Zlewozmywak jest podstawowym wyposażeniem każdej kuchni. Nawet jeżeli we wnętrzu planuje się montaż zmywarki do naczyń, to jest on sprzętem niezbędnym i pomocny np. w procesie gotowania. Dziś producenci proponują różne rodzaje zlewów kuchennych, które posiadają nie tylko odmienne kolory, ale i kształty czy właściwości. Zobacz, jakie są rodzaje zlewozmywaków kuchennych.

Zlewy kuchenne różnią się od siebie pod względem sposobu montażu, materiału, z którego są wykonane oraz wymiarów. Oprócz tego w sklepach można spotkać zlewozmywaki utrzymane w różnej kolorystyczne zarówno tej uniwersalnej, jak i bardziej ekscentrycznej np. zielone zlewy kuchenne, a także modele o różnych kształtach – okrągłe, kwadratowe, prostokątne czy narożne.

Rodzaje zlewozmywaków. Sposoby montażu zlewu kuchennego

Biorąc pod uwagę sposoby montażu zlewu kuchennego, modele można podzielić na zlewozmywaki nakładane, wbudowane oraz podwieszane. Te pierwsze umieszczane są bezpośrednio na standardowej podbudowie bez blatu. Ich zaletą jest bardzo łatwy i szybki montaż oraz to, że przestrzeń robocza wokół komór jest zapewniana przez zlewozmywak, a nie przez blat. Zlewozmywaki wpuszczane w blat (wbudowane) instaluje się natomiast przez wpuszczenie ich w wycięty na blacie otwór. Wycięcia dokonuje się na podstawie szablonu, który stanowi nieodłączny element zestawu zlewozmywakowego. Zlewy kuchenne wpuszczane w blat są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Zlewozmywaki podwieszane montuje się natomiast od dołu w wykonanym węglu szablony wycięciu w blacie. Wyglądają one bardzo estetycznie i designersko, jednak ich instalacja nie należy do najłatwiejszych.

Zlew stalowy, ceramiczny czy granitowy?

Kolejnym kryterium podziału kuchennych zlewozmywaków jest materiał ich wykonania. Można tu wyróżnić odchodzące powoli do lamusa zlewy emaliowane, odporne na uszkodzenia mechaniczne zlewozmywaki chromoniklowe, estetyczne i luksusowe zlewy z ceramiki czy też cieszące się dużą popularnością zlewozmywaki z granitu.

Każdy z tych materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami – jednak większość z nich jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i wysokie temperatury. Wybór materiału wykonania zlewozmywaka powinien być dopasowany więc do potrzeb rodziny, a także stylu, w jakim została zaaranżowana kuchnia.

Zlewy kuchenne – wymiary i wielkości?

Zlewy kuchenne dzieli się również na podstawie ich wymiarów i wielkości. W sklepach można spotkać zlewozmywaki przeznaczone do szafek 45 cm lub tych o szerokości 60 czy 80 cm. Patrząc na wymiary, warto również zwrócić uwagę na głębokość komór zlewozmywaka –  standardowa to ok. 50 cm.

Niezależnie od wymiarów zlewu kuchennego sprzęty te mają też jedną, dwie lub półtorakomorowy. Zlewy kuchenne występują również jako modele z ociekaczami lub bez nich. Zlewy jednokomorowe to zazwyczaj małe modele przeznaczona do aneksów kuchennych lub niewielkich kuchni. Zlewozmywak wyposażony jest w jedną komorę z odpływem, czasem posiada również ociekacz. Modele półtorakomorowe oprócz głównej komory posiadają jeszcze jedną, mała, która służy jako ta pomocnicza. Zlewy dwu i dwu i półkomorowe to rozwiązania dla dużych, rodzinnych kuchni, w których się dużo gotuje.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ