Schody wewnętrzne: wady i zalety schodów zabiegowych

W nowoczesnych domach czy mieszkaniach coraz większą wagę przykłada się do wystroju i estetyki. Schody również stały się ważnym elementem decydującym o charakterze pomieszczenia. Do wyboru mamy schody: kręcone, proste i zabiegowe. Poznajmy wady i zalety schodów zabiegowych.

Podstawową cechą wyróżniającą schody zabiegowe jest zastąpienie spocznika stopniami o różnej szerokości. Schody zabiegowe to doskonałe rozwiązanie, zaraz obok schodów spiralnych, dla domów i mieszkań z małą przestrzenią do zagospodarowania. Niektóre firmy, takie jak Fontanot, proponują samodzielne projektowanie takich schodów z wyborem materiałów bazowych i wykończeniowych. Dzięki temu schody będą dopasowane na miarę.

kompact_1024x768-01

Zalety schodów zabiegowych

Największą zaletą schodów zabiegowych jest ich łatwa adaptacja do wielkości pomieszczenia. Z łatwością można znaleźć lub zaprojektować model, który wtopi się we wnętrze domu i nie zajmie dużej powierzchni. Ten rodzaj schodów jest doskonałym rozwiązaniem dla ciasnych pomieszczeń czy małych domków jednorodzinnych, gdzie priorytetem jest kreatywne zagospodarowanie miejsca.

Kolejną zaletą jest ich estetyczny wygląd. Schody w niewymuszony sposób dopasowują się do każdego wnętrza. Mogą być również ładną ozdobą salonu w zależności od tego jakie materiały wykorzystamy. W ostatnich czasach panuje tendencja do umieszczania schodów zabiegowych w dużych pomieszczeniach, gdzie stają się centralną ozdobą.

nice4-grigio-9006-fontanot-web-09

Wady schodów zabiegowych

Tego rodzaju schody często są postrzegane jako mało bezpieczne dla osób starszych i dzieci. Spocznik występujący w tradycyjnych schodach jest zastąpiony stopniami o różnej szerokości. Z tego powodu schody zabiegowe mogą wydawać się mniej wygodne niż schody łamane. Jednak przy zamontowaniu odpowiednich zabezpieczeń i stabilnej balustrady, można zadbać o bezpieczeństwo. Dobierając rozmiar schodków, które zastępują spocznik można zminimalizować prawdopodobieństwo upadków.

kalypto_nice4_grigio9006_web_amb

W zależności od tego, gdzie zdecydujemy się kupić lub zamówić schody, możemy liczyć się z dużą różnicą cen. Najdroższe w wykonaniu będą schody z betonowymi stopniami. Cena będzie niższa, jeśli zdecydujemy się zamówić gotowy zestaw schodów do samodzielnego składania. Schody można dopasować na wymiar podając tylko kilka danych. Unika się w ten sposób czasu oczekiwania na wykonanie czy zamontowanie schodów.

Schody zabiegowe, tak jak każde inne, wymagają odpowiedniego doboru wymiarów. Warto zastanowić się na jakim efekcie nam zależy. Takie schody dobrze wyglądają zarówno w salonie jak i na przedpokoju. Świetnie spisują się w pomieszczeniach z wysokim stropem, a odpowiednie dobranie materiałów wpłynie na wygodę ich użytkowania i estetykę.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ