystanie rekuperatora pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu za sprawą wymiennika ciepła. Co więcej, nowoczesne rozwiązania pozwalają jonizować powietrze, a latem zyskujemy przyjemny chłód bez konieczności otwierania okien – co ogranicza również obecność niechcianych owadów.

Działanie rekuperacji

Cały proces rekuperacji polega na zasysaniu świeżego powietrza z zewnątrz, aby następnie doprowadzić je do centrali wentylacyjnej. Kolejno nakierowywane jest ono na wymiennik ciepła, przez co w okresie zimowy jest one lekko podgrzewane, a latem przyjemnie chłodzone. Swobodny przepływ powietrza działa doskonale za sprawą wentylatora, który umiejscowiony jest w centrali, który pozwala rozprowadzać je po całym domu. Z kolei zużyte powietrze zostaje wciągane z wewnątrz, aby następnie trafić do centrali, a w efekcie końcowym do wyrzutni powietrza zlokalizowanej na dachu lu ścianie budynku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ